Logowanie

Solid State Logic SSL 2 i SSL 2+ - interfejs audio i interfejs audio/MIDI USB 2.0 24-bit/192 kHz klasy premium

Solid State Logic SSL 2 i SSL 2+ - interfejs audio i interfejs audio/MIDI USB 2.0 24-bit/192 kHz klasy premium

Stało się. Solid State Logic – czyli SSL :-) wprowadza na rynek dwa interfejsy audio USB. Bardzo budżetowe, jak na tę markę. A spoglądając na funkcjonalność i parametry jakościowe - najlepsze w klasie. Jak przystało na SSLa :-) Co oferują?

 Solid State Logic SSL SSL 2 SSL 2plus top

Oferują przede wszystkim legendarną jakość SSL. Urządzenia mają wspaniałe wykonanie, utrzymane w klasycznym designie SSLa. Ale nie sam wygląd nawiązuje do cenionych studyjnych urządzeń marki SSL. Tu nie może być ściemy, jeśli chodzi o brzmienie – zastosowano najwyższej klasy przetworniki analogowo-cyfrowe i cyfrowo-analogowe AKM pracujące w 24-bitach i z częstotliwością próbkowania 192 kHz. Naprawdę niskoszumne przedwzmacniacze oferują poziom własny szumów na poziomie -130.5 dBu (zmierzony dla zaterminowanego obciążenia 150 Ohm) i 62 dB wzmocnienia. Maksymalny poziom wejściowy dla wejścia liniowego to +24 dBu. Dynamika dla wejść zarówno mikrofonowych, jak liniowych przy sygnale ważonym A wynosi 110.5 dB.

 Solid State Logic SSL SSL 2plus IN

Prócz czystego, pozbawionego zniekształceń brzmienia zawdzięczanego zastosowaniu najwyższej klasy przetworników A/C/A, producent udostępnia dodatkowo tryb wejść Legacy SSL, charakterem odwzorowujący brzmienie klasycznych analogowych urządzeń studyjnych SSL serii 4000. Załączany dedykowanym podświetlanym klawiszem tryb 4K sprawia, że górne pasmo jest delikatnie – jak to określa producent - „muzycznie” podbite. Druga cecha to subtelne, tak lubiane przez branżę zniekształcenia harmoniczne dające „to” zakolorowane brzmienie urządzeń SSLa serii 4000.

Pasmo przenoszenia w zakresie od 20 Hz do 20 kHz ma tolerancję ±0.1 dB. Zniekształcenia THD+N dla 1 kHz dla poziomu -1 dBFS (1 dB poniżej cyfrowego poziomu maksymalnego) są mniejsze niż 0.005%, a dla poziomu -8 dBFS spadają do 0.0015%. Faktycznie, podane parametry są znakomite.

Wejścia obu interfejsów mogą pracować z impedancję dostosowaną do mikrofonów (1.2 kOhm), liniowych (10 kOhm) oraz instrumentów, jak choćby gitara (1 MOhm). Często bolączką wejść instrumentalnych jest zbyt niski poziom maksymalny dla wejść – tutaj mamy poziom maksymalny +15 dBu, co oznacza, że „przyjmie na klatę” nawet sygnał z basówki z aktywną elektroniką zasilaną z dwóch baterii 9V.

 Solid State Logic SSL SSL 2 top

To wyjściowy charakteryzuje się jeszcze mniejszymi nierównomiernościami i zniekształceniami i jeszcze większa dynamiką. SSL 2 jest wyposażony w jedną parę wyjść symetrycznych na gniazdach jack 1/4” TRS. Pozwalają one uzyskać 112 dB dynamiki i potrafią podać sygnał o maksymalnym poziomie +12.5 dBu. Model SSL 2+ ma dodatkową parę wyjść niesymetrycznych cinch o dynamice 110 dB. Maksymalny poziom wyjściowy jest o połowę niższy (+6.5 dBu).

 Solid State Logic SSL SSL 2plus top

Na uwagę zasługuje duża dbałość o wysokie parametry wyjścia słuchawkowego w nowych interfejsach SSL 2 i SSL 2+. Poziom zniekształceń dla testowego tonu 1 kHz przy poziomie -1 dBFS jest mniejszy niż 0.002%. Maksymalny poziom wyjściowy na wyjściu słuchawkowym to +10 dBu.

Interfejs bez sprawnych sterowników nie cieszyłby się popularnością. Dlatego producent zapewnia tryb Low-Latency Monitor Mix, w którym latencja wejścia do wyjścia nie przekracza 1 ms. W standardowym „programowym” trybie monitorowania, przy pracy w częstotliwości próbkowania 96 kHz w aplikacji Reaper pełna latencja wejścia do wyjścia na Windows 10 jest mniejsza, niż 4 ms (Dafe Mode Off). Na komputerach Apple z systemem Mac OS X latencja jest wyższa i wynosi 5.2 ms. Ważną cechą jest monofonizacja odsłuchu za pomocą dedykowanego klawisza funkcyjnego.

Solid State Logic SSL SSL 2 rear 

SSL 2 jest prostum 2-kanałowym interfejsem. Ma dwa kanały wejściowe na złączach combo XLR/jack 1/4” oraz dwa symetryczne wyjścia jack 1/4” TRS i jedno wyjście słuchawkowe jack 1/4' TRS.

 Solid State Logic SSL SSL 2plus rear

SSL 2+ jest bardziej rozbudowany. Wejścia combo XLR/jack 1/4” TRS 1-2 są zdublowane wejściami niesymetrycznymi cinch, a dodatkowo SSL 2+ ma parę niesymetrycznych wyjść 3-4 cinch, które są dostępne w programach DAW jako oddzielna para wyjść. Wyjściami 3-4 można podać sygnał CUE na konsoletę DJ, można wysłać sygnał do zewnętrznego wzmacniacza słuchawkowego dla wokalisty lub muzyka. SSL 2+ ma ponadto dwa wyjścia słuchawkowe – Phones A dubluje sygnał wyjścia głównego MAIN, natomiast do drugiego wyjścia słuchawkowego Phones 2 można wysłać albo miks główny, albo oddzielny miks skierowany na wyjścia 3-4 interfejsu. To czyni z SSL 2+ całkiem sprawne narzędzie do nagrywania w domowym studiu z ambicjami, służącym nie tylko do nagrywania się samemu. Potencjometr Monitor Mix pozwala określić proporcje między sygnałami z wejść fizycznych a tym, co odtwarzamy z komputera – na przykład podkład dla wokalisty, albo miks dla nagrywającego muzyka bądź wokalisty. W praktyce można zapewnić komfortowe warunki do nagrywania dla dwóch wokalistów lub muzyków jednocześnie.

Z dodatkowego wyposażenia, interfejs SSL 2+ ma porty MIDI IN oraz OUT. Oba modele – SSL 2 i SSL 2+ mają gniazdo do zamontowania zabezpieczenia antykradzieżowego Kensington Security Slot. Waga to niecały kilogram (0.9 kg), więc należy się spodziewać stabilnej pozycji na biurku.

Solid State Logic SSL SSL 2 SSL 2 plus SSL Vocalstrip 2 Drumstrip plug ins 

W komplecie SSL 2 i SSL 2+ mają dołączany atrakcyjny pakiet oprogramowania SSL Production Pack. W jego skład wchodzi:

- dwa plug-iny SSL Native™ Vocalstrip 2 & Drumstrip z czasową, 6-miesięczną licencją

- Avid Pro Tools First z 23 plug-inami AAX Classic Compressor Bundle: BF-2A, BF-3A and Purple Audio MC77, Fairchild 660 and Fairchild 670

- Ableton Live Lite

- Native Instruments® Hybrid Keys & Komplete Start

- 1.5GB sampli od Loopcloud.

Interfejsy są wyposażone w złącza USB-C. Dostępne sa sterowniki dla systemów Windows 8.1 i Windows 10. Urządzenie jest kompatybilne z systemowymi sterownikami UA systemu Mac OS X 10.11 i nowszych. 

Sugerowane ceny na polskim rynku to odpowiednio 890 zł brutto za SSL 2 i 1190 zł brutto za SSL 2+. Więcej informacji na stronie producenta.

Dystrybutor: Audiotech