Logowanie

Kurzweil PC4 – stage piano, syntezator VAST i FM oraz zaawansowana stacja robocza - prezentacja z targów Musikmesse 2019 [preview]

Kurzweil PC4 – stage piano, syntezator VAST i FM oraz zaawansowana stacja robocza - prezentacja z targów Musikmesse 2019 [preview]

Na tegorocznych targach Musikmesse we Frankfurcie światową premierę miał Kurzweil PC4 – następca modelu PC3. Co oferuje nowy model?

Radek Barczak

Jest to zmiana pokoleniowa. Kurzweil PC3, który miał premierę w roku 2008. Naturalnie, na Musikmesse. I oczywiście zasiadłem wówczas do instrumentu, żeby nagrać demo :-)

Kurzweil PC3 Musikmesse 2008 Radek Barczak demo

Kurzweil PC3 był swego rodzaju próbą zaadaptowania do nowych czasów potencjału stacji roboczych Kurzweil K2600. W międzyczasie pojawił się model PC3K, ale po 11 latach na rynku nowy model był koniecznością, by Kurzweil mógł konkurować na rynku zaawansowanych modeli stage piano. I oto jest! Nowy Kurzweil PC4, którego światowa premiera również odbyła się na Musikmesse :-) Naturalnie, również teraz, 11 lat i 20 kg później :-) zasiadłem do instrumentu, by nagrać demo.

 Kurzweil PC4 Radek Barczak Musikmesse 2019

Nie, Kurzweil nie zerwał z przeszłością. W przepastnych bibliotekach obejmujących 2 GB próbek mamy spory wybór najważniejszych soundów Kurzweila wykorzystujących technologię syntezy V.A.S.T. Są też nowe barwy, zaczerpnięte z instrumentów Kurzweil Forte i Artis. Główny silnik syntezy jest w technologii Flash Play. Synteza V.A.S.T. Jest realizowana natywnie.

Kurzweil PC4 front view 1

Fabrycznych barw na pokładzie PC4 mamy ponad 1000. Ale to dopiero początek przygody. Mamy bowiem nową opcję – wykorzystanie modelu 6-operatorowej syntezy FM z możliwością importu barw FM w postaci patch'y System Exclusive (SySex), pochodzących z historycznych syntezatorów FM. Wiadomo jakich :-)

 Kurzweil PC4 pannel arpegiator tap tempo transport

Dodatkową opcją jest możliwość importu własnych soundów – do dyspozycji jest 2 GB pamięci na próbki.

 Kurzweil PC4 pannel LCD 1

Instrument ma imponującą 256-głosową polifonię. Tak duża polifonia się przydaje, zwłaszcza gdy budujemy sobie do pracy na scenie 4-warstwowe programy Multi... Programy te można w prosty i szybki sposób budować z pozycji wyświetlacza i szybkich w pracy software'owych klawiszy funkcyjnych umieszczonych pod wyświetlaczem.

 Kurzweil PC4 pannel Mode Category switches 1

Producent zoptymalizował panel sterowania pod kątem użytkowania na scenie. Ot, choćby klawisze funkcyjne służące do wyboru barw są spore i podświetlone. Wyświetlacz ma na tylnym panelu potencjometr do szybkiej regulacji jasności świecenia. Z prawej strony panelu znajdziemy klawisz nabicia tempa oraz potencjometr do dokładnej regulacji tempa. Jest również sekcja transportu sekwencera oraz sterowania arpeggiatorem z załączaniem funkcji Latch.

 Kurzweil PC4 pannel faders knobs switches 2

Kurzweil PC4 zapewnia też bardzo duży potencjał kontroli nad brzmieniem w czasie rzeczywistym. Z lewej strony wyświetlacza mamy sekcję kontrolną obejmującą 9 tłumików, 9 potencjometrów i 9 klawiszy switch.

 Kurzweil PC4 pannel PitchBend Modulation transposition 1

Skrajnie z lewej strony są podświetlane kółka Pitch Bend i Modulation – naturalnie programowalne, uzupełnione szybkimi klawiszami do transpozycji oktawowej.

 Kurzweil PC4 rear view connectors ribbon audio in 1

Z tyłu znajdziemy cztery gniazda do podłączenia pedałów kontrolnych – dwóch typu Switch (SW), z których jeden domyślnie jest przypisany jako pedał Sustain oraz dwóch Continous Controller (CC). Dodatkowo można można to PC4 podłączyć sławną kurzweilową taśmę Ribon Controller.

 Kurzweil PC4 front view 1

Instrument jest bardzo lekki – waży nieco ponad 13 kg. Mimo to udało się producentowi go wyposażyć w doważoną klawiaturę młoteczkową, dodatkowo z funkcją docisku kanałowego Aftertouch. Konstrukcja obudowy zapewnia jej odpowiednią sztywność mimo że jest wykonana z tworzywa sztucznego. Właściciele PC3K8 wiedzą, o czym mowa B-) Użyte materiały są wysokiej klasy i mają odpowiednio użebrowane powierzchnie.

Kurzweil PC4 rear view lighting logo 1

Obudowa instrumentu ma przyciągające uwagę wzornictwo. Na pewno każdy zwróci uwagę choćby na podświetlone logo PC4 umieszczone na panelu tylnym :-)

Na pokładzie jest 16-ścieżkowy sekwencer, 16 arpeggiatorów, 16 generatorów fraz oraz nowość – 16 sekwencerów komunikatów Control Change MIDI (!!!). Trzeba przyznać, że potencjał twórczy jest ogromny.

Kurzweil PC4 rear view audio out audio in headphones 1 

Kurzweil PC4 został wyposażony w 2 stereofoniczne wyjścia audio (symetryczne, dwa razy po 2 x jack 1/4” TRS), wyjście słuchawkowe – na tyle mocne, że przy pracy na słuchawkach o impedancji 38 Ohmów do optymalnej głośności wystarczy ustawić około 60-70% wzmocnienia. Jest to oczywiście kwestia preferencji, kto jak głośno lubi - lub kto jest jak bardzo głuchy :-) Ale wzmacniacz słuchawkowy w PC4 daje radę. 

Są również wejścia audio – 2 x jack 1/4” TRS oraz stereofoniczne wejście mini-jack 1/8” TRS.

 Kurzweil PC4 rear view MIDI IN MIDI OUT LCD 1

Znajdziemy również klasyczne gniazda MIDI (MIDI IN, MIDI OUT) oraz dwa gniazda USB – jedno do komputera jako interfejs MIDI USB (gniazdo typu B) oraz drugie do danych (gniazdo typu A)

 Kurzweil PC4 keyboards hand 1

Dynamika instrumentu jest świetna. Barwy brzmią znakomicie. Zespolenie z akcją klawiszy jest idealne – od pierwszych uderzeń w klawisze dźwięki wydobywa się ze świadomością dynamiki gry i brzmienia. No i wybór jest przeogromny, a możliwość wczytywania własnych soundów do pamięci o objętości 2 GB tworzy bardzo istotną przewagę nad konkurencyjnymi instrumentami.

Kurzweil PC4 angle view left 1

Potencjał instrumentu jest ogromny. Kurzweil PC4 z tej klasy brzmieniem i tymi możliwościami może stać się centralnym instrumentem każdego zawodowego klawiszowca. Instrument na rynku pojawi się prawdopodobnie już w czerwcu (!!!). Czekamy na cenę :-) Zapewne będzie oscylować w okolicy 3000 Euro.

Kurzweil PC4 side view right 1

Dystrybutor: Music Info
Producent: Kurzweil