Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 982.
Logowanie

[TEST] Roland DJ-808 kontroler DJ z perkusyjnym modułem brzmieniowym

[TEST] Roland DJ-808 kontroler DJ z perkusyjnym modułem brzmieniowym

Sprawdziliśmy możliwości największego kontrolera DJskiego z rodziny produktów Roland DJ-808. Ciekawi, jak zachowuje się w działaniu ta hybryda kontrolera i instrumentu?

Jakub Adamczyk

Kontroler Roland DJ-808 jest pierwszą hybrydą sprzętu DJ'skiego z typowo producenckim perkusyjnym modułem brzmieniowym. Dodatkowo na pokładzie posiadamy również sampler (choć nie sprzętowy), co znacząco zwiększa możliwości tworzenia muzyki, a przez to wszystko już prawie zapomniałem, że obsługuje on do 4 kanałów odtwarzaczy muzyki. Jakie wrażenia pozostawia po kilku tygodniach testowania? Sprawdźcie w tekście poniżej.

ZAWARTOŚĆ

Po wyjęciu z solidnego kartonowego opakowania, po wyjęciu z wszystkich folii naszym oczom ukazuje się bardzo solidnie wykonany kawał elektroniki. Waży swoje, prawie 7 kilogramów, ale sprawia wrażenie "zwartego". Wszystkie gałki, suwaki, suwaczki chodzą bez problemów, z oporem, w zależności od rodzaju. Widać, że urządznie jest solidnie zaprojektowane. Najsłabiej z całości wypadają chyba suwaczki głośności w module TR-S, choć przez cały czas jak miałem możliwość go testować, nic nie sprawiało problemów.

Zabawę z kontrolerem trzeba rozpocząć od instalacji sterowników, oraz oprogramowania Serato. Sprzęt został stworzony do obsługi właśnie z tym oprogramowaniem. Nie znalazłem w internecie żadnych gotowych map MIDI aby korzystać z kontrolera na konkurencyjnym Traktor'rze od Native Instruments lub jakiegokolwiek innego oprogramowania. Sterowniki do urządzenia trzeba zainstalować na obu platformach: PC i MAC. Po instalacji pierwsze uruchomienie Serato trwa sporo dłużej niż zwykle, czemu winna jest pierwsza konfiguracja podłączonego kontrolera, o czym informuje nas pasek na dole Serato. Należy również pamiętać, aby USB do komputera podpinać bezpośrednio, bez pomocy HUBów, gdyż inaczej urządzenie nie zadziała. Jest jeszcze jedna rzecz, o której należy wspomnieć przy omawianiu oprogramowania, mianowicie razem z urządzeniem otrzymujemy wersję Serato tylko do wykorzystania z kontrolerami, w komplecie nie ma warsji rozszerzenia dla DVS umożliwiającegoj nam granie również za pomocą płyt z kodami czasowymi. No nie powiem, ale od urządzenia za takie "małe" pieniądze spodziewałbym się żę będę mógł sobie podłączyć gramofon i korzystać z całej dobroci oprogramowania. No cóż. Cena za wtyczkę DVS to koszt ok 370 złotych. Za to dla odmiany otrzymujemy w komplecie expansion pack Pitch 'n Time DJ, który umożliwia nam na korzystanie z zaawanych opcji manipulacji tonacji utworów.

Można wyszczególnić 6 podstawowych elementów kontrolera:

- sekcja wyboru/ładowania utwórów/ kontroli biblioteki muzyki

- sekcja odtwarzacza

- sekcja miksera

- sekcja efektów

  podział rytmiki- przydałby się wyświelacz!

- sekcja samplera TR-S z sekwencerem

- sekcja wejścia mikrofonowego z modułem VT

2 tyl

OD TYŁU, czyli kłącza i złącza

Na samym początku sprawdzimy jakie możliwości połączeniowe daje nam urządzenie.

4 input

WEJŚCIA

Możemy do niego podłączyć w sumie 7 źródeł. Na każdym z kanałów miksera (CH1-CH4) możemy podłączyć po jednym źródle dźwięku, przy czym na środkowych 1-2 (Uwaga! Producent zastosował ciekawą kolejność kanałów) zamiennie LINE/PHONO, a kanały 3-4 tylko LINE. Znajdziemy w tej sekcji również gniazdo do podłączenia uziemienia gramofonu, wkomponowane między właśnie wejściami do gramofonu.

Kolejnymi osobnymi wejściami (CH3-CH4) są dwa gniazda USB typu A służące do podłączenia urządzeń serii AIRA, które takowe USB posiadają (np. basowa emulacja TB-303 w postaci AIRA TB-3).

Urządzenie posiada również wejście mikrofonowe zrealizowane na złączu combo XLR. Obok gniazda znajduje się potencjometr MIC SENS służący do regulacji czułości mikrofonu. Brakuje tu zasilania Phantom+48V, aby mieć możliwość dokonać jakiegoś nagrania mikrofonem pojemnościowym, np. do remix’u. Mały problem jaki tutaj zaobserwowałem, to bramka szumów, która znajduje się w torze audio. Oznacza to, że przy cichszym mówieniu do niego, sygnał może być niesłyszalny. No, ale w warunkach klubowych raczej nikt nie szepcze:) No ale tutaj producent nie zostawił nas samotnych! W ustawieniach systemowych kontrolera można bramkę wyłączyć, jak i również dostosować jej próg działania, brawo! Nie słyszałem o drugim mikserze, który miałby taką możliwość, w komentarzach poprawcie mnie, jeżeli się mylę.

5 mic

3 tyl zabezpieczenie

Oczywiście 808’ka posiada gniazdo USB-B do podłączenia komputera, oraz  wtyczkę do zasilacza, który jest zewnętrzny. Na szczęście znajdziemy, obok jego wtyczki (jak i obok wtyczki USB-B skrajnie z prawej strony) specjalne uchwyty do zabezpieczania kabli przed wypadnięciem ze swoich gniazd- na pewno przydatne podczas występów na żywo.

6 output

WYJŚCIA

Zacznijmy od tych głównego wyjścia zrealizowanego na złączach XLR osobno dla lewego oraz prawego kanału, które reguluje się potencjometrem MASTER LEVEL. Zaraz obok nich znajdują się dwa złącza RCA, jako MASTER 2. I tutaj małe zdziwienie, gdyż mikser nie posiada wyjścia REC OUT! Można zatem sugerowac się, że właśnie MASTER 2 ma służyć za takowe. Mamy również możliwość wykorzystania osobnego wyjścia (2xTRS) z niezależnie regulowanym poziomem wzmocnienia, oznaczonym jako BOOTH MONITOR. Oczywiście odpowiednia regulacja znajduje się na przednim panelu, w górnym lewym narożniku prawego odtwarzacza. Ufff:) Najlepiej widać na zdjęciu:) 

Posiadamy również do dyspozycji złącze do wysyłania komunikatów MIDI jak i sygnału zegara do synchronizacji. 

ZMIANY POZIOMÓW OPERACYJNYCH

Gdy na mikserze jest włączony gramofon przy maksymalnym wysterowaniu wzmacniacza za pomocą GAIN’u, jesteśmy w stanie wysterować sygnał jedynie maksymalnie do 0dB. I to sprawdzałem na wielu płytach, Dziwna sprawa, ale mimo tego sygnał nie posiada żadnych dodatkowych zniekształceń. I tu ciekawostka! Chwilę po włączeniu oprogramowania Serato dochodzi do ewidentnego podbicia wzmocnienia na kanałach wejściowych na moje ucho ok 3-4dB. Samo oznaczenie TRIM przy regulacji wzmocnienia sugeruje, że być może jest to regulacja wzmocnienia tylko cyfrowa. 

7 browser focus

WYBÓR MULTIMEDIÓW

W centralnej sekcji tak jakby ponad mikserem znajduje się wciskany enkoder umożliwiający nam poruszanie się po katalogach z muzyką w Serato. Wciśnięcie enkodera powoduje zmianę w drzewie folderów (wyżej, lub niżej). Poniżej enkodera znajdują się dwa przyciski, BACK, cofający nas w drzewie katalogów, oraz ADD PREPARE, który dodaje nam zaznaczony utwór do zakładki PREPARE w Serato. Wciśnięcie ADD PREPARE z przyciskiem SHIFT otwiera nam zakładkę PREPARE, dzięki czemu szybko możemy zobaczyć co się w niej znajduje.

Adekwatnie, nad każdym kanałem miksera znajduje się przycisk LOAD, dzięki któremu wybieram na który z odtwarzaczy w Serato ma zostać załadowany utwór. Każdy z przycisków dodatkowo z wciśniętym SHIFT’em umożliwia nam zmianę sortowania plików w folderach z muzyką. Można wybrać sortowanie po tonacji utworu, jego tempie, nazwie utworu, czy nazwie artysty. Bardzo wygodne i dobrze opisane. 

No właśnie, mikser jest bardzo dobrze opisany, każdy przycisk posiada opisaną na białym tle alternatywną opcję do wykorzystania z przyciskiem SHIFT i na pierwszy rzut oka większości fukncji można. Podwójne wciśnięcie przycisku LOAD powoduje równoczesne włączenie zsynchronizowanego utwóru w drugim kanale).

8 mixer

MIKSER

Omawianie urządzenia rozpocznę omawiać od sekcji centralnej, gdzie znajduje się mikser. Jest to mikser 4 kanałowy umożliwiający podłączenie 6 zewnętrznych urządzeń, oraz miksowanie 4 kanałów z oprogramowania Serato. Wyboru przypisania źródła do danego kanału dokonuje się na przednim panelu urządzenia za pomocą odpowiednich przełączników. Tutaj również za pomocą takich samych przełączników dokonuje się przypisania do danego kanału crossfader’a (A-lewy, lub B-prawy).

10 mixer przod focus

UWAGA! Przy przełączaniu źródeł na kanałach 1-2 na przednim panelu, aby przy podłączonym sygnale LINE nie włączyć PHONO- spowoduje to drastyczny wzrost głośności mogący doprowadzić do uszkodzenia sprzętu, jak i słuchu!.

Na samej górze miksera, pod sekcją BROWSER’a znajdują się przy każdym kanale przyciski oznaczone „1” oraz „2”. Służą one do przypisania danego kanału do odpowiedniego procesora efektów w oprogramowaniu Serato. Poniżej owych przycisków znajduje się potencjometr TRIM odpowiedzialny za wzmocnienie kanału, a poniżej jego znajduje się trójpunktowa korekcja w zakresie -26dB do +6dB (regulowane częstotliwości to 20 Hz w dole, 1kHz w środku oraz 30kHz w górze pasma). Obok korekcji znajdują się LEDowe wskaźniki wysterowania. Poziom sygnału jest pobierany jest po korekcji oraz przed suwakiem głośności danego kanału (czyli 'widzimy' działanie EQ).

11 chanell fx

CHANNEL FX

Kontroler w części miksera posiada sekcję wbudowanych efektów nazwanych CHANNEL FX. Jest to element wbudowany w kontroler, nie wymagający podłączenia zewnętrznego efektu. Każdy kanał posiada potencjometr z zapadką w pozycji centralnej, gdzie efekt nie jest włączony. Posiadamy do dyspozycji 4 algorytmy

- DUB ECHO, bardzo ciekawy efekt modulowanego delay’a, ze zmiennym czasem powtórzeń i filtrów; mój faworyt!

- JET- flanger

- NOISE- standardowy szum, z regulacją filtra HPF i LPF w zależności w którą stronę przekręcimy gałkę

- FILTER - filtr HPF i LPF załączany na sygnale wejściowym danego kanału.

Rozwiązanie zdecydowanie skopiowane z konstrukcji nowszych DJM, ale dobrze się sprawdza, bardzo wygodne narzędzie podczas grania.

12 cue

13 cue przod focus

Poniżej znajduje się rząd przycisków CUE służących do odsłuchu na słuchawkach. Wyjście słuchawkowe wraz z jego kontrolą znajduje się na froncie urządzenia, obok komutacji źródeł dźwięku w mikserze. Możemy podłączyć ‚małe’ i ‚duże’ (3,5 i 6,3mm) jacki słuchawkowe, więc super. Dodatkowo standardowo regulacja wzmocnienia wzmacniacza słuchawkowego oraz proporcji odsłuchu CUE/MASTER, czyli bez niespodzianek. Obok znajduje się przełącznik MONO SPLIT/STEREO, umożliwiająca dwa tryby odsłuchu

- MONO SPLIT: kanał wybrany przyciskiem CUE jest słyszany w lewej słuchawce, a master output w prawej

- STEREO: oba kanały sa słyszane w obu słuchawkach, proporcja ich wybierana jest potencjometrem CUE/MASTER.

14 fadery

Poniżej części CUE na mikserze znajdują się (długość) fadery głośności każdego kanału, suwaków jest 5, a środkowy reguluje wzmocnieniem modułu perkusyjno-samplowego TR-S. Sekcja CUE z przyciskiem SHIFT służy do wyboru kanału, z którego ma być pobierana skala muzyczna do funkcji AUTO PITCH w sekcji mikrofonowej VT.

15 MINI INNOFDRPLUS

Na samym dole modułu części mikserskiej znajuje się crossfader. Jak już wcześniej wspomniałem, sekcja przypisywania do niego kanałów znajduje się na przedniej ścianie miksera. Dodatkowo, o czym nie wpomniałem, znajduje się tam również kontrola regulacji krzywej cięć suwaków głośności. Dostajemy do wyboru po 3 różne krzywe cięcia i dla line-faderów i dla crossfadera. Niestety, najostrzejsza krzywa crossfadera nie pozwala na szybsze i dokładniejsze akrobacje turntablistyczne, a szkoda. Na szczęście producent zawodowych faderów dla osób skreczujących, firma Innofader ma dla wymagających osób alternatywę- kompatybilny z mikserem- mini Innofader Plus.

16 fx

SEKCJA STEROWANIA EFEKAMI SERATO

Wspomniałem już wcześniej o efektach, to może teraz skończę, zanim przejdę do omawiania odtwarzaczy. Nad lewym i prawym pokrętłem JOG znajduje się właśnie ta sekcja. Bardzo wygodnie zbudowana, dokładnie odwzorowując efektor wewnątrz oprogramowania. Posiadamy dwie sekcje efektowe FX1 (nad lewym jog’iem) oraz FX2 (nad prawym jog’iem). Serato posiada możliwość pracy procesora efektów w dwóch trybach „Multi FX” oraz „Single FX” 

17 multi fx

Multi FX

W trybie Multi każdy z trzech potencjometrów odpowiada wysyłce na każdy z 3 efektów w danej sekcji, oraz pod nimi po trzy przyciski włączające/wyłączające dany efekt. Fajnie, że przyciski on/off są zrealizowane na wysyłce, a nie na powrocie efektu, oraz dodatkwo punkt poboru sygnału z kanału znajduje się przed tłumikiem danego kanału miksera, dzięki czemu efekty władnie wybrzmiewają nawet po wyciszeniu fadera z kanałem miksera gdzie został on użyty.

Z prawej strony każdej sekcji znajduje się enkoder BEATS odpowiedzialny za zmianę ilości powtórzeń efektu. Ewentualnie można na żywo wykorzystać do tego przycisk TAP, który daje nam tą możliwość nabicia tempa z tzw. ‚ręki’. Wciśnięcie enkodera automatycznie zmienia wartość parametru na 1.

I również w tej sekcji przycisk SHIFT daje nam dodatkowe możliwości. W wypadku wciśnięcia go razem z przciskiem ON mamy możliwość zmiany efektu, na następny w liście, lub w wypadku wykorzystania do tego potencjometru, możemy wybierać dowolny efekt z listy. Wciśnięcie z SHIFT’em przycisku TAP umożliwia zmianę trybu efektu na Single FX lub Multi FX, w zależności w jakim trybie jesteśmy w danej chwili.

18 single fx

Single FX

Tryb ten pozwala na wykorzystanie tylko po jednym efekcie w danym banku (FX1 lub FX2), ale za to dodatkowo możemy regulować dwa parametry efektu. pozostałymi dwoma przyciskami i pokrętłami. Pierwszy od lewej przycisk włącza efekt, a pierwsza gałka reguluje ilość efektu, pozostałe służą do regulacji odpowiednich parametrów, widocznych w oknie. No wszystko fajnie fajnie,, ale jak okno efektów Serato uruchomić bez używania komputera? 

19 q panel

PANEL/WIEV/Q

Wyżej wymienione przyciski znajdują się (uwaga azymut) w prawej górnej cześci prawego odtwarzacza. Przycisk PANEL/ umożliwia zmianę wyświetlanego dodatkowego panelu w Serato (FLIP, REC, FX oraz SAMPLER. Z przyciskiem SHIFT zmieniamy wygląd GUI (horyzontalny, wertykalny, rozszerzony, kanałowy oraz z rozwiniętą biblioteką).

Poniżej znajduje się przycisk Q odpowiedzialny za kwantyzację eliminującą delikatne niedoskonałości tempa przy wykorzystywaniu TR-S’a.

20 tr s

SEKCJA SEKWENCERA TR-S

Noooo, teraz chyba część najbardziej interesująca wszystkich! Kontroler DJ808 ma wbudowany perkusyjny moduł brzmienowy emulacji brzmień perkusyjnych z kultowych maszyn Rolanda takich jak TR-909, TR-808, TR-707, czy TR-606. Urządzenie wykorzystuje technologię Analog Circuit Behavior, mającą emulować elementy elektroniczne oryginalnych urządzeń. Do dyspozycji mamy cztery dźwięki z każdej z maszyn: BD (bass drum)- bęben basowy, SD (snare drum) - werbel, CH (close hat) zamknięty hi-hat oraz OH (open hat) - otwarty hi-hat. Po prawej stronie modułu znajdują się cztery małe suwaczki odpowiedzialne za ich poziom głośności.

22 tr suwaki 

21 trs2

Żeby tego było mało, do sterowania modułem mamy do dyspozycji bardzo wygodny 16 krokowy sekwencer, z podświetlanymi na kolorowo plastikowymi przyciskami.  Warto zwrócić uwagę, że Roland również wykorzystał pad'y przy player’ach do tego samego zadania (po wciśnięciu przycisku funkcyjnego TR-S), z możliwością rejestracji ręcznie wbitej rytmiki (INST-REC). Mamy tam możliwość wygenerowania pojedynczych dźwięków, jak i powielonych tzw.’roll’i’.

W wielu momentach podświetlenie jest spójne z kolorystyką przycisków z oryginalnego TR-808, która bardzo ładnie się prezentuje. Oprócz brzmień syntezownaych bębnów mamy do wykorzystania sampler z Serato! Mamy do dyspozycji aż 32 próbki (po 8 w 4 bankach). Daje nam to bardzo duże możliwości do produkcji muzyki live. Jednak gdybyśmy chcieli grać swoją muzykę, jest tu pewne ograniczenie, gdyż możemy zaprogramować i zapamiętać tylko 16 patternów (po jednym na przycisk sekwencera). Porównywalnie do np. Korg’a Volca Beats. Może dodatkowe oprogramowanie mogłoby rozwinąć sprawę? Np poprzez Ableton poprzez Link lub Bridge). Albo ją niepotrzebnie skomplikowało? Może znowu wymyślam? Niezależnie od mojego "widzimisię" widzę tu opcję do rozbudowy.

Mamy dodatkowo możliwość kopiowania jak i kasowania patternów, które na pewno będzie przydatna. 

23 tr lewo

Za pomocą przycisku SHUFFLE oraz enkodera VALUE możemy ustawić różną losowość/przesunięcie rytmiczne poszczególnych dźwięków, dodając tym samym tzw. groove (+/-50).

Przy wykorzystaniu przycisku SCALE możemy zmieniać ilość kroków na jeden takt (3,4,6, lub 8) dając sobie możliwość ‚zagęścić’ dźwięki, lub je lekko ‚wybić’. Do podkreślenia konkretnego kroku można wykorzystać funkcję ACC dodającą akcentu do danego dźwięku, poprzez głośniejsze jego odtwarzanie.

Bardzo fajnym dodatkiem jest możliwość kombinacji dźwięków z różnych maszyn perkusyjnych- nie musimy grać tylko z np. TR-909, można wybrać np. werbel z ”606.’tki”. Duży plus za to.

Mało tego, możemy również dostosować sobie brzmienie danego dźwięku, zmieniając jego głośność (TRIM), zmienić strój/wysokość (TUNE), oraz mamy kontrolę nad wybrzmiewaniem (ATTACK I DECAY).

W module TR-S mamy możliwość wysyłki na efektory Serato FX1 oraz FX2. Daje nam to bardzo fajne możliwości powiększenia palety możliwości, szczególnie jak ma ktoś wykupiony pakiet Serato FX PACK. Takowy posiadam i przyznam- jest to wielka zabawa. Jedyna rzecz, jakiej mi brakowało, to możliwość wysyłki na bank efektów niezależnych sekcji modułu/samplera a nie jego sumy. Wtedy otworzyły by się wielkie wrota możliwości!

24 player gora

SEKCJA ODTWARZACZA

Jak przystało na odtwarzacz, jego centralne miejsce zajmuje wielki, podświetlany jog, bardzo czuły na nacisk, dzięki czemu można naprawdę dobrze ‚poczuć’ muzykę. Przyznam, że jako miłośnik nośnika ‚czarnego’ byłem strasznie ciekaw jak się zachowuje jog i jestem pozytywnie zaskoczony. Mamy dostępnych kilka trybów odtwarzania:

SLIP - umożliwia manipulację utworem poprzez jog'a i innymi funkcjami jak cue point'y czy loop'y, jednak gdy przestaniemy się bawić, utwór wraca do pierwotnej pozycji, jakby dalej był odtwarzany. Bardzo ciekawe narzędzie do urozmaicania set'ów.

VINYL - umożliwia wykorzystanie jog'a jak płyty gramofonowej do skreczu i np. robienia tzw. backspin'ów czyli szybkiego cofania płyty, np. podczas przejścia na następny utwór. O dziwo, gdy funkcja jest włączona zewnętrzny brzeg talerza działa jak w standardowym otwarzaczu, zmieniając chwilowo tempo w górę lub w dół, w zależności w którą stronę obrócimy talerz. Przy wyłączonej funkcji jog działa jak w standardowym odtwarzaczu.

CENSOR - chwilowe ( równe z czasem wciśnięcia) cofanie utworu.

REVERSE - odtwarzanie utworu do tyłu.

Nie ma również problemu z efektem ‚backspin’ (emulacja dynamicznego cofania płyty winylowej), który przy niektórych tanich kontrolerach jest niewykonalny. Warto wspomnieć, że jedna sekcja odtwarzacza obejmuje kontrolę dwóch kanałów miksera/serato. Czyli przy niewielkiej wprawie jesteśmy w stanie miksować 4, a nie 2 źródła z komputera! Super rozwiązanie dla ludzi lubiących grać z loop’ów, lub po prostu ciekawiej niż tylko z dwóch źródeł. 

25 PADY

26 loop

Pod jog’ami znajduje się 8 kolorowych, czułych na nacisk padów, odpowiedzialnych za wiele różnych funkcji, które zaraz opiszę.

HOT CUE - 8 padów zostaje przyporządkowanych 8 punktom cue. Dodatkowo pady przyjmują kolor analogiczny jak w programie Serato.

CUE LOOP [SHIFT + HOT CUE]- taka sytuacja jak wyżej, dotycząca jedynie zapisanych pętli. Dodatkowo możemy korzystać z przycisku PARAMETR, dzięki któremu możemy zwiększać [+] lub zmniejszać [-] długość pętli, oraz w sekcji LOOP możemy (mając wciśnięty SHIFT) przesuwać pętlę do poprzedniej [1/2X], lub do nastepnej [2X] pętli.

ROLL - umożliwia zapętlanie utworu, z jednoczesnym jego 'odtwarzaniem' w tle. Oznacza to, że kiedy 'wyjdziemy' z pętli, utwór będzie się odtwarzał od miejsca, od którego grałby bez naszej ingerencji. Różne pady odpowiadają różnym długością pętli. Wykorzystujac przyciski PARAMETER [+][-] zmieniamy globalnie długość pętli.

SLICER [SHIFT + ROLL]- umożliwia jednoczesne ciekawe wykorzystanie z funkcji loop oraz cue. Gdy przejdziemy do tego trybu dany takt jest dzielony na  8 części, które możemy odpalać w innej kolejności, poprzez naciśnięcie odpowiedniego pada. Bardzo ciekawy efekt. Korzystając z funkcji PARAMETER zmieniamy dokładność działania kawantyzacji. PARAMETER z wciśniętym SHIFT'em daje możliwość zmiany ilości taktów do podzielenia (2,4,8,16,32 lub 64).

TR - w tym trybie mamy możliwość ręcznego wbijania rytmów z modułu brzmieniowego TR. Sekwencje można również zapisać, przy pomocy funkcji INSTR-REC znajdującej się w sekcji TR (włączamy ją wciskając TR-REC z wciśniętym przyciskiem SHIFT). Górne pady pozwalają na pojedyncze odtworzenie brzmienia, a dolne z funkcją ROLL. PARAMETER umożliwia nam zmianę trybu ROLL.

TR Velocity [dwa razy TR] - umożliwia nam dostęp do funkcji TR z jednoczesną reakcją padów na dynamikę grania.

PATTERN [SHIFT + TR] - tutaj mamy możliwość zmieniania patternów w TR. Patterny 9-16 dostępne są z przyciskiem SHIFT

SAMPLER - dostęp do odtarzania na żywo sampli z samplera Serato. Wykorzystując przyciski PARAMETER zmieniamy banki sampli [A-D]

PITCH PLAY - bardzo ciekawa funkcja zmiany tonacji odwarzania wybranego przez nas cue point'u (wybierając go za pomocą przycisku SHIFT i odpowiedniego padu). Za pomocą przycisków parameter zmieniamy położenie padu odpowiedzialnego za źródłową tonację utworu.

Ostatnie wazne przyciski jakie znajdziemy w sekcji odtwarzacza to GRID ADJ oraz SLIDE służące do sprawnego i dokładnego ustawienia siatki tempa przy każdym z utworów, bo jak za pewne wiecie, jest to czynność, którą warto dla każdego utworu zrobić 'z ręki' gdyż nie zawsze automat robi to idealnie (raczej rzadziej, jak częściej).

MROWIENIE

W trakcie korzystania z kontrolera zachodzi czasami zjawisko mrowienia- kiedy dotykacie np. komputera i kontrolera, lub jakiegoś innego spiętego z nimi urządzenia (gramofon, CDJ), sprawia to wrażenie jakby lekkiego zwiększenie metaliczności materiału. Można to zlikwidować poprzez dodatkowe uziemienie do gniazda PHONO GROUND, choć ja tego nie testowałem.

PODSUMOWANIE 

Jest to urządzenie z kategorii „MOM PLEASE”. Pierwszy raz mamy możliwość pracy z taką hybrydą sprzętu DJ'skiego z typowo producenckim perkusyjnym modułem brzmieniowym. Dodatkowo na pokładzie posiadamy również sampler (choć nie sprzętowy), co znacząco zwiększa możliwości tworzenia muzyki. Przyznam, że obawiałem się na początku, czy aby jest to dobre połączenie, ale podchodząc pierwszy raz do urządzenia stwierdziłem, że podejdę do niego bez wnikliwego lustrowania instrukcji obsługi, sprawdzając jego intulicyjność. Zaskoczyłem się nie mało, bo po pół godziny zdałem sobie sprawę, że sprawnie ogarnąłem bez niczyjej pomocy praktycznie wszystkie możliwości sprzętu, bawiąc się bardzo dobrze! Trzeba jednak przyznać, że dla osoby, która gra głównie na 'ucho' regulacja tempa pozostawia wiele do życzenia. Nie wiem, czy to wina firmy Rolnad, czy współpracującej z nią Serato, ale dla mnie taka 'dokładność' jest zdecydowanie niedopuszczalna. Choć z drugiej strony widać, że kontroler został stworzony do pracy z przyciskiem SYNC, więc większość docelowych odbiorców może nawet nie zwrócić na ten problem uwagi. Wykonanie kontrolera jest solidne, więc nie powinno być problemu z graniem w różnych miejscach, choć wiadomo- warto pamiętać w takim wypadku o dobrej ochornie, a na rynku już znajdują się dedykowane skrzynie (np. od UDG).

Roland również dla mniej zaawansowanych zawodników stworzył platformę Roland Cloud Academy (https://www.roland.com/us/roland_cloud_academy/dj/). Jest to specjalnie stworzone narzędzie dla użytkowników tego sprzętu, aby nauczyć się wszystkich możliwości i poznać potencjał urządzenia.

Do testów dostarczył: Roland Polska