Logowanie

Solid State Logic SiX – nowy ultrawszechstronny kompaktowy mikser SSL

Solid State Logic SiX – nowy ultrawszechstronny kompaktowy mikser SSL

Dla postronnego obserwatora to tylko kolejny mały mikser. Przyglądając się bliżej widać narzędzie stworzone z myślą o największej elastyczności w zastosowaniu, w które włożono cztery dekady doświadczenia w konstruowaniu najwyższej jakości urządzeń audio. W końcu to SSL.

SSL SiX 1

Mały SiX to projekt o klasycznym charakterze SSL, tylko zmniejszony do obsługi 6 ścieżek poprzez dwa monofoniczne i dwa stereofoniczne kanały. Cała wiedza i doświadczenie jaką ta firma zdobyła „w ogniu walki” o najlepsze produkty na rynku została użyta, aby w kompaktowej obudowie zmieścić wszystko, czego współcześnie można jeszcze wymagać od analogowego miksera audio. SiX to skondensowana profesjonalna konsoleta nadająca się do studia, na scenę, do postprodukcji i podcasting'u. Wystarczająco mała, by zmieścić się do torby, a za razem dość duża, aby spełnić oczekiwania wymagających użytkowników. Dwa monofoniczne kanały mikrfonowo/instrumentalne wyposażono w przedwzmacniacze SuperAnalogue, nowy dwupasmowy korektor, klasyczny jednopokrętłowy kompresor, inserty i tłumiki 100 mm dające precyzyjną kontrolę poziomu. Dwugałkowa wersja legendarnego kompresora G-Series Bus Compressor została zaimplementowana na kanale Master, zaś kanał Talkback posiada własny Listen Mic Compressor. W trybie Mixdown urządzenie dysponuje specjalnym systemem sumującym z dwunastoma kanałami oferującymi głęboką, szeroką i detaliczną stereofonię. Tor audio za wyjątkiem wyjścia słuchawkowego jest całkowicie symetryczny.

 SSL SiX 2

Technologia SuperAnalogue nadaje SSL SiX cenione brzmienie charakterystyczne dla wielkoformatowych konsol tegoż producenta, nikt więc nie odniesie wrażenia, że w jego ręce trafia namiastka prawdziwego SSL-a w markowej obudowie. Niezwykła czystość dźwięku, precyzja w przetwarzaniu detali i nieskazitelność brzmienia, to tylko kilka słów, które nie oddają w pełni wrażeń płynących z zastosowania tego niepozornego modelu. Przedwzmacniacze mikrofonowe pracują w zakresie szerszym od typowych „preamp'ów” spotykanych w tej klasie sprzęcie, oferują one aż 66 dB wzmocnienia. Oba kanały posiadają zasilanie phantom, filtr górnoprzepustowy na częstotliwości 75 Hz oraz przełącznik uruchamiający niezależne wysokoimpedancyjne liniowe wejście instrumentalne.

 SSL SiX 5

Wspomniany jednogałkowy kompresor to projekt oparty na znanym kompresorze feed-forward obecnym w starszych urządzeniach SSL. Czas ataku jest zależny od ustawienia, natomiast długość wybrzmiewania i stopień kompresji są stałe. Kompresor ustawiamy pracując wyłącznie z progiem zadziałania oraz poziomem wejściowym, ułatwią nam to diody sygnalizujące zakres pracy. Szybko, łatwo i przyjemnie osiągniemy brzmienie jednego z najbardziej cenionych procesorów dynamiki. Dwuzakresowy korektor dopracowano brzmieniowo oddając do dyspozycji filtr półkowy i „bell”, o różnie dopasowanych częstotliwościach i niezależne dla każdego pasma. Następnie w torze znajduje się zawsze aktywny Insert, którego można użyć również do wysłania czystego sygnału np. do rejestratora lub programu DAW. Dwa następne kanały instrumentalne/liniowe pracują w stereo (z automatycznym przejściem na mono, jeśli podłączymy tylko lewy sygnał). Pokrętło Trim pozwala ustawić w nich poziom wejściowy od -10 dB do +20 dB.

 SSL SiX 3

Cechą, która w pierwszym kontakcie jest mało widoczna, a jednak bardzo istotna, to wszechstronność konfiguracji i monitoringu, a SiX jak na takich rozmiarów mikser faktycznie sporo może. Przy pokrętle panoramowania umieszczono przełącznik ALTernate, którego użycie umożliwia domiksowanie dwóch dodatkowych kanałów mono (przez złącza umieszczone z tyłu urządzenia), co pozwala na rozszerzenie podstawowej sześciokanałowej konfiguracji do obsłużenia 12 źródeł. SSL SiX oferuje także dwa stereofoniczne i z niezależnym panoramowaniem odsłuchy (Cue), dodatkowe wyjścia i matrycę, dzięki której zyskujemy np. możliwość odsłuchu materiału bez wypuszczania sygnału z miksera.

Wymiary urządzenia: 310 mm (długość), 270 mm (w najszerszym miejscu), 120 mm (wysokość).

 SSL SiX 4

 

Poniżej kilka filmików prezentujących różne konfiguracje i zastosowania nowego modelu SSL SiX

 

PRODUKCJA MUZYCZNA

POSPRODUKCJA NA MAŁĄ SKALĘ

PODCASTING

WŁASNY MIKSER NA SCENIE

NAGRYWANIE

SSL SiX W AKCJI

 

Więcej informacji na stronie producenta: www.solidstatelogic.com
Dystrybucja: Audiotech | www.audiotechpro.pl