Logowanie

Kali Audio IN5 – trójdrożne monitory studyjne ze współosiowym przetwornikiem średnio-wysokotonowym

Kali Audio IN5 – trójdrożne monitory studyjne ze współosiowym przetwornikiem średnio-wysokotonowym

Kali Audio przebojem wdarło się na światowe rynki. Praktycznie w ciągu kilku miesięcy od premiery pierwszego modelu marka ta dołączyła do grona liderów wśród producentów monitorów studyjnych do homerecordingu. Nowy 3-drożny model IN5 świadczy o tym, że twórcy marki kontynuują ekspansję. Bo nowy model wkracza w nowy segment rynku – rynku referencyjnych monitorów studyjnych. Jak się to udało?

Radek Barczak

Kali Audio IN 5 front coax pales 829

Pomysłowość. Innowacja. Kreatywność. I konsekwencja. Tak w skrócie można zdefiniować najważniejsze cechy konstruktorów nowej marki i jej studyjnych monitorów. Najnowszy model tworzy w segmencie małych monitorów studyjnych absolutnie nową jakość. Bo to pierwsze tak małe 3-drożne monitory studyjne wykorzystujące współosiowy przetwornik średnio-wysokotonowy. Jak to się stało, że nikt do tej pory takich monitorów nie wprowadził na rynek? Czy taka konstrukcja ma sens? Czy faktycznie zastosowanie takiej konfiguracji przetworników tworzy nową jakość na rynku monitorów studyjnych?

 Kali Audio IN 5 Eve SC207 APS Klasik2020 APS Coax 829

Dwudrożne monitory są pewnego rodzaju kompromisem, bo zwykle woofer jest zmuszany do pracy w nienaturalnie wysokim dla siebie paśmie niskiego środka. A gdy zajmuje się przetwarzaniem środkowego pasma, traci na precyzji przetwarzania niskiego pasma, do czego jest przeznaczony... Z kolei stosowanie klasycznej 3-drożnych konstrukcji z trzema osobnymi przetwornikami wymaga niezłych kombinacji, żeby zgrać czasowo wszystkie przetworniki, gdyż w przeciwnym wypadu w paśmie koincydencji pojawią się filtry grzebieniowe, które skutecznie zaburzają precyzję i wiarygodność przetwarzanego dźwięku...

 Kali Audio IN 5 front coax 829

Konstruktorzy Kali Audio zastosowali rozwiązanie, które wydaje się najprostsze :-) Współosiowy przetwornik wysoko-średniotonowy nie dość, że rozwiązuje problem filtracji grzebieniowej, to dodatkowo sprawia, że dźwięk jest generowany w jednej osi, co przekłada się na koherencję w zakresie pasma pracy obu przetworników. Podział pasma między środkiem a górką został ustalony na 2.8 kHz. Pomiędzy wooferem, a przetwornikiem średniotonowym mamy podział pasma na 280 Hz.

Kali Audio IN 5 front woofer rzut1 829 

Oczywiście, tak niewielki monitor z tak niewielkim wooferem niskotonowym jest również pewnego rodzaju kompromisem. Bo przecież to niemożliwe, żeby tak mały przetwornik „dawał radę” w dole pasma basowego... I tu następuje pewnego rodzaju zdziwienie, bo Kali Audio IN5 dzięki odpowiedniej konstrukcji obudowy i układu bass-reflex przetwarza przy spadku -10 dB pasmo już od 39 Hz. Nasze pomiary w warunkach domowego studia wykazały, ze przy spadku -10 dB pasmo sięga w dole nawet 37 Hz. Od 47 Hz pasmo basowe jest odtwarzane z pełną efektywnością przyjmując za punkt odniesienia 1 kHz. Fakt, że charakterem brzmienia dźwięk Kali IN5 nie przykuje uwagi wielbicieli hip hopu :-) Za to... częstotliwości niskotonowe są przetwarzane z nominalnym poziomem z dużą precyzją – między innymi dzięki zastosowaniu lekkiej papierowej membrany.

No właśnie... Kali Audio IN5 jest pierwszym przedstawicielem nowej generacji monitorów tego producenta określanej nazwą 2nd Wave – czyli drugiej fali :-) Docieramy pomału do elementów technicznych tego monitora, które charakteryzują drugą generację monitorów Kali Audio.

 Kali Audio IN 5 front coax zoom 829

Po pierwsze, zmieniony został materiał, z jakiego są wykonane membrany. W nowej generacji monitorów Kali Audio zamiast membran polipropylenowych są wykorzystywane lekkie membrany papierowe. To wpływa na większą precyzję przetwarzania dołu i środka pasma – bo 4-calowa średniotonowa, specjalnie wyprofilowana membrana współosiowego przetwornika stanowiąca falowód dla przetwornika wysokotonowego również jest wykonana z papieru. Przetwornik wysokotonowy ma lekką materiałową membranę 1”, która gwarantuje zarówno precyzję, jak miękkość brzmienia górnego pasma.

 Kali Audio IN 5 inside electronic 1 829

Konstruktorzy Kali Audio zdecydowali się na zastosowanie układów marki Texas Instruments, co... uchroniło firmę przed problemami z dostępnością na przykład przetworników analogowo-cyfrowych i cyfrowo-analogowych po spaleniu się fabryki AKM. Mamy więc przetworniki TI PCM1863 oferujące dynamikę 110 dB i możliwość pracy do 192 kHz. Układy końcówek mocy Texas Instruments TAS5805M gwarantują odstęp sygnału od szumu lepszy, niż 107 dB – szum w stanie „spoczynku” jest pomijalny. Ponadto zastosowana końcówka oferuje niewielkie zniekształcenia – przy mocy 1W THD+N <0.03%, a przy mocy maksymalnej THD+N sięga 1%. Układ końcówki przyjmuje sygnały cyfrowe z próbkowaniem 44.1 / 48 / 88.2 / 96 kHz.

 Kali Audio IN 5 rear Boundary EQ connectors 829

W monitorach Kali Audio IN5 inicjujących nową generację monitorów 2nd Wave znalazło się również nowe DSP. Na nowo zostały opracowane nastawy filtrów korekcyjnych i kompensacyjnych. Pośród presetów znalazło się również ustawienie dla pracy monitorów w poziomie (!). Kali Audio IN5 jest naprawdę wyjątkowym monitorem, nie tylko w swojej klasie cenowej!

 Kali Audio IN 5 front bass reflex 829

Najważniejszym elementem testu jest realna praca nad miksami. Już pierwsze odsłuchy gotowych materiałów sprawiły, że do tej konstrukcji nabiera się szacunku. Rzeczywiście, nawet w porównaniu do droższych, ale 2-drożnych monitorów, różnica w jakości przetwarzania środka pasma jest słyszalna natychmiast! Nie zapominajmy, że w zakresie pracy przetwornika średniotonowego od 280 Hz dk 2.8 kHz mamy szereg fundamentalnych zakresów pasma dla wokali oraz wielu instrumentów. Przełączając się między kilkoma parami monitorów (APS Klasik 2020, APS Coax, Eve Audio SC207) doszedłem do wniosku, że pod względem dynamiki i ilości szczegółów w środkowym paśmie, Kali Audio IN5 wyróżnia się na plus. Szczególnie się to uwydatniło przy miksach orkiestrowych i miksach instrumentów klasycznych, ale również podczas popowych miksów lepsza kontrola środka pasma przekładała się na bardziej świadome kształtowanie miksu. I to właśnie słowo „kontrola” jest najistotniejsze w ocenie wiarygodności reprodukowanego przez Kali Audio IN5 dźwięku. Efektem testu jest na przykład komercyjny miks nagrań live obiecującego zespołu nastolatków. Jakość miksu zrobiła na tyle pozytywne wrażenie, że w planach jest sesja studyjna i miksy materiału autorskiego tego zespołu :-)

 Kali Audio IN 5 front rzut lewa 829

Nie ukrywam, że początkowo podczas testów i pracy nad miksami pracy przełączałem się często pomiędzy testowanymi monitorami a droższymi o około 1500 zł monitorami APS Klasik 2020, na których pracuję na co dzień. I absolutnie szczerze mogę powiedzieć, że jakość przetwarzania oferowana przez Kali Audio IN5 pozwala na komfortową pracę gwarantując do tego większą precyzję odsłuchu w środku pasma. Miksy koncertu towarzyszącego tegorocznej fletowo-altówkowej edycji warsztatów „Zagraj z Mistrzem”, który został zarejestrowany w Katedrze w Gnieźnie z przyjemnością i świadomością precyzji i wiarygodności brzmienia zmiksowałem tylko na testowanych monitorach. Klient po przesłuchaniu drugiej wersji miksu w całości zaakceptował efekt finalny. Odsłuchałem później miks na moich monitorach. Weryfikacja potwierdziła, że brzmienie miksu wykonane na Kali Audio IN5 jest dokładnie tym, co chciałem uzyskać. Jedyna różnica w odsłuchu między monitorami APS i Kali Audio to nieznacznie głębsza scena i nieco bardziej nasycone brzmienie pogłosów na monitorach IN5. Przy czym pogłosy kreował miks nagranych podczas koncertu ambientów oraz dodatkowe dwa tory efektowe pogłosów bazujących na odpowiedzi impulsowej zdjętej z dwóch algorytmów procesora Lexicon 480L.

Miksy nagrań z Festival Chanson & FLE: Les Nuits de Pologne, gdzie dominantą był wokal, były przyjemnością. Ogromny ambitus dynamiczny głosów był świetnie reprodukowany przez Kali Audio IN-5. Oczywiście, tak szeroki zakres trzeba było „poskromić” kompresją. Co do precyzji środkowego pasma – minimalny ruch korektorem rzędu 0,25 dB jest słyszalny natychmiast.

 Kali Audio IN 5 inside bassreflex 829

Kali Audio IN5 wyróżnia się na tle konkurencji jeszcze jedną cechą - to bardzo precyzyjna reprodukcja najniższego pasma. Nie jest to głęboki w brzmieniowym charakterze bas – nogawki hip-hopowcom nie będą furkotać, jak w monitorach z 8-calowym wooferem. Jest wrażeniowo dość suchy, za to mega punktualny. Kali Audio IN5 naprawdę świetnie oddaje impulsy w dole pasma. Wydaje się. że jest idealnym kompanem dla subwoofera, na przykład Kali Audio WS-12.

 Kali Audio IN 5 front rzut lapka prawa 829

E Muzyk 2017 GoldKonstruktorom Kali Audio udało się zaprojektowań i zbudować oryginalny i naprawdę wartościowy monitor studyjny. Kali Audio IN5 to propozycja dla tych, którzy szukają precyzyjnego narzędzia. Te monitory zapewniają wiarygodny obraz dźwiękowy i mogą stać się skutecznym narzędziem w pracy nad miksami. Jak na tak niewielki monitor jest głośny, schodzi niewiarygodnie nisko z pasmem przenoszenia (!), poziom szumu dzięki nowym końcówkom jest pomijalny, a mnogość adaptacyjnych ustawień korekcji pozwala dopasować optymalny program. Polecam uwadze!

Dystrybutor: ESS Audio