Logowanie

Twisted Electrons Deton8 – 8-bitowa maszynka do beat'ów dla pokręconych

Twisted Electrons Deton8 – 8-bitowa maszynka do beat'ów dla pokręconych

Dla fanów szorstkiego elektronicznego brzmienia pojawić ma się niedługo nie lada gratka – hybrydowy sekwencer perkusyjny kieszonkowych rozmiarów i ze sporym potencjałem.

Deton8 to ciekawa i dość zaawansowana maszynka łącząca w sobie 8-bitowe sample z syntezą wavetable. Umożliwia zapisanie 16 sekwencji o 16 krokach oraz łączenie ich w łańcuchy. Jednocześnie można korzystać z 8 dźwięków: Kick, Snare, Metal, Clap, Tom, Can i Nut, stanowiących bazę perkusyjną oraz Synth, kryjący prosty syntezator wavetable o przebiegu trójkątnym, którego powstanie inspirowane było NES-em (Nintendo Entertainment System). Napakowano go także paletą funkcji i efektów, to właśnie tu zaczyna się zabawa. Sześć gałek kontrolujących parametry Master, Sound/Ring, Pitch Bend, Decay, Drive/Pump i Port/Solo działają w specyficzny dla danego dźwięku lub funkcji dostarczając niezbędną kontrolę i zasób kreatywnych posunięć w intuicyjnym interfejsie. Dla przykładu: Sound/Ring odpowiada za poziom basowego wybrzmienia stopy, w przypadku werbla dodaje szumu, na hi-hatach (metal) zmienia teksturę, aktywuje arpeggiator w sekcji Synth, a w kombinacji z klawiszem Shift kontroluje efekt Ring mod. Parametry Decay i Pitch można ustawić indywidualnie dla każdego kroku, a sekwencję każdego z głosów można odtwarzać do tyłu, przesterować lub poddać kompresji z efektem pompowania. Do dyspozycji mamy także Ring mod ze zmienną częstotliwością, Delay z kontrolą nad czasem wybrzmienia i wysokością dźwięku oraz 8 łatwo dostępnych trybów Stutter: Beat repeat, Forward granular, Reverse granuar, Pendulum granular (scratch), Buzz/Texture, Random granular, Spin up, Spin down. Twisted Electrons Deton8 możliwia też nagrywanie w czasie rzeczywistym, szybkie przechodzenie między pętlami, natychmiastowe zmiany tempa z użyciem Tap tempo, funkcje kopiowania, wklejania i losowej zmiany przebiegu sekwencji. No i oczywiście swing, bez swing'u nie ma beat'u ;)

Jeśli jeszcze nie zdaje się Wam, że to urządzenie pęka w szwach to wspomnę też, że ma złącza Sync In i Sync Out, MIDI (3,5 mm – 5-pinowy DIN), a także USB-MIDI, za pomocą którego oprócz zasilania możemy także poszerzać bibliotekę zestawów perkusyjnych. Na razie dostępne jest ich sześć: DETON8 default (big beats, break), HIP08 (naśladujący brzmienia TR-808), AMY SISTER (stworzony dla muzyki Jungle i Drumm&Bass), TEK09 (kojarzący się z TR-909), MINTY POPS (określany jako baza do „klasycznych beat'ów” i INDUSTRIAL (stworzony przez zaprzyjaźnionego z twórcą Deton8'a producenta o pseudonimie Nekradamage), ale zapowiada się więcej, a w tym samym czasie trwają prace nad narzędziem do edycji i wgrywania sampli. Na stronie Twisted Electrons można zamawiać Deton8 w pre-orderze, premiera przewidywana jest w już w kwietniu bieżącego roku.

 

Więcej informacji: www.twisted-electrons.com