Logowanie

Blip Interactive NanoStudio 2 – nowa wersja środowiska produkcyjnego na iPad'a

Blip Interactive NanoStudio 2 – nowa wersja środowiska produkcyjnego na iPad'a

Następca NanoStudio już dostępny. Aplikacja stanowi odpowiednią pozycję dla każdego, kto szuka kompletnego środowiska DAW na iPad'a lub iPad'a Pro.

Za powstaniem NanoStudio 2 stoi sześć lat pracy Blip Interactive. Zachowując logiczny workflow i znajomy już z poprzedniej wersji wygląd interfejsu, deweloper napakował aplikację funkcjami i ulepszeniami, by stworzyć kompletne narzędzie do produkcji i obróbki dźwięku. Silnik audio za to jest nowy, oferuje profesjonalną jakość dźwięku, a optymalizacja pod kątem zużycia zasobów procesora ma zapewnić łatwość w obsłudze nawet skomplikowanych, obfitujących w instrumenty i efekty projektów.

 

Program obsługuje zewnętrzne wtyczki Audio Unit (AUv3), efekty i instrumenty MIDI. Wszystkie wtyczki skatalogowano w jednym miejscu, dzięki czemu są otagowane, obsługiwane przez wyszukiwarkę i dostępne w takim sam sposób jak pokładowe instrumenty NanoStudio 2. Istotnym szczegółem jest brak ścieżek audio, jednak funkcja ta ma zostać dodana w 2019 roku, a wraz z nią pojawi się wsparcie dla iPhone'ów oraz pogłos splotowy, czyli taki którego działanie opiera się na wgrywanych odpowiedziach impulsowych pomieszczeń.

 BlipInteractive NanoStudio2 1

W pakiecie aplikacji znajdziemy syntezator Obsidian. Wyposażony w 3 oscylatory i 16-głosową polifonię instrument oferuje 7 różnych metod syntezy dostępnych dla każdego oscylatora z osobna. Znajdziemy tu m.in. wirtualnego analoga, wavetable, FM, multi-saw i phase distortion. Możliwości wtyczki nie ograniczają się jednak wyłącznie do syntezy, obsługuje ona także sample, nawet w trybie multi. Obsidian pozwala skorzystać z 18 różnych filtrów, wśród których pojawia się filtr analogowego typu z rezonansem, bardzo czysty cyfrowy filtr, formant, filtr grzebieniowy i waveshaping. Prawie każdy z parametrów może być kontrolowany z użyciem którejś z 5 obwiedni, 5 LFO lub 10 konfigurowalnych pokręteł macro. Do tego na użycie czeka 300 fabrycznych ustawień z pomapowanymi pokrętłami czekającymi tylko, żeby nimi pokręcić.

 BlipInteractive NanoStudio2 2

Drugim wewnętrznym instrumentem dostępnym w NanoStudio 2 jest Slate, maszyna oparta na połączeniu sampli i syntezy. W zamyśle ma służyć jako wtyczka perkusyjna, w jego bibliotece czeka 50 zestawów perkusyjnych utworzonych z 500 sampli bębnów od akustycznych po elektroniczne. Można także tworzyć własne zestawy i wgrać dowolne dodatkowe sample – pady, smyczki, gitary, wokale i czego dusza zapragnie.

 BlipInteractive NanoStudio2 3

Program posiada szereg edytorów przeznaczonych do audio, MIDI, automatyki parametrów i sampli. Daje to możliwość sprawnego komponowania, aranżowania i edytowania dowolnego elementu przy zachowaniu przejrzystego interfejsu. Mikser ma nieograniczoną ilość kanałów oraz możliwość tworzenia grup i wysyłek audio/MIDI. Nie ma także ograniczenia dla ilości insertów jakie można zapiąć na kanał, a program oferuje nam 11 różnych efektów do wyboru: EQ z analizatorem spektrum, pogłos, kompresor/expander z funckją side-chain, limiter, delay, exciter, chorus, flanger i phaser.

 BlipInteractive NanoStudio2 4

Jest też cały wachlarz funkcji eksportu audio, oprócz wav i aiff aplikacja obsługuje formaty ogg i M4A, a jakość przetwarzania dźwięku można ustawić nawet do 32 bit/96 kHz. Znajduje się tu funkcja zgrania osobnych ścieżek, możemy także eksportować jedynie zaznaczony region. Uwzględniono także funkcję share, z użyciem której możemy wrzucić materiał na Dropbox, AudioShare, iOS Files app, iTunes File Sharing, AirDrop, e-mail lub zaimportować pliki z biblioteki iTunes. Wygodne jest to, że NanoStudio automatycznie zapakuje nasze pliki w format zip.

 BlipInteractive NanoStudio2 5

Aplikacja obsługuje serwer WebDAV, za pomocą którego możemy zrobić backup z poziomu komputera lub klienta WebDAV oraz funkcję Ableton Link, dzięki której możemy zsynchronizować programy.

 

NanoStudio 2 dostępne jest w sklepie Apple: TUTAJ

Więcej informacji na stronie producenta: www.blipinteractive.co.uk