Logowanie

Allen&Heath Xone:96 – profesjonalny mikser DJ

Allen&Heath Xone:96 – profesjonalny mikser DJ

Otrzymałem do testu mikser Allen&Heath Xone:96. Jest to konstrukcja powstała jako pewna kontynuacja świetnego DJ’skiego miksera Xone:92, który od 15 lat jest standardem w riderach artystów z najbardziej gorących book’ingów na całym świecie. Znajdziemy go również w większości dużych klubów. Tym razem, nowa odsłona analogowej 92’ki wkracza do cyfrowego świata. Zapraszam do sprawdzenia mojej opinii na temat modelu Xone:96.

Jakub Adamczyk

 Alle Heath XONE96 top

Allen&Heath Xone:92 to niezwykle udana konstrukcja. Podbiła serca wielu użytkowników na całym świecie. Ten mikser zyskał popularność między innymi za bardzo udany analogowy filtr VCF, tak bardzo lubiany element zabawy za konsoletą. Czy nowa cyfrowa edycja miksera w postaci Allen&Heath Xone:96 zyska równie dużą popularność?

 Alle Heath XONE96 front angle right

Pierwsze wrażenie

Wszyscy dobrze wiemy, w jakich ciężkich warunkach przychodzi pracować urządzeniom DJskim, a szczególnie jego centralnemu elementowi - sercu, jakim jest mikser. Dym, wilgoć, wysoka temperatura, słaba wentylacja - to kilka kluczowych problemów, którym musi sprostać sprzęt pracujący w klubie. W wypadku 96’tki samo wyciągnięcie jej z karonu (7kg) daje nam odczuć, że w żadnym wypadku nie mamy do czynienia z zabaweczką. Namacalna jest solidność wykonania, wręcz czuć militarnego ducha wojny.

Alle Heath XONE96 rear pannel all

Mikser posiada otwory wentylacyjne po bokach oraz z przodu - ważne, aby urządzeń stawianych obok niego nie przystawiać do samego urządzenia, a zostawić delikatny dystans dla przepływu powietrza. Żadne urządzenie elektroniczne nie lubi wysokich temperatur.

 Alle Heath XONE96 Cross Fader channel faders

Wracając do szczegółów technicznych - układ miksera bezpośrednio nawiązuje do klasycznej 92’ki. Centralna część nowego miksera, to kanały wejściowe 1 - 4. Po lewej zobaczymy, strefę powrotów return (A-B oraz C-D), a po prawej sekcję masterowo-monitorową, do złudzenia przypominając starszego brata. Moim zdaniem bardzo dobrze - jest to na pewno ukłon dla starych użytkowników, dla których przesiadka, lub spotkanie nowego miksera na DJce nie będzie wielkim zaskoczeniem (poza kolorem), a jedynie płynnym przejściem. Urządzenie posiada jednak kilka znaczących zmian, które wyróżniają go nie tylko od poprzednika, ale także od całej konkurencji.

 Alle Heath XONE96 EQ hand

Potencjometry obrotowe i suwakowe

Jak każdy mikser, tak i ten nie obył się bez potencjometrów potocznie zwanych „gałami” i suwakami. A te są niezwykle przyjemne w pracy. Wszystko chodzi płynnie, ze zdecydowanym, równomiernym oporem. Wiesz, że obracasz, przełączasz albo przesuwasz - nie ma tu miejsca na przypadek, a do tego jest to bardzo przyjemne w użyciu. Wszystkie elementy zachowują się w taki sam, swój charakterystyczny sposób, co tylko utwierdza w solidności wykonania. Po prawej stronie miksera, w sekcji regulacji fader’ów mamy możliwość wybrania 3 różnych krzywych ich cięcia. Nic nowego, ale element przyjemny do regulacji ekspresji miksu, w końcu każdy ma swoje preferencje. Kształt pot’ów na potencjometrach obrotowych posiada kształt rozszerzający się ku dołowi. Nie wiem, czy miało to zabezpieczyć przed ewentualnymi wylewającymi się płynami, ale w ręce leży bardzo wygodnie.

 Alle Heath XONE96 Filters Cross Fader Channel Faders

Po lewej stronie każdego linefadera znajduje się kolumna 9 diod, służących do wysterowania sygnału na danym kanale. Ciekawa kolorystyka (niebieski zamiast standardowego żółtego/pomarańczowego) przykuwa uwagę wzornictwem, ale mnie urzekła prędkością działania. Pojawiający się sygnał sprawia wrażenie, jakby ‚szybciej’ pokazywał wysterowanie wzmacniacza, ale pewnie to tylko złudzenie związane z kolorami. Wskaźniki wysterowania są w torze audio umieszczone po korekcji, więc regulacja barwy ma wpływ na pokazywany poziom sygnału.

Teraz na momencik zatrzymam się na crossfaderze (dla niewtajemniczonych - to ten poziomy suwaczek na dole). Jako osoba lubiąca ruszać płytami w przód i w tył, bardzo ucieszyła mnie informacja, że testowany Xone posiada zainstalowany crossfader firmy Innofader, a dokładnie mini Innofader. Sam posiadam takowy w jednym ze swoich mikserów i jestem z niego bardzo zadowolony. I nie inaczej jest tutaj, choć potencjometr do regulacji cue in mógłby być bardziej na wierzchu, bo procedura dostania się do niego i jego regulacji jest delikatnie mówiąc niewygodna - trzeba się dostać do wnętrza urządzenia i troszeczkę je rozkręcić, co niespecjalnie jest możliwe przed występem, a szczególnie, jeżeli nie ma zbytnio czasu na próbę. Co innego oczywiście w domu. Właściciel może sobie wywiercić małą dziurkę w obudowie i problem zniknie, choć to raczej moje czepialstwo i fanaberia :) W sekcji regulacji faderów również możemy wybrać spośród 3 standardowych krzywych pracy. Dodatkowo na każdym kanale wejściowym 1-4 pod korekcją znajduje się metalowy przełącznik XFADER do wybrania, z której strony crossfadera ma być miksowany sygnał.

A o jakość wykonania suwaków na pewno nikt nie musi się martwić. Widziałem tak bardzo zajechane 92, że wołały już o pomstę do nieba, ale nigdy w nich nie trzeszczał potencjometr. Czary? Niekoniecznie, gdyż nie są to standardowe potencjometry regulujące głośność, a tzw VCA (voltage controlled amplifier), które regulują napięcie na przedwzmacniaczach. Firma Allen&Heath posiada w fabrykach bardzo restrykcyjną selekcję elementów elektronicznych, co zdecydowanie przedłuża żywotność urządzenia.

Alle Heath XONE96 Cross Fader hand 

Jak już przy suwaczkach i pokrętełkach jesteśmy, to warto podkreślić, że mikser posiada możliwość miksowania na raz w sumie aż 8 sygnałów audio. Tyle można miksować, a jak dobrze liczę, podłączyć można (razem z sygnałami przesyłanymi za pomocą USB) aż do 20 źródeł dźwięku (4x phono, 4x line, 6x USB, 4x stereo return, 2x mono mikrofon). Zna ktoś drugi tak rozbudowany mikser DJ’ski?

 Alle Heath XONE96 EQ

Korekcja

Allen&Heath Xone:96, tak samo jak poprzednik, posiada tzw. niesymetryczną korekcję barwy. Co to oznacza? Ano nic innego, jak różny stopień stłumienia/podbicia w danym paśmie. Pasma wysokie i niskie można stłumić całkowicie (działając podobnie jak filtr dolnoprzepustowy/dolnozaporowy, ale podbić można już tylko o 6dB. Za to pasma środkowe stłumimy o 27dB, ale podbijemy już o 10dB. Brzmienie? Bardzo przyjemne, dobrze dobrane dobroci (Q) filtrów, a sam fakt posiadania kontroli nad 4 pasmami zwiększa możliwości w trakcie miksu. To cenny sposób wyróżnienia się spośród wszystkich innych marek. Jak to wygląda na kalkulatorze? Ano tak: 180Hz, 350Hz, 1,1kHz oraz 3kHz - to są częstotliwości na których pracują poszczególne pasma.

 Alle Heath XONE96 send 1 send 2 ABCD

Mocna zmiana nastąpiła w sekcji return/mic kanałów A/B - tutaj mianowicie dwa środkowe pasma zastąpiono jednym, ale za to parametrycznym! Jak dla mnie kolejny bardzo dobry ruch! Otwiera duże możliwości poprawy barwy, szczególnie jak ktoś korzysta z mikrofonu, które to wejścia są dostępne na kanałach A/B. Moim zdaniem bardzo dobry ruch!

 Alle Heath XONE96 insert

A jeżeli jesteśmy już w omawianiu sekcji korekcji, warto zaznaczyć nową rzecz, którą zaimplementowano do miksera, a mianowicie manipulacja barwy na wyjściu BOOTH! Dla wielu rzecz bez sensu, a dla wielu gamechanger - bo nie ma nic lepszego, niż poprawić sobie barwę, tak bardzo często słabego odsłuchu w klubie.

Omówiłem kanały wejściowe A/B, to teraz czas na C/D. Kanały te zostały korekcji pozbawione - trochę mnie to nie dziwi, gdyż na mikserze zabrakło po prostu powierzchni roboczej. Dlatego kanały C/D są dość mocno okrojone do możliwości regulacji głośności, włączenia/wyłączenia kanału oraz jednodiodowego dwukolorowego (zieleń/czerwień) wskaźnika pojawiającego się sygnału. No i oczywiście kanały te posiadają przycisk CUE do odsłuchu co się dzieje na kanale. Skromnie, ale jest :)

 Alle Heath XONE96 filter 2

Odsłuch

Każdy kto gra, wie jak ważny jest dobry i wygodny odsłuch. A już na pewno wie o tym dwóch DJ’ów, którzy grają razem, wymieniając się co chwila słuchawkami. I tutaj przychodzi z pomocą nowy Allen&Heath Xone:96, który posiada dwa niezależne wyjścia słuchawkowe! Jedno, główne znajdujące się standardowo po prawej stronie oraz drugie, po lewej na dole! Ta funkcja była do tej pory zarezerwowana dla miksera Pioneer DJM-TOUR1, który nie jest w regularnej sprzedaży detalicznej. Czyli wychodzi na to, że Xone:96 jest pierwszym mikserem na świecie sprzedawanym seryjnie i posiadającym dwa niezależne wyjścia CUE.

 Alle Heath XONE96 headphone config

Ale to nie koniec atrakcji. Jeżeli wciśniemy jedno CUE, to oczywiście usłyszymy co w danym kanale „piszczy”. Jeżeli wdusimy kolejny przycisk CUE, ten pierwszy się wyłączy i będziemy słyszeć tylko ten drugi. Ale jeżeli wdusimy pierwszy kanał i trzymając go wciśniemy drugie CUE, to będziemy mieli możliwość słuchania obu kanałów na raz. Funkcja ta nazywa się LATCHING-CUE i może być włączona na stałe, że nie musimy trzymać wciśniętego przycisku pierwszego kanału. Zmiana trybu jest prosta i dokładnie opisana w instrukcji obsługi, ale dotyczy tylko pierwszego gniazda słuchawkowego, tego standardowego. Mamy tutaj też możliwość ustawienia funkcji ‘split cue’ (sygnał CUE w lewej słuchawce, a MASTER w prawej) oraz ustawienia POST EQ dając możliwość odsłuchu ze zmianami korektora na danym kanale.

 Alle Heath XONE96 headphones

A co do wyjścia słuchawkowego HEADPHONES 2 - tutaj nie jest to już tak rozbudowane, ale możemy wybrać jeden z ośmiu kanałów audio (1-4, A-D) oraz sumy, regulację głośności i proporcji CUE/MASTER, czyli klasyka klasyki. Oba wyjścia słuchawkowe zrealizowane są równocześnie gniazdami typu duży i mały jack, czyli już zapomniana przejściówka nie napędzi nam stresu. Super!

 Alle Heath XONE96 rear pannel MIC in

Wysyłki

Mikser Allen&Heath Xone:96, tak jak jego protoplasta (Xone:92) posiada na kanałach 1-4 oraz A/B po dwie wysyłki SEND służące do podłączenia zewnętrznych efektów. Wysyłki są oczywiście stereo, a dodatkowo na SND1/RTN1 możemy zmienić impredancję na Hi/Z co pozwala prawidłowo podłączyć efekty gitarowe (!). Dodatkowo dzięki możliwości wykorzystania karty dźwiękowej mamy tutaj jeden fajny dodatkowy „detal”. A mianowicie wysyłka SEND1 jest na stałe przypisana do wejścia wbudowanej karty dźwiękowej (kanały 9-10), a SEND2 może być przypisane do wejścia karty USB na kanałach 11-12 (zamiennie z wyjściem MASTER, regulowane przełącznikiem w sekcji regulacji głośności wyjść głównych). No i przyznam, że ta funkcjonalność zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie! Bo teraz każdy może podpiąć sobie dowolny komputer i z minimalną latencją wykorzystać go jako multiprocesor efektów! Komputer ma każdy (wybaczcie skrót myślowy), kostki z efektami już nie każdy. Nie będę ukrywał, jak podłączyłem sobie na jednej wysyłce Korg Kaoss Pad 3, a na drugim poprzez Logic Pro X całą grupę efektów, zabawa była wyborna! Koniecznie trzeba również dodać, że tak jak wysyłka SEND2 posiada na stałe routing post fader, tak dla SEND1 przy każdym kanale możemy wybrać, pre/post. Panowie z Allen&Heath - olbrzymi plus za tą funkcjonalność!

 Alle Heath XONE96 Filter 1 BPF Freq

Filtry

Jeżeli Allen, jeżeli Xone, to na pewno filtry VFC (voltage controlled filter). Klasyczne filtry dolnoprzepustowy/pasmowy/dolnozaporowy z regulacją częstotliwości oraz rezonansu filtru, z delikatnym MILD oraz agresywnym WILD. Każdy z obu filtrów można przypisać do głównych kanałów 1-4 oraz A i B. I nie powiem, ale niby mała zmiana w stosunku do Xone:92, jaką jest dodanie możliwości wykorzystania filtra na kanałach A i B, jednak może wielu osobom poprawić humor :-) Na pewno ucieszy to osoby grające live act. Filtry na kanałach uruchamiamy solidnymi metalowymi przełącznikami, takimi samymi jak do przypisania danego kanału do strony crossfadera.

Filtr w Allen&Heath Xone:96 został dodatkowo wyposażony w parametr CRUNCH, który jest niczym innym jak parametrem dodającym zniekształcenia harmoniczne dodawane do sygnału jeszcze przed filtrem. Co to powoduje? Sygnał audio przepuszczany przez filtr dostaje dodatkowy „kop”, jest wyraźniejszy i oczywiście jak przesadzimy brzmi jak przesterowany. Moim zdaniem działa to bardzo dobrze i będzie zdecydowanie częściej wykorzystywane niż parametr LFO z Xxone:92’ki. A brzmienie filtru? Trudno się opanować, żeby go nie nadużywać, trzeba uważać :-P

Alle Heath XONE96 rear pannel USB1 2 

Karty USB

Dla wielu cyfrowych DJów, korzystających z cyfrowego oprogramowania mikser ten będzie nie lada ułatwieniem. Mając ten mikser na DJ’ce nie będziecie już musieli się męczyć z okablowaniem, wystarczy tylko szybka konfiguracja wejść/wyjść i już.

Allen&Heath Xone:96 ma wbudowane dwie niezależne karty dźwiękowe, każda z nich 6in/6out stereo. Karty pracują w standardzie 96kHz/32-bit, więc zadowolą większość “audiofilów”. A dodatkowo mikser posiada certyfikat TRAKTOR SCRATCH CERTIFIED, więc nie powinna mieć problemu z jednym z najbardziej popularnych software’ów do grania. Warto dodać, że obie karty działają niezależnie, więc nawet dwie osoby grające po sobie z komputera nie będą miały żadnego problemu z podpięciem i płynnym kontynuowaniem zabawy.

 Alle Heath XONE96 MIDI logo

MIDI

Mamy tutaj dość rozbudowaną sekcję MIDI. Mianowicie mikser posiada możliwość wysyłania komunikatów MIDI z miksera do obu gniazd USB, posiada standardowe wyjście MIDI OUT zrealizowane na gnieździe DIN. Przesyła również komunikaty MIDI z komputera za pomocą wyjścia X:Link zrealizowanego na RJ45, do przesyłania danych do kontrolerów K2/K1 firmy Allen&Heath (oszczędzając tym samym gniazdo USB w komputerze). Mikser daje nam możliwość sterowania za pomocą MIDI 31 manipulatorami z miksera - 5 fader'ów, 7 przełączników oraz 19 przycisków.

Mikser posiada również tajemnicze złącze “Audio sync out“ zrealizowane na złączu 3.5mm mini-jack, które na tę chwilę jest opisane jako gniazdo do urządzeń, które dopiero powstaną. Albo może już czekają na ujawnienie? Pożyjemy, zobaczymy. Na tę chwilę można je wykorzystać jako dodatkowe wyjście REC OUT, co też jest super!

Alle Heath XONE96 front angle left 

Mikser Allen&Heath Xone:96 posiada dodatkowo możliwość zakupienia specjalnych „uszu” rack, montowanych po bokach miksera, w celu zainstalowania miksera w wykonanej na zamówienie skrzyni transportowej (czy też instalacji stałej).

 Alle Heath XONE96 encoders

Za to w komplecie otrzymujemy kilka zastępczych pot’ów do potencjometrów, to się przydaje :)

A z dodatkowych otworów, na tylnej ścianie miksera z gniazdami znajduje się otwór do zabezpieczenia przed kradzieżą Kensington®. Czy ktoś tego używał kiedyś?

 Alle Heath XONE96 top angle1

Podsumowanie

Jak mogę w skrócie scharakteryzować ten mikser? Myślę, że jest to jedna z najsolidniejszych pozycji jakie można znaleźć na rynku, szczególnie w segmencie mikserów do klubu oraz dla wymagających DJ’i oraz producentów muzycznych. Mikser posiada taki ogrom możliwości, że nie sądzę, aby ktokolwiek mógł narzekać. Tym mikserem firma Allen&Heath w naprawdę cudowny sposób połączyła siłę analogu ze światem cyfrowym.

 Alle Heath XONE96 top all angle1

Jeśli do czegoś się można przyczepić w konstrukcji Allen&Heath Xone:96 to... kolor. Nie żebym jakoś tutaj chciał polemizować o aspekcie wizualnym, ale zauważyłem, że ma on niestety pewne znaczenie w praktyce. Seria Allen&Heath Xone rozpoczęła swoją historię od mikserów w kolorze srebrnym i można by myśleć, że to jedynie subtelna zmiana identyfikacji wizualnej serii, a ja mam trochę odmienne zdanie. Mianowicie w warunkach ciemnego, zadymionego często klubu, mikser w kolorze ciemnym, z białymi (jasnymi) oznaczeniami jest duuużo bardziej czytelny! Jasny z czarnymi napisami nie daje takiej możliwości niestety. Tezę tę mam podpartą małą praktyką - mikser wylądował na jednej imprezie, na której grały z niego całą noc 4 osoby i lampka była konieczna. Jak przyniosłem światło, od razu zostałem uściskany przez grającego. Przypadek? Nie sądzę.

Miałem również okazję realizować drugą imprezę, na której to artysta międzynarodowej sławy zażyczył sobie Allen&Heath Xone:96 (choć szkoda, że jego tour menager poinformował o tym na 10 min przed jego występem, w riderze jak ‘wół’ widniało 92). No ale był dostęp do ciepłych bułeczek :-) , więc z subtelnym opóźnieniem go otrzymał. I pierwsza prośba (nomen omen endorsera marki Allen&Heath) to podświetlenie miksera! Cóż za zaskoczenie :-)

E Muzyk 2017 GoldNie bardzo rozumiem taką zmianę. No nic, pozostaje tylko liczyć na to, że jak wcześniej, historia zatoczy koło i będą wersje w „negatywie”. I myślę, że jest to bardzo realne.

Czego ten mikser nie ma? A no nie ma efektów i nie zrobi Ci espresso. Ale dobrze, że w klubach są napoje energetyczne, a ulubiony efekt można zabrać ze sobą :-) A ja kawy i tak nie pijam. Pewnym minusem jest brak dostępu do cue in w regulacji crossfadera. I tak prywatnie – dla mnie wysoka cena. Po prostu mnie na Allen&Heath Xone:96 nie stać :-)

Alle Heath XONE96 rear angle left1 

Jednak przeszukując rynek, zasadniczo nie istnieje godna konkurencja dla Allen&Heath Xone:96. Ten mikser oferuje znakomitą jakością dźwięku, ogromne możliwości i garściami czerpie z riderowej konsolety Allen&Heath Xone:92. Wielkie brawa! Allen&Heath Xone:96 na pewno zdobędzie duże grono użytkowników i fanów.

Do testów dostarczył: Konsbud Audio