Logowanie

Arturia MicroFreak – mały cyfrowy syntezator z niezłą dozą szaleństwa

Arturia MicroFreak – mały cyfrowy syntezator z niezłą dozą szaleństwa

Arturia poważnie odświeżyła spojrzenie na temat projektowania i konstruowania syntezatorów. Po wielu wcześniejszych dobrze znanych modelach i wtyczkach VST, w grudniu ubiegłego roku narobiła niezłego szumu nowym wirtualnym syntezatorem wavetable Arturia Pigments, natomiast w ciągu następnych trzech miesięcy możemy spodziewać się już dostępności małego wariata w fizycznym wydaniu – algorytmicznego i parafonicznego synth'a Arturia MicroFreak.

Nowy syntezator to oryginalna i bardzo niesztampowo pomyślana konstrukcja, choć korzystająca ze sprawdzonych rozwiązań. Niektóre smaczki wydają się wręcz nawiązywać do klasycznych maszyn modularnej awangardy, a całość jest wykonana czytelnie i bardzo estetycznie. Instrument przemyślano pod kątem łatwej i efektywnej kreacji brzmień, szybkiej i plastycznej modulacji oraz wygodnego sekwencjonowania. Wyjątkowy workflow i prostota ma sprawić, że MicroFreak będzie nie tylko instrumentem, ale przede wszystkim niekończącą się inspiracją i kopalnią osobliwych barw czy faktur dźwiękowych.

Arturia MicroFreak 1

Za generowanie dźwięku odpowiedzialny jest cyfrowy oscylator doładowany jedenastoma bazowymi barwami stanowiącymi doskonałą podstawę do dalszych działań, same w sobie są jednak skrupulatnie zaprojektowane i pokryją szeroką paletę gatunków muzycznych. Każdego z trybów – Superwave, Harmo, Karplus Str., Wavetable, Pl.VA, Pl.Waveshpr, Pl.FM, Pl.Grain, Pl.Chords, Pl.Speech i Pl.Modal – można posłuchać na stronie poświęconej syntezatorowi (link zamieszony pod tekstem). Możliwe, że w przyszłości biblioteka syntezatora zostanie rozszerzona. Sekcję oscylatora kontrolują cztery pomarańczowe pokrętła typu „encoder” (nie kończące się) o przypisanych parametrach Type, Wave, Timbre i Shape. Obok umieszczono analogowy filtr LP/BP/HP o nachylaniu 12 dB/oktawę. Filtr może wpadać w samooscylację, jest inspirowany stworzonym przez Oberheim'a filtrem SEM. Micro Freak nie posiada wbudowanych efektów, ale sekcja Cycling Envelope, LFO, obwiednia ADSR i analogowy filtr poddane działaniu matrycy modulacji mogącej wysłać 5 źródeł do 7 celów (z czego 3 możemy sami zdefiniować) wystarczająco zeświruje dźwięk ;). Konstruktorzy doszli do wniosku, że efekty miałyby sens, gdyby można je również modulować, jednak wówczas rozmiar instrumentu i jego cena nie mieściłyby się dłużej w kategorii Micro.

Arturia MicroFreak 2

Dolna część to naturalnie sekcja klawiatury, nieco nietypowej bo wykonanej z płytki drukowanej PCB. Każdy z 25 klawiszy ma własny czujnik nacisku wraz z funkcjami velocity i aftertouch, co sprawia, że syntezator jest nie tylko poli-, ale również parafoniczny (do czterech głosów). No i trzeba przyznać, że klawiatura wygląda niesamowicie (chyba, że komuś się nie podoba ;)).

Obszary pokręteł i klawiszy oddzielone są paskiem z graficzną sygnaturą i sekcją dotykowych przełączników oraz dotykowym paskiem modulacji co kojarzyć się może z estetyką wirtualnego Arturia Pigments. W tym właśnie miejscu znajduje się dostęp do przydatnych funkcji (np. Hold Note), a także związanych z sekwencerem/arpeggiatorem oraz trybem paska modulacji. Oprócz standardowego pitchbend'a może on także korzystać z trybów Slice i Dice. Są one skorelowane z działaniem arpeggiatora i sekwencera dodając dozę przypadkowych wariacji, albo mieszając w strukturze odtwarzanej sekwencji. Sam sekwencer zapamiętuje do 64 kroków, dysponuje bramką z funkcją randomizacji i może pamiętać 2 sekwencje naraz, między którymi możemy się przełączać. Pożądany przebieg można zaprogramować, albo nagrać w locie. W trakcie odtwarzania można także dogrywać i podmieniać dźwięki oraz zmiany parametrów. Wprowadzane zmiany wyświetlane są na czytelnym ekranie OLED. Tylne panel wyposażono w wyjście CV/Gate: Pitch Out, Gate Out i Pressure Out, wejście i wyjście MIDI i Clock, złącze USB, wyjście słuchawkowe minijack i oczywiście główne wyjście audio. Na pokładzie MicroFreak'a znajduje się 128 presetów i pamięć na zapisanie 64 własnych. Urządzenie waży około 1 kg, a jego wymiary to 311x233x55 mm, jest więc łatwy do przetransportowania i dobry na każdą okazję. Przewidywana dostępność to kwiecień lub maj, czekamy zatem z niecierpliwością.

 Arturia MicroFreak 3

Więcej informacji na stronie produktu: https://www.arturia.com/products/hardware-synths/microfreak/details
Producent: Arturia | www.arturia.com
Dystrybutor: Audiotech | www.audiotechpro.pl