Logowanie

Zlot Miłośników Instrumentów Klawiszowych - Rzgów 2013

Zlot Miłośników Instrumentów Klawiszowych - Rzgów 2013

insert

Jak co roku, w Rzgowie pod Łodzią odbyło się spotkanie klawiszowców zorganizowane przez Stowarzyszenie Muzyczne Forum. Tegoroczna edycja skupiła ponad setkę uczestników. Licznie reprezentowani byli również producenci „klawiszy”. Oto krótka relacja z imprezy.

Radek Barczak

 

insert_top

Stowarzyszenie Muzyczne Forum skupia muzyków i zespoły muzyczne obsługujące imprezy okolicznościowe i eventy. Regularnie Stowarzyszenie organizuje rozmaite warsztaty, m.in. bardzo popularne warsztaty wokalne prowadzone przez Grażynę Łobaszewską czy Elżbietę Zapendowską. Takie imprezy jak Ogólnopolskie Spotkania Muzyczne w Kargowej czy właśnie Zlot Miłośników Instrumentów Klawiszowych w Rzgowie pod Łodzią na stałe zagościły w kalendarzach wielu muzyków. Co więcej, wielu uczestników bierze udział regularnie w spotkaniach organizowanych przez Stowarzyszenie Muzyczne Forum.

 wystawa_01

O randze imprezy doskonale świadczy również fakt, że w tym roku nie zabrakło praktycznie żadnego liczącego się producenta instrumentów klawiszowych. Na tegorocznej imprezie można było zapoznać się z najciekawszymi i najnowszymi modelami instrumentów firm Ketron, Arturia, Korg, Yamaha, Kurzweil i Roland.

Dystrybutor Ketrona – firma FX Music – pokazała topową stację AUDYA w wersji klawiaturowej oraz AUDYA 4 – modułową wersję. Sporym zainteresowaniem cieszył się również keyboard SD-5. Co ciekawe, FX Music udostępnił również coraz bardziej popularne, świetnie brzmiące niewielkie zestawy głośnikowe FBT Vertus. Dystrybutor Kurzweila na Polskę – firma Music Info – pokazał prócz modeli PC3K w wersjach 8 i 6 również stage piana SP4 7 i SP5 8. Spośród instrumentów Korg wystawiono nie tylko najnowszy keyboard PA600, mały keyboard MicroArranger, ale również topowy PA3X, jak również syntezatory – potężną stację roboczą KRONOS, jak również mniejsze workastation KROME i nowy mniejszy syntezator KingKorg. Yamaha udostępniła keyboardy PSR-S750 i PSR-S950, TYROS 4 i niższe modele keyboardów oraz topowe pianino z akompaniamentem Clavinova CVP-609.

 wystawa_02

Firma Roland Polska udostępniła w przestrzeni wystawowej nie tylko keyboardy jak BK-5, BK-3 czy moduł automatycznego aranżera BK-7m, ale również cieszące się ogromną popularnością wśród uczestników cyfrowy akordeon FR-3x oraz cyfrowy zestaw perkusyjny.

 Yamaha_Krzysztof_Lesnik

Co ważne, każdy instrument był podłączony, wyposażony w słuchawki bądź nagłośnienie. W razie potrzeby, w bardzo luźnej i niezobowiązującej atmosferze, można było skorzystać z pomocy merytorycznej specjalistów sprzedaży poszczególnych firm. Prym wiódł Krzysztof Leśnik z firmy Yamaha Polska – popularny swego czasu wokalista discopolowy występujący pod pseudonimem Denis, w rozmowach uczestników zlotu określany mianem „swój chłop” :-).

 Ketron_Kamil_Rydzewski_1

Tradycyjnie istotnym elementem zlotu były prezentacje klawiszy. Każda z firm miała godzinę na zaprezentowanie wybranych instrumentów. Na pierwszy ogień poszedł Ketron z prezentacją topowej stacji aranżacyjnej AUDYA. Wśród uczestników zlotu zainteresowanie tym instrumentem było ogromne. To znakomity, rozwijany od wielu lat instrument o niezwykle otwartej architekturze. Dość powiedzieć, że dzięki aktualizacjom systemu operacyjnego możliwości tej platformy cały czas rosną.

Ketron_Kamil_Rydzewski_2

Ketron AUDYA to pierwszy i nadal jedyny instrument, który w tak szerokim zakresie wykorzystuje w stylach żywe, rewelacyjnie zagrane i nagrane podkłady perkusyjne oraz solowe instrumenty jak na przykład partie saksofonowe. Do tego instrument ma ogromną 197-głosową polifonię, ponad 360 MB sampli WAVE, 320 genialnie brzmiących programów barw (m.in. doskonałe akordeony, harmonijki, słynne brassy, niezwykle realistyczne saksofony), 3 niezależne odtwarzacze (MIDI, WAV, mp3), „przesławny” Korel Sound, czyli „wycinacz” wokalu, transpozer audio, harmonizer itd. Długo by wymieniać. Faktycznie, zaprezentowane przez Kamila Rydzewskiego brzmienia i akompaniamenty powalały jakością, dynamiką i ekspresją.

 Kurzweil_Piotr_Lemanski

Drugą prezentacją był pokaz instrumentów firmy Kurzweil, w tym topowego modelu PC3K 8, mniejszego gabarytowo PC3K 6 oraz najnowszego stage piano SP5 8.

Kurzweil_Pawel_Lemanski

Wprawdzie kapele weselne to niekoniecznie „target” dla marki Kurzweil, ale trzeba przyznać, że brzmieniowo instrumenty Kurzweil zrobiły na słuchaczach duże wrażenie... Zwłaszcza brzmienia orkiestrowe spowodowały masowy „opad szczęk”... Co mnie wcale nie dziwi :-) Rozszerzenia barwowe Kurzweila z barwami orkiestrowymi są od lat klasą dla siebie.

Kurzweil_Noemi_Pawel_Lemanski

Znakomicie od strony muzycznej przygotowaną prezentację poprowadzili bracia Paweł i Piotr Lemańscy wsparci – wokalnie i pianistycznie – przez małżonkę Pawła, cudowną Noemi Lemańską. Duże brawa.

 Roland_Wiola_Radek1

Po Kurzweilu przyszła pora na prezentację Rolanda. Tak się złożyło, ze firma Roland Polska poprosiła mnie o przygotowanie prezentacji keyboardu Roland BK-5. Wsparła mnie wokalnie Wiola Kaźmierczak. Ponieważ nie jestem prezenterem firmowym, mogłem sobie pozwolić na nieco krytyki i luzu w stosunku do prezentowanego instrumentu :-) Przyznaję, że prezentację poprowadziłem w tonie ciut prześmiewczym... Dlaczego? Czyżby BK-5 był mało wartościowym instrumentem? Ależ nie! Za około 3 tys. złotych otrzymujemy keyboard o niesamowitej wprost funkcjonalności jak na ten zakres cenowy! Roland BK-5 zdaje się nie mieć realnej konkurencji w tej cenie. Instrument oferuje 128-głosową polifonię, wybór ponad 1100 programów barw wspartych multiprocesorem efektów np. z emulacjami wzmacniaczy i kolumn gitarowych (!), trzy strefy klawiaturowe dla barw do grania na żywca + 16 partów Multitimbral do odtwarzania MIDI, 305 4-poziomowych stylów automatycznego akompaniamentu z 4 fragmentami INTRO, 4 ENDING i 4 przejściami na styl. W ofercie jest rozszerzenie USB ze WSZYSTKIMI stylami Rolanda, od serii E-, przez EM, VA i G. Do tego Roland dorzucił generator melodyczny, szybkie złącze USB, odtwarzacz plików MIDI SMF, karaoke, WAV i mp3, funkcję wyświetlania tekstu na ekranie LCD oraz na zewnętrznych ekranach (np. LCD) podłączanych przez złącze S-Video, funkcję wycinania wokalu z plików WAV i mp3, a nawet procesor masteringowy – 3-pasmowy kompresor + EQ! Tyle, że nie wiedzieć czemu, Roland poukrywał niektóre wartościowe cechy tego keyboardu... W trakcie prezentacji starałem się je odkryć :-) Bo okazało się, że można ukręcić na BK-5 naprawdę znakomicie brzmiące przesterowane gitary, a wielopasmowy kompresor ustawić o wiele efektywniej...

Roland_Radek3

Instrument rzeczywiście wzbudził duże zainteresowanie, bo po prezentacji zostałem otoczony sporą grupą muzyków pytających o szczegóły dotyczące BK-5.

Roland_Radek6

W trakcie prezentacji wspomniałem również kilka słów o najnowszym cyfrowym mikserze sterowanym z Apple iPada – Roland M-200i, który miał w trakcie Zlotu swoją polska premierę. Warto też wspomnieć, że moja prezentacja była nagłaśniana na świetnym systemie FBT Vertus, a jako monitory podłogowe do odsłuchu posłużyły nam znakomite współosiowe monitory aktywne FBT StageMaxX 12Ma.

 Korg_Jakub_Pawlina

Przyszła kolej na Korga. Uczestnicy spodziewali się prezentacji tegorocznej nowości Korg PA-600, jednak bohaterem prezentacji był Korg PA3X 61. Poprowadził ją Jakub Pawlina. Niestety – oględnie mówiąc – niezbyt udanie... Szkoda, bo PA3X to znakomity instrument o ogromnym potencjale. Na szczęście instrument był dostępny dla zainteresowanych osób, które mogły go przetestować we własnym zakresie, a i wśród uczestników było kilku użytkowników tego klawisza, więc w razie potrzeby służyli pomocą.

 Yamaha_Krzysztof_Pajak_1

Ostatnią prezentacją klawiszową był pokaz instrumentów Yamaha przygotowany przez firmowego prezentera Yamaha Europe – Krzysztofa Pająka. To znakomity muzyk, klawiszowiec, aranżer, kompozytor i sideman, a przy tym realizator nagrań. Człowiek-orkiestra. Przy tym było widać, że cały żyje muzyką... Prezentację miał przygotowaną rewelacyjnie, na światowym poziomie. Podejrzewam, że udałoby mu się wcisnąć potencjalnym zainteresowanym nawet keyboardy Casio :-) W Rzgowie Krzysztof, z którym miałem okazję się poznać w trakcie ubiegłorocznych Dni Instrumentów Klawiszowych zorganizowanych w poznańskim Music Store przez nasz portal, pokazywał możliwości najnowszego najwyższego modelu rodziny PSR, keyboardu Yamaha PSR-S950. To instrument o przebogatych możliwościach i szerokiej funkcjonalności – m.in. nieźle przygotowane perkusyjne tracki audio w akompaniamentach, czy świetnie działające pady z możliwością odtwarzania plików dźwiękowych wpasowanych do stylów akompaniamentu.

Yamaha_Krzysztof_Pajak_2

Krzysztof Pająk pokazał chyba absolutnie cały potencjał tego keyboardu w niesamowitej wręcz oprawie muzycznej. Szkoda, że w brzmieniu tego instrumentu brakowało dynamiki, na co zwróciła uwagę nawet moja wokalistka – Wiola Kaźmierczak, zagorzała sympatyczka keyboardów Yamaha... Po keyboardzie Yamaha PSR-S950 Krzysztof pokazał możliwości małego syntezatora MX49. Według materiałów reklamowych w jego wnętrzu drzemią barwy z poprzedniej topowej stacji workstation Yamaha MOTIF XS... Może i tak, ale mając MOTIFa raczej nie zamieniłbym się na MX49 :-P Wybór barw był rzeczywiście interesujący, barwy były fajnie wspierane przez procesor efektów, jednak moim zdaniem do brzmienia MOTIFa XS trochę temu maleństwu brakowało. Niemniej może to być bardzo interesujący instrument dla początkujących muzyków lub jako drugi instrument w setupie z uwagi na jego „niewielkość” – tak pod względem gabarytu, wagi i ceny. Na koniec prezentacji Yamaha zafundowała uczestnikom kilka gadżetów w naprędce zorganizowanym konkursie – można było wygrać firmowy parasol lub zapalniczkę z logo Yamaha. Miły gest.

 

Ostatnim punktem programu była prezentacja oferty firmy MIDI-NET, producenta plików MIDI SMF, właściciela portali Utworki.pl i MIDI24.pl. Prezentowane były najnowsze pakiety utworów, jak również Music Soft for YAMAHA i Music Soft for KORG – dedykowane pliki MIDI dla instrumentów Yamaha i KORG. Dla uczestników MIDI-NET przygotował nie lada niespodziankę – każdy otrzymał kartę o wartości 25 zł do wykorzystania w internetowym sklepie MIDI24.pl na zakup utworów MIDI lub mp3.

 

Wielkie brawa dla organizatorów imprezy. Nie było absolutnie żadnych słabych punktów. Wystawione nagłośnienie w postaci aktywnych zestawów RCF ART 322 oraz subbasu JBL gwarantowało naprawdę dobre brzmienie. Do dyspozycji prezenterów był rzutnik multimedialny z dużym ekranem. Obsługa i organizacja była wzorowa. Chciałoby się, żeby tak było na każdej imporezie.

Impreza po „oficjalnej” części prezentacyjnej trwała do późnych godzin nocnych, a właściwie... wczesnych porannych :-)

 Ketron_Kamil_Rydzewski_3

Roland_Radek5

wystawa_03

wystawa_04

wystawa_05

wystawa_06

wystawa_07

wystawa_08

wystawa_09

wystawa_10

wystawa_11

wystawa_12

wystawa_13

 

PDF

 

TAGI: Zlot Klawiszowców Rzgów 2013, Zlot Miłośników Instrumentów Klawiszowych Rzgów 2013, prezentacja Ketron AUDYA, Ketron SD-5, cena Yamaha PSR-S950, demo Roland BK-5, prezentacja keyboardu Korg PA3x, prezentacja Yamaha PSR-S950, Korg PA-600 demo, prezentacja Korg PA-600, demonstracja Yamaha MX49, prezentacje instrumentów klawiszowych, Yamaha Krzysztof Pająk, demo Yamaha PSR S950, prezentacja Kurzweil PC3K 8, prezentacja stage piano Kurzweil SP5 8