Logowanie

Kali Audio LP-6 v2 – aktywne monitory odsłuchowe bliskiego pola do domowego studia

Kali Audio LP-6 v2 – aktywne monitory odsłuchowe bliskiego pola do domowego studia

Kali... Bogini czasu i śmierci... Co trzeba mieć w głowie, żeby od jej imienia nazwać swoją firmę :-) Plotka głosi, że kolesie, którzy stworzyli Kali Audio, odeszli z koncernu JBL Professional. Ponoć to twórcy pierwszej serii monitorów JBL Professional LSR seria 3... Nie dziwi więc, że już pierwsza generacja Kali Audio LP-6 zdobyła sobie sporą popularność. Czy druga faktycznie jest jeszcze lepsza?

Radek Barczak

Teraz każdy może sobie stworzyć markę i wyprodukować cokolwiek. Na przykład studyjne monitory odsłuchowe. Fabryk w Chinach nie brakuje. Skopiują wszystko, albo wyprodukują według czyjegoś projektu. To, co może dać przewagę nad konkurencją, to know how i otwartość na potrzeby i problemy potencjalnych Klientów. Plus oczywiście dobry księgowy :-) A tego wszystkiego założycielom marki Kali Audio nie można odmówić!

Kali Audio LP 6 Wave 2 LP6 v2 front 

Chłopacy z Kali Audio projektując swoje monitory wiedzieli, z jakimi problemami borykamy się w domowych studiach. Najistotniejszym problemem w domowych studyjkach są zwykle niewielkie rozmiary pomieszczeń oraz brak adaptacji akustycznej. Dlatego już pierwsza generacja monitorów Kali Audio LP-6 została wyposażone port bass-reflex umieszczony w przedniej płycie oraz w zestaw filtrów kompensacyjnych Boundary EQ. Nowa generacja zyskała nowe wartości niektórych filtrów dla podniesienia skuteczności w różnych ustawieniach monitorów.

 Kali Audio LP 6 Wave 2 LP6 v2 rear

Akustyka to dziedzina fizyki. Zasady są niezmienne. Przy minimalnej odległości monitorów od ściany, dla małych („niskich”) częstotliwości tworzy dodatkowe źródło pozorne. W zakresie niskich tonów standardowe głośniki są wszechkierunkowe. Dół pasma przez bliskość ściany jest wzmocniony o 6 dB – przynajmniej w teorii. W praktyce monitory nigdy nie są przystawione bezpośrednio do ściany, więc nakładające się fale – ta emitowana z monitora i ta powracająca po odbiciu od ściany – osłabiają „efektywność” dźwiękowego lustra i wprowadzając interferencje, które jedne częstotliwości wzmacniają, a inne „zjadają”. Ale nadal jest to wartość wyższa, niż w przypadku zestawu grającego w polu swobodnym. Więc zastosowanie odpowiedniego filtru pozwoli uzyskać bardziej wyrównane pasmo przenoszenia.

Kali Audio LP 6 Wave 2 LP6 v2 rear Boundary EQ 

Twórcy monitorów Kali Audio LP-6 poszli krok dalej. Przygotowali szereg dopasowanych do różnych sytuacji filtrów - ustawienie monitora na blacie biurka w odległości mniejszej lub większej niż 50 cm, na podstawce na biurku odległości mniejszej lub większej niż 50 cm, na statywie odległości mniejszej niż 50 cm, większej niż 50 cm, na statywie w wolnym polu (marzenie...), czy wreszcie na mikserze (ekstaza... :-) ). Oczywiście, te filtry nie zastąpią adaptacji akustycznej i nie sprawią, że będziemy dzięki nim mieli idealnie wyrównany odsłuch, ale w zauważalny sposób pomogą zniwelować podstawowe problemy w zależności od różnego ustawienia monitorów. Dodatkowo producent wyposażył monitor LP-6 v2 w regulację wzmocnienia / tłumienia pasma poniżej 700 Hz i powyżej 700 Hz za pomoc ą filtrów półkowych z regulacją +2 dB / 0 dB / -2 dB. Przydatne.

 Kali Audio LP 6 Wave 2 LP6 v2 bass reflex

Kali Audio LP-6 mają obudowę wykonaną z solidnej płyty MDF z precyzyjnie wyprofilowanym portem bass-reflex. Zaokrąglony kształt krawędzi portu – również wewnątrz monitora – sprawia, że zostały zminimalizowane turbulencje i przyszumy. Do pełni szczęścia brakuje tkaniny wytłumiającej wnętrze, ale... to można zorganizować we własnym zakresie :-)

 Kali Audio LP 6 Wave 2 LP6 v2 inside KSMF10N65 power amp

Producent w materiałach informacyjnych podkreśla zastosowanie nowych układów wzmacniających - są to TAS5805M firmy Texas Instruments z zintegrowanym procesorem DSP. Faktem jest, że poziom szumów w stosunku do pierwszej serii spadł do absolutnie pomijalnego poziomu. Według danych producenta, jest to o 12 dB niższy poziom szumu.

Tomek Pierczyk, jako użytkownik pierwszej wersji Kali LP8 i tester monitorów nowej generacji Wave2 postanowił zmierzyć dla nas ten parametr.

Kali Audio LP6 Wave2 LP8 Wave2 amp TI TAS5805M pomiar LP8

[Kali Audio LP8 - pomiar szumów układów wzmacniaczy]

 

Kali Audio LP6 Wave2 LP8 Wave2 amp TI TAS5805M pomiar LP8V2

[Kali Audio LP8 - pomiar szumów układów wzmacniaczy]

 

Kali Audio LP 6 Wave 2 LP6 v2 woofer zoom

Zastosowano również nowy woofer 6,5”, z podwójnymi cewkami i papierową membraną o wyższej sztywności, niż membrana z tworzywa sztucznego z pierwszej serii LP-6. Konstrukcja zyskała lepszą precyzję niskich tonów i środka pasma – podział między wooferem a driverem jest ustawiony w LP-6 v2 na 1,5 kHz. Poprawiła się szybkość basu oraz urealniło wybrzmienie – jest krótsze, bardziej naturalne. Charakterem brzmienia basu LP-6 Wave 2 może mniej hołduje gustom i guścikom hip-hopowców, ale za to jest bardziej precyzyjnym narzędziem do miksowania. I jest zapas – możliwość podbicia +2 dB całego dołu nie powoduje generowania nieprzyjemnych artefaktów brzmieniowych i zniekształceń.

 Kali Audio LP 6 Wave 2 LP6 v2 tweeter 3D Imaging zoom

Driver z materiałową kopułką o średnicy 1” został umieszczony w autorskim falowodzie Kali Audio nazwanym 3D Imaging Waveguide – z tą trójwymiarowością bym nie przesadzał :-) Ale trzeba przyznać, że falowód gwarantuje bardzo skutecznie wyrównane pokrycie poziome i całkiem przyzwoite pokrycie w pionie. Choć wskazane jest utrzymanie uszu na poziomie drivera, bo poniżej jego poziomu w zakresie 700 – 2000 Hz pojawiają się pewne nierównomierności wynikające z turbulencji powstających we wspólnym paśmie woofera i drivera. Niemniej, środek i góra pasma przetwarzana przez driver zachowuje plastyczność planów i dobrze słyszalną reprodukcję efektów pogłosowych. Na pewno zwróciliście uwagę, że odsłuchując niektóre monitory ma się wrażenie „tępego”, stłumionego przetwarzania reverbów. W przypadku Kali Audio LP-6 v2 pogłosy są reprodukowane dobrze, wyczuwalna jest generowana przez nie przestrzeń zarówno przy niskich, jak wysokich poziomach głośności.

 Kali Audio LP 6 Wave 2 LP6 v2 rear logo

Producent podaje maksymalny SPL na poziomie 115 dB przy pomiarze z 1 metra. Może i tak, ale... Nie próbujcie tego w domu :-) Poziom rzędu 94-96 dB uważam za realnie maksymalny do pracy w domu. I to na krótką metę... W celu sprawdzenia ostatecznego miksu. Pamiętajmy, że im wyższy poziom generujemy z monitorów, tym większy uzyskamy udział pomieszczenia w brzmieniu miksu. Przeważnie pomieszczenia o niezbyt doskonałych właściwościach akustycznych... :-P

Kali Audio LP 6 Wave 2 LP6 v2 front angle1

Tutaj drobna dygresja będąca wynikiem głębokich przemyśleń w związku z aktualnie panującą modą na głośne miksy. Głośne, czyli o niewielkiej dynamice. Poziom średni (RMS) zmasterowanego utworu o wartości -9 dB RMS, a nawet -7 dB RMS nie jest rzadkością. Z jednej strony niewielki ambitus dynamiczny sprawia, że takie nagranie w akceptowalny sposób zabrzmi nawet na kiepskim nagłośnieniu. Z drugiej strony taki sposób miksu odziera bardziej wysublimowanych słuchaczy z przyjemności z obcowania z dynamiczną Muzyką kreowaną przez wysokiej klasy, precyzyjnie grających Muzyków. Gdzie jest granica dobrego smaku? Czy naprawdę chcemy, żeby nasza Muzyka i nasze miksy oraz „mastery” brzmiały jak dźwiękowa pulpa rodem z anteny RMFu czy Radia Zet? Osobiście skłaniam się ku naturalnemu miksowaniu w stylu koncertowym, z technikami rodem z live'ów, bez niezliczonej ilości insertów, kompresorów kompresujących kompresory z nałożonymi dodatkowo kompresorami wielopasmowymi... Czy moje miksy są głośne? Wystarczająco głośne. Ale staram się, by były przede wszystkim muzyczne. I żeby nie zatracały dynamiki wykonu.

Kali Audio LP 6 Wave 2 LP6 v2 rear INs 

Home recording ma się znakomicie, a sercem każdego domowego studia są monitory studyjne. Przysłowie Prastarych mówi, że kupując swoje pierwsze monitory studyjne nie oszczędzaj i kup najlepsze, na jakie Cię stać. Na rynku jest sporo budżetowych modeli w zbliżonej cenie. Kali Audio LP-6 v2 na tle konkurencji wypada bardzo pozytywnie. Są bardzo sensownie zaprojektowane. Rozbudowane filtry kompensacyjne pozwalają w pewnym stopniu zniwelować problemy akustyczne w domowym studiu pozbawionym adaptacji akustycznej. LP-6 v2 mają wiarygodne brzmienie z szerokim i wyrównanym pasmem przetwarzania – również w dole i charakteryzują się precyzyjną odpowiedź impulsową. Wprawdzie producent zaprojektował swoje monitory nieco „pod publiczkę” hołdując gustom większości, bo dół pasma jest nieco uwydatniony przez minimalne ujęcie środkowego pasma, ale... to dobrze. Przynajmniej miksując nie przesadzimy z niskim pasmem :-) Bo jest go minimalnie więcej w Kali Audio LP-6 2nd Wave. Niektórzy użytkownicy pierwszej generacji LP-6 narzekali na szum własny końcówek mocy - nowa seria LP-6 Wave 2 zyskała wyższej klasy końcówki, poziom szumu własnego zmniejszył się aż o 12 dB! To 4-krotnie niższy poziom szumu tła. Jest on aktualnie niezauważalny. Nie ma też w nowej generacji LP-6 Wave 2 pojawiających się niekiedy w poprzedniej wersji przy bardzo cichym słuchaniu zniekształceń w środkowym paśmie. Kali Audio LP-6 v2 to naprawdę dobrze zaprojektowany, dopracowany monitor studyjny.

 Kali Audio LP 6 Wave 2 LP6 v2 woofers inside

Brzmieniowo Kali Audio LP-6 Wave 2 nie wymagają jakiegoś szczególnego osłuchania. Nie mają narowów, mają wyrównaną charakterystykę przenoszenia w pełnym zakresie. Najważniejsze, że zrealizowane na tych monitorach miksy bronią się na innych zestawach głośnikowych – czy konsumenckich wieżach, w samochodach, czy na większym nagłośnieniu. Pracowałem na Kali Audio LP-6 v2 w domowym studyjku zainscenizowanym w... sypialni :-) Po eksmisji z mojego pokoju-pracowni, który przejęły nasze Dzieci <3 Pamiętacie streaming z pomiarami i poszukiwaniem optymalnego miejsca na monitory? Znalazłem je – wykorzystując wbudowane z LP6 v2 filtry. I z tymi monitorami pracując w sypialni jestem w stanie realizować wiarygodne miksy. Z komercyjnych produkcji, na monitorach Kali Audio LP-6 Wave 2 zrealizowałem między innymi miks poznańskiego, łazarskiego sylwestrowego koncertu Ifi Ude – korzystając nota bene tylko z wtyczek SSL i PSP B-) Efekt można posłuchać w relacji wideo z Sąsiedzkiego Sylwestera na Małeckiego 2021/2022 na poznańskim Łazarzu - filmik z miksem na końcu testu :-)

Na testowych monitorach zmiksowałem również klubowy koncert Yaremi Kordos, kilka koncertów klasycznych i zapis koncertu mojej Małżonki z moim towarzyszeniem na fortepianie i syntezatorze na potrzeby naszej demówki. :-)

 Kali Audio LP 6 Wave 2 LP6 v2 front rear angle

E Muzyk 2017 GoldJestem ogromnym fanem monitorów JBL 306 mkII. Cenię je za precyzję, charakter brzmienia i szeroki sweet spot. Lubię miksować cicho i JBL 306 mkII sobie z tym radzą znakomicie. Do tej pory to był mój typ na najlepsze monitory do domowego studia w cenie około 2000 zł. Stawiałem te monitory JBLa wyżej, niż Kali Audio LP-6 pierwszej generacji. Obecnie wybieram jednak Kali Audio LP-6 v2. Mają lepszą dynamikę dzięki nowym końcówkom. I nie szumią, jak poprzednia generacja LP6 :-) Dzięki podwójnym cewkom wooferów i papierowym membranom wooferów są równie precyzyjne, jak JBL 306 mkII – również przy niskich poziomach głośności, a mają przy tym pełniejsze brzmienie. Co zapewne ważne dla wielu z Was – potrafią być również bardzo głośne gwarantując przy tym bardzo relatywnie niskie jak na tę klasę sprzętu zniekształcenia. 

Kali Audio LP 6 Wave 2 LP6 v2 tweeter 3D rzut 1

Oczywiście, znam lepsze monitory, niż Kali Audio LP6 Wave 2 - ale sporo droższe. Na dzień dzisiejszy w klasie cenowej Kali Audio LP6 Wve 2 nie znam skuteczniejszego narzędzia do pracy w domowym studiu. Polecam posłuchać i przetestować. Obstawiam, że zostaną z Wami na długo :-)

Do testów dostarczył: ESS Audio