Logowanie

SOMA Laboratory ETHER – odbiornik niechcianych częstotliwości

SOMA Laboratory ETHER – odbiornik niechcianych częstotliwości

Oto jest dopiero ciekawostka! Narzędzie do słuchania tego, czego usłyszeć nie jesteśmy w stanie i czego może lepiej zwykle nie słyszeć.

Wyprodukowany przez SOMA Laboratory szerokopasmowy odbiornik ETHER pozwala usłyszeć zakłócenia elektromagnetyczne w otaczającym nas środowisku. Wychwytuje fale radiowe jak leci, od hertz'ów do gigahertz'ów bez żadnej filtracji sygnału, co pozwala usłyszeć specyficzne środowisko elektromagnetyczne, które nas otacza. Konstruktor Vlad Kreimer określił urządzenie mianem „anty-radia” choć jego powstanie inspirowane jest pierwszymi radioodbiornikami, nie mającymi żadnego strojenia, które swoją drogą nie było wówczas potrzebne. Kieszonkowy odbiornik ważący niecałe 100 g zasilają dwie baterie AAA, a jego pierwszy prototyp powstał sześć lat temu.

Dzisiaj jest to kompaktowe urządzenie o niezwykłej czułości, zamknięte w solidnej obudowie. Wyposażony został w wewnętrzną antenę radiową odbierającą zakłócenia magnetyczne, której czułość jest najwyższa na osi urządzenia, za to promieniowanie elektryczne odbierają anteny umieszczone na płytce drukowanej. Zmieniając pozycję i kąt odbiornika zmienia się dźwięk, możemy także dotykać specjalnym pinem jakichkolwiek przedmiotów przewodzących prąd, zmieniając je tym samym w wielkie anteny. Ze względu na wyjątkową wrażliwość na obecność jakichkolwiek urządzeń elektronicznych należy zadbać o zachowanie przynajmniej 30 cm odstępu między ETHER-em a jakimkolwiek innym z naszych urządzeń, które może przykryć sygnał z otoczenia, jednak odbiornik projektowano z myślą o tym, by można było używać go mimo posiadania w kieszeni np. telefonu. Z tego samego powodu niemożliwe okazało się umieszczenie portu karty pamięci, a do nagrywania dźwięku na zewnętrzne urządzenie należy użyć kabla przynajmniej o długości metra. Producent zaznacza jednak, że nawet wtedy brzmienie może się zmienić i najlepsze efekty uzyskujemy na słuchawkach, bo ETHER został stworzony dla miłośników spacerów z nieco postapokaliptycznym „feelingiem”, choć może być świetnym narzędziem i źródłem inspiracji dla sound designer'ów i producentów wyjątkowo eksperymentalnej muzyki. Zobaczcie sami w poniższym filmiku z radiowego spaceru z ETHER-em pełnego dziwnych, futurystycznych i „dronowych” dźwięków.

 Soma Ether 1

Więcej informacji na stronie producenta: somasynths.com