Logowanie

Steinberg Cubase 10 – nowa wersja popularnego DAW

Steinberg Cubase 10 – nowa wersja popularnego DAW

Czołowy produkt firmy Steinberg w wersji 10 już dostępny na rynku. Co znajdziemy w 10. wersji uznanego DAW jakim jest Cubase?

Steinberg Cubase10 5

Nowocześniejszy wygląd to nie wszystko, co nowy Cubase oferuje, by poprawić workflow. Szereg zmian ma ułatwić użytkowanie programu w sesjach nagraniowych i edycji, ale również tworzenie od podstaw. Steinberg wysilił się, by w nowej wersji przedstawić swoje narzędzia ulepszone wizualnie, funkcjonalnie i brzmieniowo, a także dopieścić resztę aplikacji.

Wygoda pracy

Jednym z głównych celów przyświecających powstaniu nowej wersji Cubase'a była ergonomia użytkowania. Jakość pracy z sesją i jej przejrzystość jest bardzo ważna, nikt z nas nie lubi tracić czasu poszukując skrzętnie ukrytych menu czy parametrów, których czytelność nierzadko pozwala na wychwycenie problemów zanim ich rozwiązanie będzie wymagało przekopania sesji od podstaw. W tym celu Steinberg wprowadził kilka dogodnych rozwiązań. Pierwszym z nich jest Media Rack zawierający efekty, które teraz możemy w łatwy sposób zaaplikować przez przeciągnięcie i upuszczenie na odpowiednią ścieżkę. Wraz z nim pojawił się efekt Distroyer, mający sprawdzić się we wszystkich formach przesteru oraz 20 nowych odpowiedzi impulsowych dla pogłosu REVerence. Ułatwiono także side-chaining, sygnał sterujący dla efektu aktywujemy teraz za pomocą paru kliknięć. Dodano miernik latencji dla kanału, który pomoże nam szybko zlokalizować i skompensować powstałe opóźnienia. Funkcja Audio Alignment umożliwia błyskawiczną synchronizację dubli do wskazanej ścieżki, co zaoszczędzi mnóstwo czasu przy dopasowywaniu wokali. Pracuje z wieloma ścieżkami, nie będzie więc trzeba powtarzać tego procesu dla każdej z osobna. Oprócz tego dostajemy możliwość kreowania snapshotów, czyli zapisywania ustawień miksera. Dzięki temu możemy stworzyć kilka miksów, a następnie w łatwy sposób porównać je ze sobą bez zapisywania osobnych projektów i konieczności przełączania się między nimi. Dodatkowo każdy snapshot możemy opisać, a także selektywnie przywracać ustawienia np. samego EQ albo pojedynczego kanału.

 Steinberg Cubase10 1

Nowy Channel Strip

Jednym z najważniejszych narzędzi w trakcie miksowania utworów jest channel strip. Szyna ta oferuje nam możliwość dopasowania głośności, korekcji barwy i dynamiki sygnału, czyli zawiera narzędzia, bez których wykonanie miksu zaczynałoby się na podpięciu kabla, a kończyło na podniesieniu suwaka głośności. Odświeżony wygląd CS w Cubase 10 zaskakuje przejrzystością i umożliwia odczyt parametrów w czasie rzeczywistym, widzimy więc co faktycznie dzieje się z naszym sygnałem.

 Steinberg Cubase10 3

Variaudio 3

W sytuacji, gdy partia wokalna jest prawie idealna, ale nasz wokalista nie może już więcej z siebie wydusić z pomocą wkracza korektor intonacji. Odpowiednio użyty pozwala doszlifować niedociągnięcia tonalne z zachowaniem naturalności brzmienia. Może również stanowić doskonałe narzędzie do kreatywnej edycji ścieżki nawet w najbardziej ekstremalnym kierunku. Variaudio zostało ulepszone, by mogło pracować na obu tych biegunach – oprócz zmiany wysokości dźwięku oferuje możliwość precyzyjnych zmian w zakresie mikro-strojenia i edycji formantów oraz wygodną kontrolę parametrów w każdym segmencie.

Steinberg Cubase10 4

Groove Agent SE 5

Jedno z najlepszych narzędzi do produkowania partii bębnów teraz jeszcze wygodniejsze w użyciu. Wyszukiwarka ulokowana jest z prawej strony, wtyczka ma kilka trybów podglądu oraz możliwość dostosowania padów i wielkości okna do naszych potrzeb. Steinberg dorzucił jeszcze przeszło 20 dodatkowych zestawów perkusyjnych, które sprawdzą się zarówno w produkcjach elektronicznych jak i bardziej akustycznych.

Cubase 10 zawiera ponadto 5GB świeżych brzmień i pętli prosto od sześciu cenionych producentów. Oferuje również poprawione narzędzia do pracy z dźwiękiem przeznaczonym do filmu, a także zestaw łatwych w obsłudze narzędzi do pracy z wirtualną rzeczywistością – Steinberg Virtual Reality Production Suite. Umożliwia on nawet połączenie z goglami VR, dla jeszcze lepszego umieszczenia źródeł względem słuchacza. Nowością jest również wsparcie dla monitorów HiDPI, poza tym Cubase 10 obsługuje urządzenia MPE, kontrolery midi o trójwymiarowym odczycie informacji o dotyku np. Seaboard firmy ROLI, albo Continuum od Haken Audio. Wprowadzono ARA, rozszerzenie dla wtyczek i ich lepszej komunikacji z DAW oraz obsługę formatu AAF, który umożliwia wymianę informacji o projekcie między programami. Cubase 10 przetwarza pliki audio w rozdzielczościach 32-bit integer i 64-bit float. Pamiętajmy, że program występuje w trzech wersjach: Pro, Artist oraz Elements i część opisanych nowinek jest dostępna tylko w wersji Pro. Więcej informacji, w tym porównanie między wersjami możecie znaleźć na stronie producenta.

 

Producent: Steinberg | www.steinberg.net