Logowanie

JBL 306P MkII – aktywne monitory studyjne z 6.5” wooferem

JBL 306P MkII – aktywne monitory studyjne z 6.5” wooferem

Pierwsza seria monitorów JBL LSR 3 zdobyła ogromną popularność, a model LSR305 był chyba najlepiej sprzedającym się monitorem w Polsce. Od kilku tygodni na rynku jest dostępna nowa seria oznaczona jako MkII. Czym producent kusi w nowej serii?

Radek Barczak

 JBL 306P MkII para

Wiarygodność. To chyba najważniejsza cecha monitorów studyjnych. Chodzi o to, by możliwie wiernie i naturalnie, bez przebarwień, oddać brzmienie miksowanego materiału dźwiękowego tak, żeby uzyskać informację o ewentualnych błędach w nagraniu czy miksie. Najważniejszymi parametrami jest po pierwsze wyrównane pasmo przenoszenia – czyli żeby w całym zakresie odtwarzanych przez monitory częstotliwości nie było ani wzmocnień, ani osłabień przetwarzania w którymkolwiek paśmie. Po drugie bardzo istotna jest duża dynamika – na tyle duża, by bez problemu odtworzyć nieskompresowane impulsy dźwiękowe w szerokim zakresie częstotliwości. Kolejną istotną cechą monitorów jest szybkość i dokładność całego układu wzmacniaczy i głośników tak, by punktualnie i bez zniekształceń oddać transjenty, czyli impulsowe początki ataku dźwięków, dzięki którym rozpoznajemy, jaki to instrument gra. I kolejną cechą jest dający komfort pracy szeroki sweet spot – czyli w miarę duża przestrzeń, w jakiej wiernie słyszymy przetwarzane przez monitory dźwięki.

 JBL 306P MkII rear logo

Dostaliśmy do testów średni model monitorów nowej serii – JBL 306P MkII. Nowości w konstrukcji jest sporo. Mamy nowe woofery niskotonowe o dużym skoku membrany, nowy projekt umieszczonego z tyłu wylotu bass-reflex nazwanego JBL Slip Stream. Jednak dzięki wyposażeniu w specjalny filtr Boundary EQ pozwalający skontrolować bliskość ściany, cała seria 3 MkII wydaje się być jeszcze lepszym wyborem do niezaadaptowanych, niewielkich pomieszczeń domowych studyjek, jak poprzednia seria.

O co chodzi z tą ścianą? Dlaczego to takie ważne, żeby w warunkach domowego studia móc kontrolować – a właściwie móc osłabić – najniższy zakres częstotliwości pasma przenoszenia naszych monitorów, gdy monitory stoją w bezpośredniej bliskości ściany? Już widzę niedowierzanie na obliczach niektórych z Was :-) Ale jak... Kto woli mniej basu? Przecież basu nigdy nie jest za mało :-)

W optymalnej konfiguracji monitory studyjne powinny zachować równomierność pasma przenoszenia. Gdy monitory grają ze zwiększonym poziomem dolnego pasma, w naszych miksach – paradoksalnie – basu będzie za mało. Bo skoro podczas miksowania słyszymy go z przebasowanych monitorów więcej, to po co basowe pasmo w miksie wzmacniać?

 JBL 306P MkII panel zoom

Niskie częstotliwości rozchodzą się w przestrzeni w sposób dookólny, wszechkierunkowy. Dostawienie obudowy głośnika do jakiejś płaszczyzny powoduje efekt „lustra” - to tak, jakbyśmy dołożyli drugi woofer niskotonowy. W teorii oznacza to wzmocnienie dookólnego niskotonowego zakresu pasma o 6 dB, czyli podwojenie głośności. Jak widać, już postawienie monitorów na biurku może powodować potencjalnie wzmocnienie dołu pasma przenoszenia. Na szczęście blat biurka zwykle nie jest z granitu lub marmuru i nie jest do końca skuteczną przeszkodą dla niskich tonów z uwagi na niską gęstość materiału i niewielką grubość. Więc wzmocnienie nie jest dwukrotne, a częstokroć nawet pomijalne. Co innego bliskość ściany wykonanej z twardych materiałów! Ustawienie monitora w bezpośredniej bliskości ściany spowoduje powstanie lustrzanego odbicia dla niskich tonów. I tu na pomoc przychodzi nam właśnie filtr Boundary EQ, który umożliwia osłabienie dolnego pasma w zakresie realizowanym przy współudziale bass-reflexu półkowym filtrem @50 Hz o 1.5 dB lub 3 dB. To pozwala zredukować efekt „lustra” dla umieszczonego z tyłu wylotu bass-reflex.

Monitory JBL 306P MkII według danych producenta pracują w paśmie 47 Hz – 20 kHz z tolerancją +/-3 dB. Przy spadku -10 dB pasmo przenoszenia zawiera się między 39 Hz a 24 kHz. Do monitorów można doprowadzić sygnał za pośrednictwem symetrycznych gniazd XLR oraz jack 1/4” TRS. Istnieje możliwość wyboru poziomu dla sygnału symetrycznego (+4 dBV) lub niesymetrycznego (-10 dBu). Pasmo między wooferem 6.5” a driverem 1” jest dzielone wzorcowymi w takim zastosowaniu filtrami Linkwitz-Riley o nachyleniu 24 dB/okt. na częstotliwości 1425 Hz. Prócz filtru dla dolnego pasma mamy również możliwość dostosowania ilości wysokich tonów do własnych preferencji - do dyspozycji jest regulacja -2 dB / 0 dB / +2 dB dla przetwornika wysokotonowego.

JBL 306P MkII waveguide zoom2 

Obudowa monitora jest wykonana z płyty MDF i specjalnego wysokogatunkowego tworzywa sztucznego, z którego wytłoczono opatentowany przez firmę JBL falowód Image Control Waveguide. Ten falowód został pierwotnie zaprojektowany dla topowych referencyjnych monitorów studyjnych JBL Pro M2. Konstrukcja ta zapewnia bardzo wyrównaną projekcję dźwięku w zakresie 120° w poziomie i 90° w pionie. Projektanci budżetowej serii monitorów skorzystali z tego patentu i zaimplementowali falowód również w nowej serii 3 MkII. Dzięki temu monitory JBL 306P MkII gwarantują o wiele szerszy sweet spot, niż inne monitory. Nie musimy sztywno trzymać głowy dokładnie po środku między monitorami, z uszami na wysokości driverów. Zachowujemy prawidłowy przekaz dźwiękowy w o wiele szerszej przestrzeni, a to zwiększa komfort pracy i pozytywnie wpływa na naszą dokładność. Jedną z wartościowych cech falowodu Image Control Waveguide jest bardzo przestrzenna projekcja dźwięku. Bardzo fajnie odtwarzana jest przestrzeń, pogłosy oraz kierunkowanie źródeł w miksie.

JBL 306P MkII kozak

Zastosowanie materiałowej kopułki wykonanej z kompozytowej tkaniny ogranicza zniekształcenia rezonansowe i oferuje bardziej miękkie i naturalne brzmienie, niż ma to miejsce w przypadku kopułek metalowych. Jednocześnie monitory gwarantują nieprawdopodobną – nie tylko jak na tę klasę, ale w ogle - precyzję w brzmieniu i znakomicie oddają transjenty. Baza stereo jest szeroka i wyczuwalna jest głębia sceny dźwiękowej, co pozwala na dokładne operowanie pogłosami. Właśnie ta przestrzenność w połączeniu z naprawdę precyzyjną kierunkowością źródeł sprawia, że budowanie miksu na tych monitorach pozwala na dużo więcej świadomego kreowania brzmienia. I to, co napisałem to nie jest marketing. To fakty! Posłuchajcie sami na tych monitorach utworów, które znacie. Choćby w warunkach sklepowych. Jeśli pracujecie na monitorach w cenie poniżej 2000 zł za parę, na monitorach JBL 306P MkII usłyszycie nowe aspekty głębi brzmienia tych miksów oraz szczegóły, o istnieniu których nie mieliście świadomości. I poczujecie zwiększoną kierunkowość sygnałów będących elementem miksu.

 JBL 306P MkII woofer zoom1

JBL 306P MkII oferują precyzyjny, prawidłowo wybrzmiewający i czuły na impulsy dół pasma. Nie jest to przebasowana „breja” dźwiękowa, ani twardy, sztywny, nie-wybrzmiewający dół pasma. Testowane monitory mają fajnie oddychający, dynamiczny bas. Bas jest w pełni kontrolowalny. Zastosowanie nawet niewielkiej zmiany ustawień korektora w niskim paśmie jest słyszalne, co wcale nie jest takie oczywiste w tej klasie cenowej. JBL 306P MkII zawdzięczają to nowej konstrukcji woofera o głębokim skoku membrany pracującego wraz z tunelem bass-reflex z wyprofilowanym wylotem JBL Slip Stream niwelującym nieprzyjemne przydźwięki charakterystyczne dla niektórych typów sygnałów. Końcówka o mocy 56 W pracująca w klasie D jest dopasowana do potencjału przetwornika niskotonowego i gwarantuje tak niezbędny w sygnałach niskotonowych zapas mocy.

Jak przystało na producenta z takimi tradycjami i wysoko ustanowionymi normami jakościowymi, JBL testuje każdą parę monitorów odtwarzając sygnały testowe o wysokim poziomie przez 100 godzin. Gdy monitor nie wykazuje uszkodzeń po takim czasie testowania, można mieć pewność, że będzie długo bezawaryjnie pracować w naszych domowych studyjkach :-)

JBL 306P MkII angle right1

Testowany model JBL 306P MkII z 6.5-calowym wooferem w stosunku do mniejszego modelu JBL 305P MkII oferuje większą moc i zauważalnie bardziej dynamiczny dół pasma, a to wpływa na precyzję kontroli najniższego zakresu pasma. I na przyjemność z pracy nad naszymi produkcjami muzycznymi. Większy model gwarantuje też nieco szerszy zakres pasma przenoszenia od modelu z 5-calowym wooferem. Jednocześnie model z 6.5-calowym wooferem nadal zachowuje niewielkie rozmiary, co gwarantuje, że JBL 306P MkII zmieści się praktycznie na każdym biurku.

 JBL 306P MkII nagroda

E Muzyk 2017 GoldW tej klasie cenowej trudno o tak precyzyjnie brzmiące monitory, jak JBL 306P MkII. Wyjątkowość nowej serii monitorów została zauważona przez komisję 34. edycji technologicznej nagrody TEC Award, do której cała seria 3 MkII firmy JBL została nominowana. Fakty są takie, że dzięki zastosowaniu falowodu zyskujemy kontrolę nad głębią i przestrzenią miksów właściwą wielokrotnie droższym monitorom. W pracy studyjnej – również w domu - ważne jest, by móc zaufać swoim monitorom. JBL 306P MkII to bardzo wiarygodne narzędzie do wszelkiej pracy nad dźwiękiem: nagrywaniem, miksowaniem i produkcją muzyczną. Gwarantują komfort pracy i umożliwiają uzyskanie w pełni profesjonalnego miksu. Polecamy!

Do testu dostarczył: ESS Audio