Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 2106.
Logowanie

APS Klasik 2020 – referencyjne studyjne monitory odsłuchowe

APS Klasik 2020 – referencyjne studyjne monitory odsłuchowe

Monitory studyjne są podstawowym narzędziem pracy każdego realizatora – czy to w profesjonalnym studiu, czy w domowym. Oszczędzaj na wszystkim (bez przesady :-) ), ale zainwestuj w najlepsze monitory, na jakie Cię stać. Bo to będzie wyznacznik jakości i precyzji Twoich miksów na wiele lat. Czy warto zainteresować się nową – według producenta udoskonaloną – wersją monitorów APS Klasik 2020?

Radek Barczak

 APS Klasik2020 Klasik1 angle 2

Lepsze jest wrogiem dobrego. Tylko pytanie, czy to takie oczywiste, co jest lepsze? Czy istnieje jedna definicja cech doskonałego studyjnego monitora odsłuchowego? Czy dla każdego realizatora i producenta będą to te same cechy? Oto mamy przed sobą nowy budżetowy monitor Klasik 2020 od APS – budżetowy w sensie najtańszy w ofercie APS :-) Bo para APS Klasik 2020 kosztuje według sugerowanej ceny detalicznej 4300 zł. Jako właściciel pierwszej generacji APS Klasik, zostałem zaproszony do testów nowych monitorów już na etapie prototypów. Czy faktycznie APS Klasik 2020 kosztujące tyle samo, co pierwsza wersja Klasików są lepszymi monitorami odsłuchowymi od poprzedniej generacji? Zepsuję Wam zabawę. I napiszę od razu i wprost.

 APS Klasik2020 rear StarWars front logo insert

Tak. APS Klasik 2020 są jeszcze lepszymi monitorami odsłuchowymi od poprzedniego modelu. Więcej – nie spodziewałem się, że można tak bardzo udoskonalić konstrukcję poprzednich Klasików zachowując cenę na tym samym poziomie! Choć odpowiedniejszym określeniem będzie nie udoskonalenie, a kompletne przekonstruowanie tych monitorów. :-)

 APS first Klasik old Klasik2020 electronic all back

Bo ze starych monitorów APS Klasik zostały tylko... przetworniki. Są w tym segmencie cenowym najlepsze, jakie APS mógł zaimplementować. Są to zmodyfikowane według zaleceń APS przetworniki OEM wyprodukowane specjalnie dla polskiego producenta. Za pasmo niskie i środkowe odpowiada woofer z papierową membraną o średnicy 7”. Za przetwarzanie pasma powyżej 3.2 kHz odpowiada tweeter 3/4” o aluminiowej kopułce. Istotną informacją jest, że tolerancja odchylenia pasma przenoszenia przetworników przeznaczonych do montażu w monitorach mieści się w zakresie +/-2 dB.

APS Klasik2020 parowanie monitorow

W kolejnych etapach produkcji monitory są strojone i dobierane są w pary tak, że para mieści się w tolerancji +/-0.5 dB (!!!), a tolerancja pasma przenoszenia od 500 Hz dla wszystkich egzemplarzy mieści się w zakresie +/-1 dB (!). W paśmie 39 Hz – 25 kHz tolerancja nierównomierności mieści się w granicach +/-2 dB.

 APS Klasik2020 front two

Ale zacznijmy od początku. Przy wyborze proporcji obudowy konstruktor monitorów – dr Grzegorz Matusiak z firmy APS, kierował się wynikami najnowszych badań akustycznych mających na celu zminimalizowanie rezonansów wewnętrznych obudowy i odbić wynikających z ugięcia fali, a zależnych od usytuowania tweetera oraz proporcji ścianki przedniej. APS Klasik 2020 urósł – jest wyższy i głębszy. Na zmniejszenie interferencji największy wpływ ma zwiększenie odległości tweetera od krawędzi obudowy. Waga monitora również wzrosła - do 12 kg.

 APS Klasik2020 Klasik1 bok

A dzięki większym rozmiarom, obudowa ma zasadniczo większą objętość, więc konstruktor mógł zastosować mniej wydajną, ale akustycznie doskonalszą konstrukcję portu bass-reflex.

APS Klasik2020 rear front angle 1

W nowych monitorach nie ma klasycznego tunelu bass-reflex, w którym zawsze występują słyszalne turbulencje – nawet mimo zaokrąglenia wylotu. Jest za to autorska konstrukcja charakterystycznych płytkich nerek stanowiących wylot bass-reflex, które są całkowicie odporne na generowanie słyszanych zniekształceń nawet na czystych sinusach w okolicach rezonansowych. Jednocześnie dzięki wymuszeniu płynniejszej przepływności powietrza przez porty bass-reflex, w stosunku do poprzedniego modelu dźwięk w dole pasma zyskał na dynamice i precyzji punktu. Najniższe pasmo sprawia wrażenie mniej wysilonego, mniej skomasowanego, a przy tym ma większy oddech i jest naturalniejsze. I żeby była absolutna jasność – nie czytałem opisu producenta ani innych materiałów marketingowych producenta. To są moje wrażenia z odsłuchów i pracy nad miksami na monitorach APS Klasik 2020 :-)

 APS Klasik2020 rear front nerki 1

Dodatkowym zyskiem z zastosowania takiej konstrukcji portów bass-reflex jest mocno zminimalizowany rezonans wtórny, który w poprzednim modelu z klasycznym tunelem bass-reflex występował tworząc efekt maskowania w paśmie niskiego środka sygnału generowanego przez membranę. Efekt?

 APS Klasik2020 electronic all back

W połączeniu z mocniejszymi od poprzedniego modeli o 30% wzmacniaczami (2 x 100 W, klasa AB) gwarantującymi dużo większy headroom oraz dzięki nowej konstrukcji filtrów korekcyjnych, nowy Klasik 2020 oferuje fundamentalnie większą precyzję i dynamikę sygnału w dole i w środkowym paśmie. To drastyczna różnica na korzyść nowego modelu, słyszalna natychmiast. Miksy, jak i słuchana muzyka, nabierają nowego poziomu szczegółowości.

 APS Klasik2020 electronic angle1

Elektronika nowego modelu jest całkowicie nową konstrukcją. Konstruktorom udało się zaprojektować analogową zwrotnicę nie wpływającą na fazowość sygnału. W komorze bezechowej w paśmie użytkowym odpowiedź fazowa mieści się w tolerancji kilku stopni, jest praktycznie liniowa. W pomiarze w moim studyjku w realnych warunkach studia domowego (odbicia od biurka) faza w pełnym paśmie mieści się w odchyleniu +/-20°. Podział pasma między woofer i tweeter został ustalony na 3.2 kHz. Zmieniła się również ilość filtrów korekcyjnych. W poprzednim modelu były cztery ustawienia. W nowym jest... 8 filtrów, każdy ma 5 ustawień. Łącznie to daje to prawie 400 tys możliwości ustawień. Pozwalają one w bardzo skuteczny sposób zoptymalizować pasmo przenoszenia każdego monitora. Od 37 Hz do 25 kHz pasmo przenoszenia mieści się w zakresie +/-2 dB. Przy spadku -6 dB monitory w dole sięgają 33 Hz.

APS Klasik2020 Eve Audio SC207 Klasik2020 Klasik testy

Dzięki tak szerokim możliwościom dostrajania, nowe monitory mają wyrównane zarówno pasmo przenoszenia, jak odpowiedź fazową. I to również słychać natychmiast. Co gorsza, po pracy na Klasik 2020 zamiana na inne monitory z nie tak doskonałą odpowiedzią fazową boli. Nieznośnie boli...

 APS Klasik2020 rear nerki IN Volume Bass EQ

Poza wszystkimi tymi zmianami producent wsłuchał się w opinie i potrzeby swoich odbiorców. Poprzedni model miał w niskim paśmie filtr pozwalający osłabić lub podbić „bas”. W przeprowadzonej ankiecie żaden Klient nie zadeklarował użycia osłabienia dolnego pasma. Za to większość użyła wzmocnienia dołu. Dlatego nowy model posiada dwustopniowe podbicie dołu :-) Filtr dla tweetera pozostał za to niezmieniony – dostępna jest regulacja w zakresie -1.5 dB / 0 dB / +1.5 dB. Do monitorów można doprowadzić sygnał poprzez dwa typy wejść – symetryczne XLR oraz niesymetryczne cinch.

 APS Klasik2020 front logo blue 1

Z praktycznych nowinek, Klasik 2020 ma podświetlane przez 2-kolorową diodę LED logo – niebieska oznacza włączenie do sieci, czerwona informuje o przesterowaniu końcówki mocy woofera.

 APS Klasik2020 front tweeter zoom

W trakcie testów miksowałem na monitorach Klasik 2020 bardzo różne materiały. Były to trzy rejestracje symfonicznych koncertów z ubiegłorocznego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, koncert chóru mieszanego oraz kameralne domowe koncerty takich wykonawców, jak BOVSKA, Iga Ofelia Krefft, czy Kasia Sawczuk. Efektów tych ostatnich miksów możecie posłuchać na fejsbookowym kanale Reserved oraz na IGTV :-) Oto jeden z miksów.

Bovska Reserved IGTV

Wiem, że się powtórzę, ale to była faktycznie ogromna sprawa podnosząca komfort i precyzję miksowania - APS Klasik 2020 oferują bardziej szczegółowe przetwarzanie środkowego zakresu pasma od każdej posiadanej przeze mnie pary monitorów. Oprócz... APS Coax :-) Ale to zupełnie inna konstrukcja ze współosiowym przetwornikiem w obudowie zamkniętej. Podczas miksowania duetu BOVSKA ze znakomitym muzykiem i wiolonczelistą Krzysztofem Lenczowskim rewelacyjnie sprawdziła się świetna kontrola w niskim paśmie. Po przełączaniu się na inne monitory dynamika „siadała”, zmieniało się umiejscowienie impulsu transjentu, który nie współgrał z impulsem w dolnym paśmie. Dół pasma był jakby delikatnie opóźniony. W Klasik 2020 „otwartość” układu w sensie zwiększonej przepływności powietrza i zmniejszenia ciśnienia w konstrukcji bass-reflexu, a tym samym zmiana jego funkcji z kreowania najniższego pasma na wspomaganie go, wpłynęła genialnie na punktualność impulsów basowych z transjentami. Chodzi o to, że membrana od środka ma mniejsze „ssanie” powietrza i bardziej naturalną reakcją na impuls. W porównaniu do klasycznych układów bass-reflex, rozwiązanie zastosowane w Klasik 2020 daje o klasę lepszą kontrolę.

APS Klasik2020 front rear back 1

Porównywałem APS Klasik 2020 również z dwukrotnie droższymi monitorami pewnego bardzo cenionego francuskiego producenta monitorów studyjnych i zestawów hi-fi. Fakt, góra pasma była bardziej precyzyjna, ale od dołu po wysoki środek w okolicach 3 kHz więcej szczegółów i lepsze zestrojenie oferowały nowe Klasiki 2020.

APS Klasik2020 rear front insert 1 GoldAward 

APS Klasik 2020 to bardzo bardzo udana konstrukcja. Są mocne i precyzyjne. Mają bardzo szerokie i wyrównane pasmo przenoszenia i świetną odpowiedź fazową. Do podstawowych zalet trzeba też zaliczyć zauważalnie lepszą odpowiedź na impulsy w niskim i środkowym paśmie. Są znakomitym narzędziem do pracy w bliskim polu, i to nie tylko w domowym studiu. Jeśli czujesz potrzebę wejścia stopień wyżej w miksowaniu i stawiasz na precyzję i dynamikę, koniecznie musisz przetestować te monitory. Gorąco polecam. W tej wielkości przetwornika średnio-niskotonowego tym zakresie cenowym nie znam lepszych monitorów.

Producent: APS