Logowanie

test Korg microKONTROL - klawiatura sterująca USB do domowego studia

test Korg microKONTROL - klawiatura sterująca USB do domowego studia

Korg_microKONTROL_insertMiniaturyzacja to wszechobecny trend panujący wśród japońskich producentów sprzętu muzycznego. Moda ta jest wszechobecna, a Korg zdaje się być przodownikiem :-) Widzieliście najnowszy syntezator analogowy MONOTRON? Inny przykład to bohater niniejszego testu - Korg microKONTROL, kwintesencja maksimum kontroli na centymetr kwadratowy. Wygląd urządzenia jest bardzo profesjonalny. Także o materiały i wykonanie na pewno możemy być spokojni. Producent mocno się postarał i mamy tutaj całkiem solidne małe urządzenie.

Mateusz Ciesielski

Korg microKONTROL komp

Pomysł
Sam pomysł na stworzenie sterownika i kontrolera, który pozwala w 100% zrezygnować z posługiwania się myszką (tudzież padem w laptopie) podczas obsługi programów jest tak samo dobry, jak jego wykonanie. Korg microKONTROL to połączenie 3-oktawowej klawiatury z padami ułożonymi w standardowej już tablicy 4x4. Oprócz tego mamy wystarczająco dużo manipulatorów pozwalających na sterowanie najbardziej istotnymi elementami oprogramowania.

Korg microKONTROL caly

Urządzenie może być zasilane na 3 sposoby - sieć, USB lub baterie. Dzięki temu staje się sprzętem, który możemy wykorzystać zarówno w domu, jak i na estradzie czy w podróży, np. w pociągu ;) To kolejny dość duży plus. Mobilność takiego urządzenia jest bardzo istotna i pozwala wykorzystać je w różnych sytuacjach. A potencjał sterowania jest tak szeroki, że można microKONTROL'a wykorzystać chociażby do sterowania oświetleniem czy też wizualizacjami! Warto wspomnieć również, że microKONTROL może stać się centrum kontroli domowego studia w połączeniu z jakimś „starym” klawiszem wyposażonym w złącza MIDI – testowany kontroler może służyć za interfejs MIDI na USB oferując MIDI IN i MIDI OUT.

Korg microKONTROL prawa logo

 

Manipulatorki
Na przednim panelu urządzenia znajdziemy 8 gałek i 8 suwaków, do których możemy przypisać dowolne komendy MIDI. Wszystkie zostały przypisane do 8 torów, tak więc na każdy tor przypada jeden suwak i jeden potencjometr rotacyjny. Oprócz tego w każdym kanale mamy okienko wyświetlające informację na temat obsługiwanego parametru. Dodatkowym fajnym elementem jest możliwość zmiany koloru tła danego okienka, co przydaje się w szybkim rozróżnianiu jaki parametr obsługujemy.

Korg microKONTROL PADy

 

Wielu z nas nie lubi nagrywania elementów perkusyjnych klawiszami, dlatego Korg dorzucił nam do kontrolera 16 dynamicznie PADów – nieco mniejszych, niż choćby w sterowniku Korga padKONTROL. Oczywiście przypisanymi elementami do padów nie muszą być sample perkusyjne, może to być cokolwiek byśmy chcieli. Nawet jak dobrze poustawiamy pracę urządzenia, PAD może wyzwalać pętlę, lub włączać albo wyłączać dany efekt. W momencie podłączenia pady będą miały przypisane fabryczne ustawienia (presety) do obsługi konkretnej aplikacji, np. po podłączeniu Reasona i wyborze pokładowego automatu perkusyjnego, do wszystkich padów zostaje kolejno przypisany każdy sampl perkusyjny z kolejnego toru.

Korg microKONTROL reka

 

Teraz kwestia klawiatury... Osobiście jestem przeciwnikiem aż tak dużej miniaturyzacji akurat tego elementu. W przypadku PADów wielkość może nie jest idealna, ale na pewno nie będzie sprawiała jakiś większych problemów. Jednak w przypadku klawiatury istotna jest ilość miejsca. Nie chodzi może tak bardzo o długość samego klawisza, co o jego szerokość. Powiedzmy sobie szczerze, nie wszyscy mają zgrabne paluszki pianisty i granie na tak wąskich klawiszach może przysporzyć trochę problemów. Często zdarza się tak, że próbując nagrać jakąś pętlę musisz ją później poprawić, bo przez przypadek nacisnąłeś palcem 2 klawisze. No i niestety, takie rzeczy zdarzają się w przypadku mK. Dla ludzi produkujących w domu nie jest to dość duży problem, jednak dla kogoś kto ma zamiar wykorzystywać urządzenie np. na estradzie może to już być pewna niedogodność. Oczywiście można się do tego przyzwyczaić, ale czy nie lepiej by było gdyby producent zmniejszyłby trochę ilość miejsca dla joystick'a na rzecz szerszych klawiszy. Jak dla mnie pomysł idealny.

Korg microKONTROL Librarian1

 

Edycja
Korg microKontrol daje nam możliwość zapisania 12 scen, innymi słowy 12 różnych zestawów ustawień. Fabryczne presety oferują nam ustawienia pod najbardziej znane aplikacje i to zarówno hosty, jak syntezatory wirtualne. Korg microKONTROL ma więc presety obsługujące miksery Cubase, Logica, Live i Reasona, ale również kilkadziesiąt softsynth'ów (ponad 40). Testując urządzenie w programie Reason, ustawienie wstępne było dla mnie na tyle dobre, że nie bawiłem się w jakąś większą modernizację. Ale jeśli nie przypasowałby nam jakiś element tegoż ustawienia zawsze możemy je zmienić.

Korg microKONTROL Librarian2

 

Całą edycją urządzenia zajmuje się program Librarian, który pozwala na bardzo łatwą i szybką modyfikację ustawień. W podzielonym na segmenty bocznym oknie, znajdziemy możliwość zmiany ustawienia każdego suwaka tudzież PADu naszego urządzenia.

Korg microKONTROL klawisze funkcyjne

 

Praktyka
Mimo tego, że urządzenie zostało stworzone z myślą o współpracy z Windowsem XP, bez problemu komunikuje się z nowszymi systemami Windows. Korg microKONTROL jest również kompatybilny z Mac OS X. Test przeprowadziłem na W-siódemce i muszę powiedzieć, że nie miałem żadnych problemów. Instalacja odbyła się bardzo łatwo i przyjemnie. Wystarczyło tylko ściągnąć świeżutkiego Librariana i wszystko działa jak powinno. Sam sterownik zainstalował się od razu po włożeniu gniazda USB. Krótka konfiguracja w aplikacji i mamy w pełni działający sprzęt.

Korg microKONTROL pitchbend

 

Sam praca bardzo przyjemna. Urządzenie daje możliwość poruszania się po wszystkich ważniejszych elementach programu bez dotykania komputera (w fabrycznym ustawieniu). Pady chodzą bardzo fajnie. Mimo, iż są małe, to gra się na nich wygodnie. O klawiaturze już napisałem wystarczająco dużo ;p Jednak warto pamiętać że możemy za pośrednictwem złącz MIDI podłączyć jakąś inna klawiaturę pod nasz kontroler i problem mamy rozwiązany.

Korg microKONTROL PADy cale

 

Także co tu więcej mówić - urządzenie spełnia zdecydowanie swoje przeznaczenie w 100%. Metalowa obudowa gwarantuje trwałość - to sprzęt który wytrzyma wszelkie niedogodności związane np. z podróżą. Muszę powiedzieć że gdyby nie ponaglające terminy, chętnie przytrzymałbym go na dłużej w moim domowym studyjku :-) Japońscy konstruktorzy znowu nam sprawili niespodziankę dając nam bardzo fajne i wygodne urządzenie. Szkoda tylko, że zapomnieli że my Europejczycy ciut mamy grubsze palce i ciężko nam grać na klawiszach z serii „junior maker”. Mimo to polecam!

Do testów dostarczył: Mega Music

 

Korg microKONTROL zlacza

 

Korg microKONTROL tyl

 

Korg microKONTROL tempo

 

Korg microKONTROL galy

 

Korg microKONTROL LCD lewa

 

Korg microKONTROL LCD prawa