Logowanie

Focal Trio11 Be – nowy monitor studyjny 2 w 1

Focal Trio11 Be – nowy monitor studyjny 2 w 1

Nowy monitor studyjny francuskiego producenta Focal to bardzo wszechstronny i nowoczesny odsłuch. Szczytowe natężenie dźwięku wynosi 118 dB (mierzone z 1 m) umożliwia użycie zarówno jako monitor bliskiego jak i średniego pola.

Podobnie jak w modelu Trio6 Be nowy monitor pracuje w dwóch trybach oraz posiada pełnoobrotowy panel, na którym umieszczono 5-calowy głośnik średniotonowy i 1-calową wklęsłą kopułkę wykonaną z berylu. Dzięki temu możemy ustawiać monitory w dowolny sposób poziomo i pionowo. Ponadto monitor wyposażono w 10-calowy subwoofer, podobnie jak „piątka” wykonany w technologii „W composite sandwich cone” gwarantującej neutralne brzmienie bez zniekształceń.

Producent deklaruje efektywną reprodukcję dźwięku w paśmie 30 Hz – 40 kHz, gdy monitor pracuje w trybie trójdrożnym, natomiast dwudrożny tryb FOCUS (90 Hz – 20 kHz, 105 dB SPL@1m) doskonale nadaje się do sprawdzenia jak miks przekłada się na przetworniki o ograniczonym paśmie przetwarzania i czy dobrze zabrzmi na głośnikach telewizorów, standardowym wyposażeniu audio w samochodach lub z komputerów. Jedyny minus to, że tryby zmienia się za pomocą pedału, którego nie ma w zestawie. Całość zasilana jest wbudowanymi końcówkami o mocach 300 W dla głośnika basowego, 150 W dla średniotonowego (obie w klasie G) i 100 W dla wysokotonowego (klasa wzmacniacza AB)

Focal Trio11Be 1

Jednak Trio11 Be nie jest tylko nieco większym klonem swojego poprzednika, a udogodnienia wzięte z modelu Trio6 to nie koniec „bajerów” zastosowanych w nowych monitorach Focal'a. Do ich stworzenia użyto innowacyjnych technologie opracowane przez inżynierów francuskiego producenta: Neutral Inductance Circuit i Tuned Mass Damper.

Pierwsze to specjalny pierścień Faraday'a, opracowywany przez trzy lata pod kątem rozmiaru, materiału i umieszczenia, tak by zminimalizować wpływ ruchu cewki, zmian prądu i częstotliwości na pole magnetyczne. Taka stabilizacja pola magnetycznego korzystnie wpływa na precyzję w reprodukcji dźwięku.

Druga technologia TMD to specjalny rodzaj zawieszenia membrany ze specjalnymi przeciwważącymi się zgrubieniami, szczególnie efektywny dla średniego pasma. Masa działająca przeciwstawnie do rezonującej częstotliwości zapobiega załamaniu membrany nie wpływając na dynamikę. Rozwiązanie problemu zniekształceń wynikających z załamania membrany, poszukiwane od 20 lat Focal dostrzegł w technologii budowania odpornych na trzęsienia ziemi wieżowców i stosowanej w konstrukcji zawieszeń samochodów wyścigowych.

Te monitory to interesująca pozycja w wyposażeniu studyjnym, gdy nie jesteśmy ograniczeni małymi pomieszczeniami. Przy wymiarach 635 x 345 x 450 [mm] pojedyncza sztuka waży 37,3 kg.

Focal Trio11Be 2

Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta: www.focal.com 
Technologie: Focal NIC | Focal TMD
Dystrybutor: www.sound-service.eu