Logowanie

Kali Audio IN-8 – 3-drożne współosiowe monitory studyjne: moc i szczegółowa scena dźwiękowa

Kali Audio IN-8 – 3-drożne współosiowe monitory studyjne: moc i szczegółowa scena dźwiękowa

Widać, że chłopaki (i dziewczyny?) z Kali Audio świetnie kombinują :-) Idea zastosowania współosiowego przetwornika średnio-wysokotonowego z 3-drożnym monitorze studyjnym z 8-calowym wooferem daje z punktu przewagę nad klasycznymi 3-drożnymi monitorami z 3 przetwornikami. Kali Audio IN-8 to swoisty „game changer”! Dlaczego?

 Kali Audio IN 8 coaxial speaker mid high

Gdy mamy klasyczny monitor 3-drożny, z 3 oddzielnymi „głośnikami”, poruszając głową zmieniamy odległość ucha od każdego z tych przetworników. Tam, gdzie spotyka się propagacja trzech źródeł, a odległości są różne, w zakresie pasma wspólnego pracy głośników powstają filtracje grzebieniowe. Tego nie da się uniknąć. Co więcej – siedząc w różnych miejscach pomieszczenia, na przykład podczas osłuchu zmiksowanego materiału z Klientami, każdy ze słuchaczy będzie miał nieco inne brzmienie miksu w zakresie średnich i wysokich tonów w paśmie koincydencji częstotliwościowej. Bo każdy słuchacz będzie miał inną odległość ucha od przetworników średnio- i wysokotonowych. I ta różnica w paśmie wspólnym będzie generować filtrację grzebieniową, czyli znane w świecie audio zjawisko określane Comb Filter.

Konstruktorzy z Kali Audio znaleźli rozwiązanie – współosiowy 2-drożny głośnik średnio-wysokotonowy z 4-calowym przetwornikiem średniotonowym i 1-calowym tweeterem. Fale dźwiękowe pasma średniotonowego i wysokotonowego jest generowana z tego samego „punktu”. W każdej sytuacji, nasze ucho jest w identycznej odległości od przetwornika średnio- i wysokotonowego. Szach – Mat.

Kali Audio IN 8 angle front 

Podstawowym problemem przetwornika koaksjalnego – czyli koncentrycznego, współosiowego – jest ograniczony przez obecność przetwornika wysokotonowego skok membrany. Dlatego implementacja 2-drożnych współosiowych monitorów jest tak trudna. Ale z dodatkowym wooferem 8” w konstrukcji 3-drożnej? Tutaj już ten problem nie występuje :-) Zastosowano wydajny przetwornik 8” stosowany w monitorach Kali Audio LP-8. Tyle, że w monitorach 3-drożnych ten woofer skupia się na przetwarzaniu pasma od dołu do 330 Hz! A to oznacza mniejsze zniekształcenia, o wiele większą precyzję przy przetwarzaniu najniższego pasma i dużo większy headroom.

Wyżej „pałeczkę” przejmuje średniotonowy 4-calowy przetwornik koaksjalny, który pracuje do 3 kHz. Od 3 kHz pasmo przetwarzane jest już przez umieszczony w osi 4-calowego przetwornika średniotonowego tweeter 1” z membraną z syntetycznego jedwabiu. Kali Audio IN-8 ma wbudowane 3 końcówki mocy pracujące w klasie D, odpowiednio o mocy 60 W (LF), 40 W (MF), 40 W (HF). Do monitorów można doprowadzić sygnał za pomocą symetrycznych wejść XLR i jack 1/4” TRS oraz niesymetrycznego złącza cinch RCA (-10 dBV). 

Taka konstrukcja przekłada się na daleko większą szczegółowość brzmienia, niż w przypadku monitorów 2-drożnych. Ponadto dzięki zgodności fazowej przetworników średnio- i wysokotonowego mamy lepszą precyzję 

Według danych producenta, Kali Audio IN-8 przetwarza pasmo w zakresie 37 Hz – 25 kHz (przy spadku -10 dB). Z tolerancją ±3 dB pracuje w zakresie 45 Hz – 21 kHz. Monitory oferują bardzo wysoki maksymalny SPL sięgający 114 dB.

Kali Audio IN 8 rear

Podobnie, jak monitory Kali Audio serii LP, model Kali Audio IN-8 jest wyposażony w szereg filtrów korekcyjnych Boundary EQ pozwalających zniwelować problemy i niedoskonałości akustyczne w naszych domowych studyjkach i w niewielkich i średniej wielkości studiach projektowych.

Kali Audio IN 8 Boundary EQ

Więcej informacji na stronie producenta. Cenę na polskim rynku poznamy wkrótce. Według zapewnień dystrybutora, ma byś bardzo atrakcyjna!

Dystrybutor: ESS Audio