Logowanie

APS Klasik 2020 – koncertujące monitory studyjne

APS Klasik 2020 – koncertujące monitory studyjne

W świecie monitorów studyjnych APS Klasik 2020 zdobył już chyba wszystko. Wygrał zestawienie monitorów studyjnych „Gear Of The Year” roku 2020 prestiżowego magazynu Sound On Sound, portal E-MUZYK.eu przyznał mu redakcyjną Złotą Nagrodę. Przyszedł czas na nowe wyzwania! Aż 60 aktywnych monitorów studyjnych APS Klasik 2020 zagrało na żywo w Wenecji, łącząc sztukę i technologię w awangardowym, międzynarodowym projekcie muzycznym. To najprawdopodobniej pierwszy tego typu koncert na skalę światową.


Basilica Santi Giovanni e Paolo Venice

W połowie września, w czwartek 16.09.2021 o godzinie 21:00, w murach XV-wiecznej bazyliki śś. Jana i Pawła w Wenecji rozbrzmiały premierowe dźwięki „Requiem For A New World“ - koncertu poświęconego pamięci Igora Strawińskiego w 50. rocznicę jego śmierci, a napisanego przez francusko-libańskiego kompozytora muzyki współczesnej, Zada Moultakę.

 APS Klasik 2020 setup 2 fot Marcin Wisnios 2

Wyjątkowość tego wydarzenia polegała na fakcie, że partie orkiestry symfonicznej były odtwarzane w systemie wielokanałowym przez 60 aktywnych monitorów studyjnych, do których akompaniamentu śpiewał żywy, dwunastoosobowy zespół wokalny (Musicatreize Ensemble) wraz z operowym solistą (Raffaele Pe), a nad całością panował dyrygent (Roland Hayrabedian).

Firma APS - wiodący polski producent profesjonalnych monitorów studyjnych - zapewniła obsadę orkiestry, dostarczając na potrzeby koncertu 60 egzemplarzy swojego modelu Klasik 2020. Spośród nich 54 ustawione były na scenie w układzie odpowiadającym poszczególnym sekcjom instrumentalnym, a 6 dodatkowych sztuk rozstawiono równomiernie po obu stronach widowni dla wzmocnienia wybranych partii i wzbogacenia odbioru efektami przestrzennymi.

 APS Klasik 2020 orchestra 3 fot Marcin Wisnios 7

Za produkcję muzyczną odpowiadał Kris Górski, jeden ze współtwórców marki APS, a także inżynier dźwięku, producent muzyczny i kompozytor filmowy, znany między innymi z oprawy muzycznej serialu obyczajowego „Leśniczówka“ czy kryminalnego „Archiwisty“, który osiągnął wysokie pozycje na liście TOP 10 najchętniej oglądanych seriali w Polsce na platformie Netflix. 

Przygotowaniem wielościeżkowej sesji wirtualnych instrumentów MIDI z oryginalnych partytur zajął się Michał Mierzejewski, który zasłynął w 2013 roku projektem Symphonic Theater of Dreams z orkiestrowymi aranżacjami utworów Dream Theater, co otworzyło mu drogę do późniejszej, bezpośredniej współpracy z muzykami tego uznanego, amerykańskiego zespołu.

Technicznego aspektu realizacji na żywo podjął się inżynier dźwięku Marcin Iszora, koncertowy realizator takich zespołów, jak O.N.A., KOMBII, Leszcze, współpracujący z czołówką polskiej sceny (m.in. Reni Jusis, Kortez, Mela Koteluk, Leszek Możdżer, Edyta Bartosiewicz, Ania Dąbrowska).

„Jak ktoś kiedyś powiedział: to był mały krok dla nas, ale duży krok dla ludzkości. Według naszej wiedzy jest to pierwszy raz, kiedy coś takiego miało miejsce. Myślę, że otwiera to zupełnie nowy obszar eksperymentowania z instalacjami dźwiękowymi i bardzo się cieszę, że Zad Moultaka zaprosił APS do wzięcia udziału w tym niesamowitym przedsięwzięciu. Sądzę, że usłyszycie o nas jeszcze nie raz w podobnym kontekście.“ – skomentował Kris Górski bezpośrednio po koncercie.

Zachęcamy do lektury testów monitorów APS Klasik 2020:

- Sound On Sound: https://sosm.ag/aps-klasik-2020

- E-MUZYK.eu: https://e-muzyk.eu/testy/1249/aps-klasik-2020-referencyjne-studyjne-monitory-odsluchowe

Więcej informacji na stronie producenta.

Producent: APS

Zad Moultaka fot.Marcin Wisnios full res

Zad Moultaka

Kompozytor i artysta wizualny, urodzony w Libanie w 1967 roku i dorastający we współczesnym środowisku teatralnym. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. W roku 1984 przeniósł się do Paryża, gdzie w 1989 zdobył I nagrodę w Conservatoire National Superieur de Paris. W 1993 roku porzucił międzynarodową karierę tłumacza, by poświęcić się kompozycji i sztukom wizualnym. Wykształcony w duchu klasycznej, zachodniej kompozycji, ale naturalnie związany ze śródziemnomorskimi korzeniami, Zad Moultaka tworzy własny muzyczny język.

Więcej: https://zadmoultaka.com

APS - Audio Pro Solutions

Firma APS powstała w 2006 roku z inicjatywy Grzegorza Matusiaka, Rajmunda Stodolnego i Krisa Górskiego. Ich wizją było stworzenie nowego standardu dla referencyjnych monitorów studyjnych, umożliwiającego producentom, inżynierom i muzykom zagłębienie się w twórczą pracę z większą precyzją, szczegółowością i duszą. Obecnie monitory APS cieszą się zaufaniem profesjonalistów audio w 40 krajach świata, a zaprojektowany w ścisłej współpracy z nowojorskim studiem Germano Studios model Aeon 2 jest odpowiedzialny za brzmienie wielu współczesnych płyt.

Więcej: https://www.aps-company.com/pl/ 

APS Klasik 2020

Zbudowany na bazie pierwszego modelu Klasik, debiutującego w 2015 roku, który szybko zaczął pojawiać się w studiach i domowych systemach nagraniowych na całym świecie, wyznaczając standardy jakości dla monitorów bliskiego pola w rozsądnej cenie. Pięć lat później, biorąc pod uwagę opinie i spostrzeżenia użytkowników oraz własne doświadczenia i pomysły, firma APS zaprezentowała zaktualizowaną wersję o nazwie Klasik 2020, aby ponownie podnieść poprzeczkę w dziedzinie profesjonalnej jakości, ale nadal przystępnych cenowo aktywnych monitorów audio. Ich sukces potwierdza chociażby uznanie redakcji prestiżowego magazynu branżowego Sound On Sound - APS Klasik 2020 zostały wyróżnione w zestawieniu Sprzęt roku 2020!

Więcej: https://www.aps-company.com/pl/klasik-2020/