Logowanie

[TEST] Sennheiser HandMic Digital oraz MKE2 - Profesjonalne mikrofony mobilne

[TEST] Sennheiser HandMic Digital oraz MKE2 - Profesjonalne mikrofony mobilne

Ostatnio otrzymujemy na testy coraz więcej urządzeń przeznaczonych do mobilnego nagrywania/urządzeń mobilnych. Tym razem padło na mikrofony Sennheiser - HandMic Digital oraz MKE2. Czas opublikować wrażenia.

Technologie mobilne rozwijają się coraz bardziej. Smartfony i aplikacje stają się coraz potężniejsze, a także urządzenia dedykowane jak np. zewnętrzne mikrofony potrafią oddawać w ręce użytkownika naprawdę dobrą jakość. MKE2 oraz HandMic Digital to mobilne rozwiązania stworzone z myślą o dziennikarstwie, broadcaście, podcastach, vlogach, streamingu live itd. Pierwszy z nich to mikrofon typowo krawatowy, czy tzw. lavalier, natomiast HandMic Digital to klasyczny mikrofon „do ręki”.

Warto podkreślić, że oba mikrofony zostały wykonane przy współpracy z Apogee, a więc drugiego świetnego gracza na rynku audio, który potrafi tworzyć produkty najwyższej jakości. No właśnie, a co w tym przypadku otrzymujemy dzięki połączeniu obu marek?

Sennheiser odpowiedzialny był za dostarczenie mikrofonu, natomiast Apogee za najwyższej jakości konwersję A/D. Dzięki temu wystarczy tylko wpiąć mikrofon do urządzenia iOS, czy do komputera i można rozpocząć nagrywanie.

DSC 0040

Na początek weźmy na warsztat HandMic Digital. Muszę przyznać, że nie można mieć zarzutów co do jakości wykonania produktu. Od razu czuć, że jest to profesjonalny produkt. Pomimo tego, iż jest przeznaczony głównie do urządzeń mobilnych.

W zestawie otrzymujemy: mikrofon, pokrowiec, uchwyt, solidną podstawkę, a także kabel microUSB - Lightning oraz microUSB - USB.

DSC 0079

HandMic Digital to mikrofon typowo reporterski stworzony na potrzeby mobilnego dziennikarstwa. Sprawdzi się także świetnie w przypadku nagrywania wywiadów, podcastów, czy vlogów. Reprezentuje kardioidalną charakterystykę, czyli zbiera sygnał głównie z frontu, a minimalizuje wpływ niepożądanych dźwięków pochodzących z tła.

Wystarczy podłączyć do iPhone’a/iPada/iPoda i można nagrywać. Potrzebna jest tylko jakakolwiek aplikacja do nagrywania, ale warto zainstalować dedykowaną - Apogee MetaRecorder. Co ciekawe, aplikacja normalnie pozwala na nagrywanie 60 sekund materiału bez przerwy i ma ograniczone funkcje (odblokowanie pełnych możliwości kosztuje). Jednak po podłączeniu mikrofonu otrzymujemy pełny dostęp do wszystkich funkcji i możemy nagrywać bez limitu.

IMG 0014

MetaRecorder pozwala na kontrolowanie głośności nagrywania, monitorowanie sygnału i oczywiście samo nagrywanie sygnału audio w jakości 24-bit/96 kHz. Dodatkowo można nagrywać w trybie Master-Satellite, czyli kontrolować na raz 4 różne urządzenia iOS z pozycji jednego urządzenia. Całość jest bardzo intuicyjna i prosta w użytkowaniu, w związku z czym z obsługą bez problemu powinna sobie poradzić osoba, które niekoniecznie jest profesjonalistą z branży dźwiękowej. Zresztą taki też był zamysł producenta - profesjonalna jakość dźwięku dostępna dla amatorów.

DSC 0074

Podstawka i uchwyt dołączone do zestawu mogą się przydać w czasie nagrywania podcastów, czy vlogów, kiedy trzymanie mikrofonu jest zbędne. Podstawka jest naprawdę solidna i utrzymuje mikrofon w bezruchu. 

Jakość wykonania, prostota obsługi, aplikacja kontrolna - robią wrażenie i do tego ta prostota obsługi. A jak z brzmieniem? Brzmi naprawdę dobrze, zresztą posłuchajcie sami. Mam przyjemność być wydawcą i lektorem jednego z programów ogólnopolskich dotyczących sportu akademickiego. Postanowiłem przetestować ten mikrofon i nagrać głos do programu na tym mikrofonie. Poniżej zamieszczam próbki, które są kompletnie nieobrobione, tylko znormalizowane do -3 dBFS.

Sennheiser HandMic Digital - Lektor  Play icon

Trochę danych:

- Wymiary: 48 x 180 mm;
- Złącze: certyfikowane złącze Lightning lub USB;
- Odpowiedź częstotliwościowa: 40 Hz - 16 kHz;
- Max SPL: 134 dB;
- Długość kabla: 2m;
- Waga: 340g;
- Częstotliwość próbkowania: 44,1/48/88,2/96 kHz;
- Rozdzielczość bitowa: 16/24-bit.

Cena to ok. 1000 złotych z hakiem, a więc najmniej to nie jest, zwłaszcza jak się bierze pod uwagę, że jest to mikrofon do smartfona. Jednak weźcie pod uwagę, że udostępnia profesjonalną jakość, na której zależy każdej osobie tworzącej wartościowy content. W przypadku contentu audiowizualnego jakość dźwięku jest bardzo ważna, a dzięki temu rozwiązaniu macie pewność, że stoi na naprawdę wysokim poziomie.

DSC 0084

Sennheiser MKE 2 Digital

Czas na drugi mikrofon, tym razem nieco mniejszy - krawatowy. Chodzi o MKE 2 Digital. Jest to mikrofon pojemnościowy, dookólny. MKE 2 udowodnił już swoją jakość dźwięku na wielu spektaklach, filmach, produkcjach telewizyjnych i uroczystościach. Teraz Sennheiser i Apogee postanowili przenieść tę jakość na grunt cyfrowy, mobilny.

Trzeba przyznać, że udało mi się to naprawdę dobrze. Nie jest to tani sprzęt, ale za jakość się płaci. MKE 2 oddaje w ręce użytkownika profesjonalne technologie: świetny mikrofon i świetny konwerter. Całość także może być kontrolowana poprzez aplikację Apogee MetaRecorder, a więc otrzymujemy wszystkie funkcje, o których pisałem powyżej. Appka również odblokowuje pełnię możliwości po podłączeniu mikrofonu.

IMG 0019

Mikrofon jest drobny i bardzo lekki. Przypięty na odzieży kompletnie nie zwraca na siebie uwagi, co może być bardzo ważne w sytuacjach, w których wolimy ukryć obecność mikrofonu. Przyda się do nagrywania wywiadów, vlogów, podcastów, a także filmów. Dźwięk na planie bardzo często chcemy zebrać w dyskretny sposób. Dzięki temu mikrofonowi, jest to możliwe i bardzo proste.

DSC 0102

Trochę danych:

- Mikrofon pojemnościowy typu lavalier;
- Odpowiedź częstotliwościowa - 20 Hz - 20 kHz;
- Max SPL: 130 dB;
- Długość kabla: 1,6m;
- Waga: 29g;
- Częstotliwość próbkowania: 44,1/48/88,2/96 kHz;
- Rozdzielczość bitowa: 16/24-bit.

DSC 0088

Najważniejsze dla was zapewne jest to jak brzmi, prawda? Dlatego poniżej też zamieszczam próbki nagranego głosu prowadzącej w czasie realizacji wspomnianego programu. Tym razem lavalier był jak najbardziej wskazany.

Sennheiser MKE2 - Głos  Play icon

Cena tego mikrofonu to ok 2000 złotych, a więc jak pisałem wyżej - tanio nie jest. Ale nie kupujecie kota w worku. To profesjonalne rozwiązanie udostępniające profesjonalną jakość przeniesioną na urządzenia mobilne. Po prostu najwyższa jakość i prostota użytkowania dla amatorów, ale nie tylko. Świetny produkt.

DSC 0104

Reasumując - oba mikrofony to profesjonalne rozwiązania na potrzeby dziennikarstwa, wywiadów, podcastów, vlogów. W zależności od sytuacji przyda się mikrofon „do ręki” lub krawatowy. Tymi dwoma produktami oddają profesjonalne rozwiązania mikrofonowe w ręce amatorów, ale nie tylko. Również dla wszystkich ceniących wygodę i prostotę użytkowania. Ja jestem naprawdę zadowlony. Koniecznie przyjrzyjcie im się bliżej.

Do testów dostarczył: Aplauz

 

DSC 0050

DSC 0055

DSC 0057

DSC 0081