Logowanie

Roland LX700 Series – nowa linia pianin cyfrowych

Roland LX700 Series – nowa linia pianin cyfrowych

Roland przedstawia nowe modele pianin LX705, LX706 i LX708. Instrumenty te są elegancko wykończone i stworzone, by zachęcać do gry, ale przede wszystkim świetnie brzmią.

Trzy modele z serii LX700 posiadają ten sam nowy silnik dźwiękowy PureAcoustic Piano.

Różnią się konfiguracją głośników, wersjami klawiatur i obudów, model LX708 jest wyższy od pozostałych. Dzięki temu można wybrać instrument dopasowany do własnego gustu i budżetu nie rezygnując z bezkompromisowej jakości brzmienia. Czerpiąc z dorobku uznanych wcześniejszych modeli z serii LX, Roland stworzył nowe instrumenty, które mają spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających pianistów.

Do wyboru mamy dwa cyfrowe fortepiany: European Grand o głębokim i wyważonym charakterze oraz cechujący się jaśniejszym brzmieniem American Grand. Seria LX700 wykorzystuje dwa osobne chipsety odpowiadające za modelowanie każdego z nich. Technologia PureAcoustic Piano Modeling cyfrowo reprodukuje każdy z etapów fizycznego powstawania dźwięku fortepianu – dynamiki gry, uderzania młoteczków, drżenia strun, rezonansu obudowy, a nawet otoczenia, by oddać jakość i bogactwo brzmienia, jakie wcześniej oferowały wyłącznie światowej klasy fortepiany. Na tym właśnie polega przewaga modelowania nad próbkowaniem – samplowane z akustycznych pianina cyfrowe łączą dźwięki autentycznych instrumentów dla utworzenia pożądanego brzmienia, lecz posiadają ograniczony zakres ekspresji, podczas gdy modelowanie reaguje na charakter gry i odtwarza warunki powstawania dźwięku takimi jakimi by były w trakcie grania na akustycznym fortepianie. Fabryczne brzmienia, a także odpowiedź instrumentu możemy również dostosować do naszych preferencji.

 Roland LX700 1

Klawiatury w serii LX700 są zrównoważone i wytrzymałe. Klawisze są dłuższe niż zwykle w pianinach cyfrowych, co zmniejsza różnicę masy między krawędzią a końcem klawisza. Białe klawisze wykończone z boku drewnem posiadają wewnętrzną ramę, zapewniającą niezawodność, zaś w czarnych odsunięto punkt obrotu o 2 cm dalej, dzięki czemu łatwiej je nacisnąć. Wszystkie klawisze zawierają szpilkę stabilizującą, zapewniającą płynny ruch w pionie i ograniczającą ruchy boczne klawiszy oraz hałas w trakcie grania glissand. Odtwarzają wygląd hebanu i kości słoniowej, posiadają także właściwości absorbujące wilgoć, dzięki czemu palce się nie zsuwają. LX705 posiada klawiaturę typu PHA-50, za to modele LX706 i LX708 wyposażono w klawiaturę Hybrid Grand o dłuższej akcji, dzięki której dźwięk i odczucie klawiatury pod ręką są bardziej autentyczne. W kwestii autentyczności odczuć w trakcie grania Roland poszedł nawet krok dalej projektując flagowy w tej serii model LX708 – jego klawiatura odtwarza nawet wibracje pochodzące z wnętrza fortepianu. Jest to szczególnie odczuwalne w trakcie głośnego grania i w niskich rejestrach, gdzie naturalnie występuje pogłos fortepianu. Funkcja ta działa również, gdy używamy słuchawek i można ją dostosować. Ponadto pedał tłumienia w tym modelu posiada mechanizm Responsive Damper Action odtwarzający akcję pedała tłumiącego w fortepianie (z początku lżejszy, po chwili zwiększa się jego opór). Nowe piana posiadają jeszcze dwa pedały, soft i sostenuto, które możemy przeprogramować.

Modele w serii LX700 wyposażono w wielodrożne systemy głośników Acoustic Projection dynamicznie oddające brzmienie fortepianów.

Roland LX700 2

Roland LX708 posiada czterodrożny składający się z ośmiu głośników system projekcyjny. Para na dole odpowiada za podstawę brzmienia, a pod klawiaturą umieszczono głośniki bliskiego pola. Wyżej znajdują się głośniki odtwarzające rezonans instrumentu i para głośników wysokotonowych. LX708 posiada szeroką aperturę i możliwość podniesienia górnej pokrywy.

Roland LX700 3

Roland LX706 dysponuje trzema parami niezależnych głośników dopasowanych do odtwarzania określonych elementów brzmienia fortepianu.

Roland LX700 5

Roland LX705 wyposażono w dwudrożny system składający się z dwóch par głośników.

Ponadto seria LX700 oferuje sześć rodzajów pogłosu z jedenastoma stopniami głębi, za co odpowiada technologia PureAcoustic Ambience. Możliwe do wyboru ustawienia to Studio, Lounge, Concert Hall, Wooden Hall, Stone Hall i Cathedral. Oferuje także inne ciekawe brzmienia np. smyczki, organy, klawesyn, pianino elektryczne (przyjemna emulacja Rhodes 76 Suitcase) umożliwiając ich mieszanie oraz zapis ulubionych ustawień. Wszystkie modele umożliwiają ustawienie stroju między 415.3 – 466.2 Hz z dokładnością do 0.1 Hz oraz oferują 10 rodzajów temperacji stroju.

 Roland LX700 6

W swoje nowe piana Roland wbudował również moduły Bluetooth umożliwiające przesyłanie zarówno informacji audio jak i MIDI. Dzięki temu nie tylko możemy użyć ich jako bezprzewodowego systemu nagłośnienia do naszego salonu, ale przede wszystkim umożliwia nam to granie razem z naszymi ulubionymi wykonawcami, a także łączenie się z aplikacjami mobilnymi stworzonymi przez Rolanda. Piano Every Day to aplikacja edukacyjna oferująca bibliotekę utworów oraz programy doskonalące grę i pozwalające śledzić postępy. Piano Designer to aplikacja edycyjna – dzięki niej wygodnie dostosujemy brzmienie na ekranie naszego telefonu lub tabletu. Same pianina również posiadają funkcje poświęcone doskonaleniu naszych umiejętności. Możemy użyć funkcji metronomu, nagrywania i czerpać z biblioteki utworów obejmujących szeroki zakres gatunków od popu po muzykę symfoniczną, co ma przygotowuje do grania w zespole i nie pozwala się znudzić, gdy ćwiczymy. Dodatkowo seria LX700 oferuje funkcję Twin Piano, co pozwala uczniowi i nauczycielowi grać obok siebie w tym samym rejestrze, a także zawarte w pokładowych utworach lekcje „Do Re Mi”, dzięki którym łatwiej nauczymy się podstaw muzyki śpiewając z utworami lub ćwicząc czytanie partytur.

Dystrybutor: Roland Polska

Więcej informacji na stronie producenta: www.roland.com/pl