Logowanie

Roland AX-Edge – nowy potężny keytar

Roland AX-Edge – nowy potężny keytar

Niedawno do sklepów trafił nowy keytar AX-Edge produkowany przez Rolanda. Trzeba przyznać, że jest to prawdziwa bestia wśród syntezatorów.

Keytar to rodzaj klawiatury, którą przewieszamy przez ramię jak gitarę, spopularyzowany w latach osiemdziesiątych przez zespoły glam rockowe. Jest to instrument sceniczny i zwracający uwagę widzów, choć znany większości to jednak zawsze wywołuje zaskoczenie. Wygląda na to, że Roland projektując nowy instrument tego typu uwzględnił jego klasyczne cechy, ale przeniósł go na zupełnie nowy poziom. Nie chodzi tu wyłącznie o wygląd, któremu nie sposób odmówić „pazura”, ale również o nowy silnik Synth-EX o potężnych możliwościach.

Roland AXEdge 1 

Syntezator wyposażono w 49 dynamicznych klawiszy z funkcją aftertouch, a znajdujący się w AX-Edge Synth-EX oferuje nam polifonię do 256 głosów! Używa programów dźwiękowych do kreowania barw o niezwykle pełnym brzmieniu. Każdy program może zawierać w sobie cztery wybrane barwy, dobrane z ponad 500 fabrycznych brzmień bądź z własnych, których możemy zapisać do 256. Pokładowe barwy to nie podstawowe fale, tylko wyselekcjonowane sound-sety gotowe do użycia na scenie. Każda z tych warstw jest indywidualna – możemy je panoramować, edytować i dodawać efekty. Roland AX-Edge posiada 79 programowalnych multiefektów, 8 rodzajów Chorus'a, 6 różnych pogłosów, dwa modulatory i korektor barwy, a to wszystko na każdą warstwę programu. Na tak stworzony program również możemy zaaplikować korekcję i nałożyć efekty. Urządzenie pozwala na zapisanie 320 złożonych programów brzmieniowych, a każdy z nich możemy dodatkowo przetwarzać z użyciem wbudowanego wokodera lub arpeggiatora. Dodatkowo szyna Master ma własny korektor i kompresor, co pozwala na ostateczne doszlifowanie barwy i opanowanie dynamiki dając nam możliwość stworzenia brzmień o studyjnej jakości będąc na scenie.

Roland AXEdge 2 

Roland AX-Edge posiada przemyślane funkcje optymalizujące używanie instrumentu na scenie: dotykowy pasek modulacji, wrażliwą na nacisk wstęgę oraz łatwo dostępne przyciski portamento, zmiany oktawy i programu. Ulubione presety możemy przypisać do dziesięciu dedykowanych programom przycisków, aby mieć do nich natychmiastowy dostęp. Kontrolery te są w pełni programowalne, dzięki czemu możemy dostosować ich funkcje do naszego stylu grania. Przycisk Tone Remain podtrzymuje dźwięk, dzięki czemu możemy zmieniać programy w trakcie grania bez przedwczesnego odcięcia barwy i efektów. Ponadto został wyposażony w dodatkowy (oprócz głównego) wyświetlacz, na którym szybko możemy sprawdzić, z którego programu korzystamy oraz odtwarzacz utworów napędzany silnikiem Synth-EX.

 Roland AXEdge 3

Dodatkowo możemy personalizować brzmienia z użyciem mobilnej aplikacji AX-Edge Editor łączącej się z syntezatorem przez Bluetooth, dzięki czemu skorzystamy z niej nawet w trakcie występu. Aplikacja jest darmowa i dostępna dla telefonów z iOS lub z Androidem. Instrument pozwala na podłączenie pedału ekspresji, ma także złącza USB, dzięki którym możemy utworzyć kopię zapasową na pendrive i wysyłać MIDI do komputera. Posiada funkcję Master Keyboard do pracy jako kontroler nadrzędny z modułami rackowymi lub wirtualnymi syntezatorami. Oprócz MIDI USB dysponuje tradycyjnymi złączami MIDI (In/Out) oraz modułem Bluetooth 4.1, z użyciem którego możemy wysyłać informacje MIDI. Pozostałe złącza jack 1/4'' to wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe oraz wyjście liniowe mono/stereo.

Roland AXEdge 4 

Do zasilania można użyć ośmiu akumulatorków Ni-MH wielkości baterii AA lub dołączonego zasilacza, nie wolno jednak korzystać z tradycyjnych baterii. Pracuje na bateriach nawet do czterech godzin, waży nieco ponad cztery kilogramy. Roland AX-Edge to gotowy do akcji, wszechstronny instrument, którego nie sposób przeoczyć.

 

Dystrybutor: Roland Polska

Więcej informacji na stronie Roland.com