Logowanie

[TEST] Shure MOTIV MVL, MV88, MV51 i MV5 - mobilne mikrofony do urządzeń mobilnych iOS, Android i komputerów PC oraz Mac

[TEST] Shure MOTIV MVL, MV88, MV51 i MV5 - mobilne mikrofony do urządzeń mobilnych iOS, Android i komputerów PC oraz Mac

Firma Polsound, oficjalny dystrybutor marki Shure w Polsce, podesłała nam na testy 4 modele mikrofonów Shure z serii MOTIV. Czas opublikować wrażenia.

Dawid Kujawa

Seria MOTIV to kompaktowe mikrofony, które zostały stworzone z myślą o współpracy z urządzeniami mobilnymi typu iPad, iPhone, iPod, a niektóre modele wspierają także system Android. Każdy z mikrofonów w serii został przygotowany do innej sytuacji nagraniowej. Dlatego wśród wspomnianej serii znajdziemy mikrofony przygotowane na potrzeby:

- podcastów/broadcastu;
- nagrywania wywiadów;
- dla prezenterów/dziennikarzy;
- muzyków
- vlogerów
- po prostu dla entuzjastów nagrywania.

Otrzymaliśmy do testów 4 mikrofony:

- SHURE MOTIV MVL - mikrofon krawatowy dla iOS i Android;
- SHURE MOTIV MV88 - mikrofon stereofoniczny ze złączem Lightning;
- SHURE MOTIV MV51 - wielkomembranowy mikrofon pojemnościowy na iOS, Androida i USB;
- SHURE MOTIV MV5 - mikrofon pojemnościowy na iOS, Androida i USB.

DSC 0141

Wszystkie mikrofony pobierają zasilanie od urządzenia do którego zostaną podłączone i wszystkie cechują się kompaktowością oraz mobilnością (oczywiście jedne mniej, drugie bardziej, ale można je do tego grona zaliczyć). Warto podkreślić, że są naprawdę stylowo wykonane i cieszą oko. Do tego ich parametrami możemy sterować z pozycji aplikacji ShurePlus MOTIV, która udostępnia kontrolę nad gainem (od 0 dB podbicia do maksymalnie +36 dB z przeskokiem co 1,5 dB.), kompresją (3 tryby - brak, lekka, mocna), limiterem oraz 5-pasmowym korektorem (podbicie lub osłabianie każdego z pasm o 8 dB. Zakresy tych pasm to: 200 Hz; 350 Hz; 1,5 kHz; 6 Khz; 10 kHz.) Przy korektorze także znajduje się przycisk „flat”, który przywraca korektor do ustawień domyślnych, jeżeli wcześniej dokonaliśmy zmian z których nie do końca jesteśmy szczęśliwi. Do tego w przypadku mikrofonu MV88 można wybierać i dostosowywać charakterystykę oraz tryb pracy (mono, stereo, mid/side). Poza tym, producent w zależności od mikrofonu przygotował presety, które zmieniają charakter pracy mikrofonu w zależności od sytuacji nagraniowej w jakiej się znajdziemy. Maksymalnie jest to 5 presetów dla jednego mikrofonu (Mowa, Śpiew, Płaski, Akustyczny instrument, Głośny).

DSC 0143

Jednak przyjrzyjmy się bliżej tym mikrofonom po kolei. Najpierw MOTIV MVL, czyli mikrofon krawatowy. Jest to budżetowa propozycja, bowiem ceny wahają się w granicach mniej więcej 249 - 271 złotych. MVL jest dostarczany wraz ze stylowym pokrowcem, w którym swobodnie i bezpiecznie można przenosić mikrofon, do tego klips oraz mini osłona przeciwwietrzna. Nadaje się idealnie do nagrywania wywiadów, prezenterów, sytuacji reporterskich, vlogów, filmików internetowych itd. Ten mikrofon jest dostarczany wraz ze złączem TRRS, czyli będzie współpracował z urządzeniami przystosowanymi do tego typu złącz z dodatkową linią mikrofonu. Smartfony powinny sobie tutaj bez problemu poradzić. W razie czego, zawsze można sobie sprawić specjalną przejściówkę. 

MVL nagrywa w dobrej jakości, zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę i łatwość konfiguracji. Wystarczy wyjąć, wpiąć w gniazdo na przykład w telefonie i już można nagrywać - czy to z pomocą dedykowanej aplikacji, czy jakiejś innej lub nagrywając video. Mimo wszystko warto korzystać z dedykowanej aplikacji Shure’a - ShurePlus MOTIV, ponieważ umożliwia kontrolę nad gainem, a następnie można nagrany plik poddać szybkiej edycji. Może się wydawać, że nagrywa zbyt „jaskrawie” i uwydatnia wyższe rejestry, ale dzieki temu mamy zagwarantowaną czytelność wymowy. A jeśli trzeba, przy pomocy EQ można to zweryfikować. Szumy własne są naprawdę małe, dlatego na potrzeby vlogów, wywiadów, podcastów itd. Świetna niedroga propozycja dla twórców contentu tego typu.

Co do brzmienia - załączam surowe nagrania, tylko znormalizowane do -3 dBFS. Wszystkie zostały zebrane w playlisty, które znajdziecie na końcu testu.

Trochę danych:

- Złącze 3.5mm (mini jack), kompatybilne ze wszystkimi urządzeniami posiadającymi złącze mikrofonowo/słuchawkowe;
- Zgrabna i dyskretna obudowa pozwalające na niezauważalne w kamerze umieszczanie mikrofonu;
- Potwierdzona znakiem Shure odporność na wszelkie zakłócenia RF/GSM;
- Zestaw zawiera osłonę przeciwwietrzną, klips krawatowy oraz pokrowiec.

DSC 0121

DSC 0125

Czas na SHURE MOTIV MV88. Jest to mikrofon stereofoniczny pracujący na złączu Lightning, co oznacza, że ten mikrofon został przygotowany specjalnie z myślą o użytkownikach systemów iOS - iPhone, iPad, iPod. Muszę przyznać, że ze wszystkich mikrofonów, które wpadły w moje ręce na testy, ten zwrócił moją szczególną uwagę. Nie dosyć że brzmi bardzo dobrze, jest mega kompaktowy i szybki w konfiguracji (wystarczy podpiąć do złącza Lightning i gotowe [podświetli się zielona dioda przy mikrofonie co oznacza, że jest gotowy do pracy], zero konfiguracji) to jeszcze potwornie elastyczny i umożliwia komfortowe nagrywanie w różnych sytuacjach. 

Co mam na myśli jeżeli chodzi o elastyczność? Jest to mikrofon stereofoniczny i dzięki aplikacji ShurePlus MOTIV można zmieniać jego ustawienia i dostosować do zastanej sytuacji. Nagrywamy koncert? Proszę bardzo - tryb stereo i szeroki kąt (135 stopni). Możemy także elegancko pokazać efekt stereo np. przejeżdżających samochodów. Nagrywamy rozmowę i chcemy trochę odciąć otoczenie? Proszę bardzo - wąski kąt 60 stopni (Warto dodać, że kątem sterujemy sami w aplikacji i możemy wybrać zakres od 60 do 135 stopni). Chcemy nagrać rozmówców siedzących z dwóch stron? Nie ma sprawy, tryb bidirectional i mikrofon pięknie pracuje z lewej i prawej strony. Do tego także charakterystyka kardioidalna, czy zbieranie osobno mid i side, także komplet murowany. Za jego pomocą naprawdę możemy nagrać co chcemy i jak chcemy. Do tego jest obrotowe, dzięki czemu, jeżeli nagrywamy siebie np. Jako „selfie” to również bez problemu możemy zebrać czysty dźwięk. Dostarczany jest także z osłoną przeciwwietrzną więc śmiało można nagrywać w plenerze albo pozbyć się wybuchowych zgłosek. W przypadku tego modelu, aplikacja kontrolna oferuje dodatkowe funkcje prócz wspomnianego korektora, kompresora, limitera i gaina, a mianowicie - tryb eliminacji podmuchów wiatru oraz zamiany kanału lewy-prawy. Mikrofon sprawdzi się także jako mikrofon przy nagrywaniu ujęć na vloga, czy po prostu filmów. 

Jeżeli chodzi o brzmienie to tak samo jak w przypadku poprzedniego modelu, załączam poniżej nagrane próbki - gitara, głos, ambient miasta - surowe rzecz jasna, tylko znormalizowane do -3 dBFS. 

Trochę danych: 

- Certyfikat Mfi Compatible zapewniający współpracę ze wszystkimi urządzeniami wyposażonymi w złącze Lightning;
- Dopasowane kardioidalne i dwu-kierunkowe, 1cm kartridże zapewniające najlepszą jakość dźwięku w swojej klasie;
- 5 zaimplementowanych presetów DSP (mowa, śpiew, płasko, instrument akustyczny, głośno): automatycznie dobierających właściwe parametry EQ, Kompresora oraz Limitera pozwalają uzyskać optymalne rezultaty przy każdym nagraniu;
- Innowacyjny, obrotowy przegub pozwala na dobranie odpowiedniego kąta mikrofonu niezależnie od zastosowania;
- Darmowa aplikacja ShurePlus™ MOTIV Recording zapewnia pełną kontrolę nad nagraniem;
- W pełni metalowa konstrukcja zaprojektowana w taki sposób, aby sprostać najbardziej wymagającym warunkom;
- Zestaw zawiera osłonę przeciwwietrzną oraz przedłuzacz słuchawkowy;
Typ przetwornika : Pojemnościowe;
- Charakterystyka: Kardioidalna;
- Pasmo przenoszenia: 20 Hz - 20 kHz;
- Czułość (1 kHz): -37 dBV/Pa;
- Waga: 40,5 g.

DSC 0116

DSC 0114

To teraz weźmy na warsztat MV5. Jest to mikrofon bardzo stylowy, który wyglądem przypomina kulkę. Tu również po podłączeniu zapala się zielona dioda na panelu tylnym, przez co wiemy, że mikrofon jest gotowy do pracy. Jest to mikrofon pojemnościowy przygotowany z myślą o nagrywaniu lektorki, podcastów, wywiadów, ale także wokalu czy instrumentów akustycznych. Po podłączeniu aplikacja kontrolna umożliwia wybranie trybów - neutralny/płaski, instrumentalny oraz mowa. Można zaaplikować limiter, kompresję oraz oczywiście 5-pasmowy korektor. Mikrofon jest dostarczany wraz ze stylową aluminiową podstawką, na spodzie której znajduje się gumowa podkładka zapobiegająca się ślizganiu całości. MV5 umożliwia także bezpośrednie odsłuchiwanie rejestrowanego sygnału za pomocą wbudowanego wyjścia słuchawkowego mini jack. Poza tym jest także mini pokrętło do regulowania głośności odsłuchu. Dodatkowo, użytkownik może także z pozycji mikrofonu zamutować urządzenie lub zmienić tryb pracy (tak samo jak z pozycji aplikacji - płaski, instrument, mowa), a każdy tryb jest symbolizowany podświetleniem konkretnej diody.

Jeżeli chodzi o brzmienie to również zamieszczam przykładowe surowe nagrania gitary akustycznej oraz mowy typowej dla lektorki, podcastu czy vloga. Na końcu testu.

Trochę danych:

- Certyfikat Apple Mfi (Made for iPhone/iPod/iPad) gwarantuje współpracę z iUrządzeniami bez potrzeby inwestowania w dodatkowe adaptery lub kable;
- Kompatybilny z urządzeniami opartymi o system Android, które wspierają złącze USB Audio Class 2.0 oraz połączenie Micro-B OTG (On-The-Go). Nie wszystkie urządzenia z systemem Android mogą być kompatybilne;
- 3 presety DSP (Wokale, Płasko, Instumenty): Automatycznie dobiera Gain, EQ, Kompresor oraz Limiter dla optymalnych wyników;
- Wbudowane wyjście słuchwakowe służące do monitorowania w czasie rzeczywistym;
- Customowa kapsuła mikrofonowa zapewnia najlepszą jakość audio w swojej klasie;
- Dostępny w dwóch kolorach - szarym i czarnym;
- W zestawie znajduje się aluminiowy statyw buurkowy ze zintegrowanym gwintem kompatybilnym z każdym standardowym statywem 1/4";
- Zaprojektowany dla zapewnienia największej mobilności, wysoki na zaledwie 7cm (14cm razem ze statywem);
- Zestaw zawiera 1 kabel Micro-B > USB i 1 kabel Micro-B > Lightning (złącze apple);
Typ przetwornika : Pojemnościowe;
- Charakterystyka: Kardioidalna;
- Pasmo przenoszenia: 20 Hz - 20 kHz;
- Czułość (1 kHz): -40 dBV/Pa;
- Waga: 160 g.

DSC 0104

DSC 0110

Na koniec najbardziej stylowy mikrofon z całej czwórki i zarazem najsolidniejszy oraz najcięższy, czyli MV51. Trzeba przyznać, że jego vintage’owy look robi wrażenie. Trzeba przyznać, że mimo wszystko trochę waży i rzucając nim w kogoś - można zrobić krzywdę :D No ale wracając do tematu, jest to najdroższy przedstawiciel serii MOTIV. Dokładnie rzecz ujmując, jest to wielkomembranowy mikrofon pojemnościowy stworzony z myślą o nagrywaniu wokali, instrumentów akustycznych, ale także wywiadów, podcastów itd. Udostępnia także najwięcej presetów w aplikacji kontrolnej, bo aż 5 - Mowa, Śpiew, Neutralny/Płaski, Akustyczny instrument, Głośny. Poza tym jest także kompresja, limiter oraz korektor. 

MV51 został także wyposażony w dotykowy panel na froncie, dzięki czemu mamy bezpośredni dostęp do kontroli wszystkich parametrów - możemy zmieniać gain, głośność odsłuchu na słuchawkach (także jak w przypadku MV5 udostępnia wyjście słuchawkowe mini jack), mutować mikrofon oraz zmieniać tryb pracy, czyli niejako aktywować zdalnie konkretne presety tak jak w aplikacji kontrolnej ShurePlus MOTIV. Każda funkcja jest oczywiście odpowiednio podświetlana. Jeżeli jeszcze chodzi o samą konstrukcję, to chciałbym jeszcze dodać, że z tyłu znajdziemy solidną nóżkę na której możemy oprzeć mikrofon pod odpowiednim kątem w zależności od sytuacji, ale także odkręcając jej podstawkę możemy wkręcić gwint i zamontować mikrofon np. Na statywie. Także świetna sprawa. 

Trzeba przyznać, że brzmienie w zależności od konkretnego trybu pracy różni się dość mocno, dlatego nagrałem różne próbki lektorki/podcastu/vloga i instrumentu akustycznego w różnych trybach abyście mogli posłuchać o co chodzi. Znajdziecie je na końcu testu.

Trochę danych:

- Certyfikat Apple Mfi (Made for iPhone/iPod/iPad) gwarantuje współpracę z iUrządzeniami bez potrzeby inwestowania w dodatkowe adaptery lub kable;
- Kompatybilny z urządzeniami opartymi o system Android, które wspierają złącze USB Audio Class 2.0 oraz połączenie Micro-B OTG (On-The-Go). Nie wszystkie urządzenia z systemem Android mogą być kompatybilne;
- 5 presetów DSP (Mowa, Śpiew, Płasko, Instument akustyczny, Głośno): Automatycznie dobiera Gain, EQ, Kompresor oraz Limiter dla optymalnych wyników;
- Dotykowy panel pozwalający wybrać odpowiedni preset oraz zarządzać wartościami dotyczącymi poziomu wyjścia słuchawkowego, gainu mikrofonu oraz funkcji mute
- Wbudowane wyjście słuchwakowe służące do monitorowania w czasie rzeczywistym;
- 25 mm element kapsuły mikrofonowej zapewnia najlepszą jakość dźwięku w swojej klasie;
- Zintegrowana nóżka pozwala wygodnie postawić mikrofon na każdym biurku;
- Zawiera klasyczny gwint 5/8" pasujący do każdego standardowego statywu mikrofonowego;
- Zestaw zawiera 1 kabel Micro-B > USB i 1 kabel Micro-B > Lightning (złącze apple);
- W pełni metalowa konstrukcja, desing inspirowany stylem vintage;
Typ przetwornika : Pojemnościowe;
- Charakterystyka: Kardioidalna;
- Pasmo przenoszenia: 20 Hz - 20 kHz;
- Czułość (1 kHz): -39 dBV/Pa;
- Waga: 574.4 g.

IMG 0007

Jeszcze chciałbym nadmienić kilka słów a propos samej aplikacji ShurePlus MOTIV. Opisałem już powyżej większość funkcji jakie udostępnia co do mikrofonów, czyli kontrola wzmocnienia sygnału (Gain), limiter, kompresja, 5-pasmowa korekcja, eliminacja podmuchów wiatru, zamiana kanałów lewy-prawy, wybór charakterystyki, czy wybór konkretnego presetu dla danej sytuacji nagraniowej. Jednak poza tym jest to rzecz jasna wysokiej jakości aplikacja rejestrująca, która pozwala na nagrywanie i monitoring sygnału w czasie rzeczywistym. Miernik wskazuje poziom sygnału, a rejestrator pokazuje nagrywany waveform (wizualizacja rejestrowanej fali dźwiękowej). Dodatkowo możemy nagrywać za jej pomocą nie tylko mikrofony marki Shure, ale także inne. Poza tym, możemy z pozycji aplikacji dowolnie zarządzać nagraniami tzn. zmieniać ich nazwę, dzielić się z innymi (wysyłać na maila, czy w wiadomości), usuwać, konwertować (AAC - 96, 128, 192 kbps), dodawać „okładkę”, czy edytować - ustawiać fade’y, skracać. Warto dodać, że zmienione ustawienia są zapamiętywane przez mikrofon i jeżeli wyjdziemy z aplikacji kontrolnej aby na przykład nagrywać w trybie video, to nagrywamy w ostatnio wybranych ustawieniach, więc o to również twórcy aplikacji ShurePlus MOTIV zadbali! Także, jest to naprawdę prosta, intuicyjna w obsłudze i efektywna appka.

IMG 0004

IMG 0003

Reasumując, cała seria Shure MOTIV to naprawdę interesujące mikrofony - solidnie wykonane, łatwe w konfiguracji i udostępniające dobre brzmienie. Każdy sprawdzi się w określonej sytuacji, ale również zostały zaprojektowane tak, aby móc realizować na nich wiele różnych sytuacji nagraniowych - śpiew, lektorka, podcast, film, wywiad, vlog, instrument akustyczny. Wszystko to można nagrać w domu, w studio, a także na tzw. „wyjeździe”, ponieważ współpracują idealnie z urządzeniami mobilnymi. Każdy znajdzie coś dla siebie w serii MOTIV i to jest ich mega atut. Do tego konkurencyjna cena i świetna aplikacja kontrolna/nagraniowa ShurePlus MOTIV. Przyjrzyjcie się tym mikrofonom koniecznie, a zapewne Wam również przypadną do gustu! Nam szczególnie spodobał się stereofoniczny mikrofon Shure MV88 - otrzymuje od naszej redakcji Złotą Nagrodę E-MUZYK.eu!

Shure MV88 nagroda Gold

Poniżej zamieszczam sugerowane ceny w Internecie. Miłego!

- SHURE MOTIV MV88: Cena produktu z ceneo: od 619 do 699 złotych;
- SHURE MOTIV MVL: Cena produktu z ceneo: od 249 do 271 złotych;
- SHURE MOTIV MV5: Cena produktu z ceneo: od 419 do 527 złotych;
- SHURE MOTIV MV51: Cena produktu z ceneo: od 799 do 924 złotych.

Poniżej wspomniane nagrania, wrzucone na platformę SoundCloud.


Do testów dostarczył: Polsound

 

GITARA AKUSTYCZNA  Play icon 

 

LEKTOR (PODCAST)  Play icon

 

AMBIENT - MV88  Play icon