Logowanie

Austrian Audio Hi-X50 i Hi-X55 – wysokiej klasy zamknięte nauszne i zamknięte wokółuszne słuchawki dynamiczne

Austrian Audio Hi-X50 i Hi-X55 – wysokiej klasy zamknięte nauszne i zamknięte wokółuszne słuchawki dynamiczne

Gdy buduje się nową markę, dobrze jest budować ją od absolutnych podstaw. W pro audio oznacza to choćby zaawansowane badania akustyczne, które pozwalają opracować i dobrać odpowiednie technologie dla nowych produktów. Tak uczynili konstruktorzy Austrian Audio projektując słuchawki Hi-X50 oraz Hi-X55, które mają premierę podczas Winter NAMM 2020.

Nowe słuchawki dołączają w ofercie do niepowtarzalnych mikrofonów pojemnościowych OC818 i OC18. Te konstrukcje zobowiązują... Projektując słuchawki można „poskładać” dostępne na rynku odpowiednio dobrane OEMowe komponenty i stworzyć nowy „produkt”. Ale słuchawki są urządzeniem akustycznym, obowiązują więc zasady akustyki. Chcąc stworzyć precyzyjne narzędzie do pracy dla profesjonalistów, trzeba wziąć pod uwagę wiele elementów. Ale nie tylko od strony akustycznej, ale i funkcjonalności, trwałości i designu.

Konstruktorzy i projektanci podchodząc do stworzenia profesjonalnych słuchawek dla najbardziej wymagających odbiorców, podeszli do tego strukturalnie. Zaczęli od badań nad najważniejszym elementem słuchawek – przetwornikiem. Na podstawie wielu badań dział R&D doszedł do wniosku, że optymalną wielkością membrany przetwornika do tej klasy słuchawek jest przetwornik o średnicy 44 mm. Odpowiednio elastyczny i głęboki sposób zawieszenia membrany, nadanie specjalnego kształtu powierzchni membrany w połączeniu ze perfekcyjnie dobraną średnicą zapewnia z jednej strony odpowiednią ilość niskich tonów przy szybkiej reakcji na impulsy, a z drugiej strony minimalizuje zniekształcenia rezonansowe membrany i zapewnia precyzyjne wygaszenie impulsów.

 Austrian Audio Hi X50 zoom

To jednak nie wszystko. Do budowy przetworników Hi-X wykorzystano pierścieniowe magnesy, które dają silniejsze pole, w którym pracuje cewka. Sama cewka jest również lżejsza, niż tradycyjne konstrukcje dzięki nawinięciu na nie aluminiowego drutu powlekanego miedzią. To w połączeniu z zastosowanym materiałem membrany pozwoliło obniżyć wagę elementów ruchomych przetwornika i uzyskać znakomitą odpowiedź na sygnały impulsowe i dużą dynamikę. To tak jak w sportowych silnikach, w których stosuje się lekkie materiały do budowy tłoków, korbowodów i innych elementów ruchomych silnika. Zmniejsza się bezwładność układu, dzięki czemu uzyskuje się zasadniczo szybszą reakcję na wciśnięcie i puszczenie pedału gazu.

 Austrian Audio Hi X55 angle

Te elementy budowy nowych przetworników są podparte dużą sztywnością małżowin słuchawek wynikającą zarówno z użytych najwyższej klasy materiałów, jak odpowiedniej konstrukcji komory akustycznej słuchawek z podwójną ścianką zapewniającą wydajne tłumienie na zewnątrz słuchawek. Zadbano również o wygodę stosując specjalne tworzywa do pokrycia wyściółki poduszek. Same poduszki są wykonane z materiału dostosowującego się do kształtu ucha, co zwiększa tłumienność oraz zapewnia optymalne warunki pracy słuchawek zamkniętych. W konstrukcji mechanicznej w newralgicznych punktach konstruktorzy zastosowali elementy metalowe, w innych lekkie, ale wysokiej klasy tworzywa sztuczne.

Austrian Audio Hi X55 side 

Prócz wysokotechnologicznej konstrukcji, zastosowania najwyższej klasy materiałów i wygody użytkowania, nowe słuchawki Austrian Audio Hi-X50 i Hi-X55 mogą się poszczycić znakomitymi parametrami technicznymi. Czułość wokółusznego modelu Hi-X55 to 118 dBspl/V! Zapewniają dużą głośność, gdyż mają niską impedancję – zaledwie 25 Ohm. Mogą przyjąć moc wejściową 150 mW, pracują efektywnie w paśmie 5 Hz – 28 kHz przy zniekształceniach THD mniejszych, niż 0.1% (@1 kHz).

 Austrian Audio Hi X50 cale

Model Austrian Audio Hi-X50 to nauszne słuchawki zamknięte o nieco mniejszej małżowinie. Zapewnia reprodukcję pasma od 5 Hz do 28 kHz z równie niskimi zniekształceniami (<0.1% THX @1 kHz). Z uwagi na mniejszą małżowinę, czułość sięga 128 dBspl/V! Przetworniki mogą przyjąć identyczną moc 150 mW przy impedancji 25 Ohm.

 Austrian Audio Hi X55 studio

Dostępność modeli jest przewidywana już na luty i kwiecień. Oczywiście, Made in Austria. Czekamy na możliwość przetestowania! Więcej na stronie producenta.

Dystrybutor: ESS Audio