Logowanie

Apogee Symphony Desktop - innowacyjny interfejs audio z DSP klasy premium

Apogee Symphony Desktop - innowacyjny interfejs audio z DSP klasy premium

Apogee jest legendarną marką słynącą z referencyjnej wręcz jakości. Cyfrowy moduł synchronizacyjnego zegara Apogee Big Ben Master Clock to najdoskonalszy przykład – to urządzenie „taktowało” cyfrowy zegar w wielu studiach na świecie stawiających na najwyższą jakość dźwięku, a przetworniki analogowo-cyfrowe zastępowały fabryczne urządzenia studyjnego standardu nagraniowego PT. Kolejne generacje konwerterów i interfejsów audio ustanawiają nowy poziom jakości i funkcjonalności w kategorii sprzętu. Aktualnie na szczycie oferty Apogee znajdują się konwertery i serce systemu Apogee Symphony MkII. Od niedawna z tej topowej jakości można korzystać w warunkach domowego studia dzięki wersji Symphony Desktop. Na czym polega przełom wprowadzony przez to urządzenie?

Radek Barczak

Apogee Symphony Desktop studio 

Nagrywamy się w domu. Nie tylko szkice muzyczne czy demówki – nierzadko ostateczne wersje płytowe. Oczywiście, najważniejszym elementem muzyki jest pomysł, melodia, kompozycja, aranżacja, tekst. Ale ostateczny wynik w postaci nagranego utworu to składowa wielu elementów, zarówno po stronie wykonawczej, jak nagraniowej i realizacyjnej – miksu i masteringu. Nawet najlepsze narzędzie, najlepszy sprzęt nie zastąpi charyzmy wykonawcy, ale zacny sprzęt potrafi zasadniczo ułatwić proces nagrywania dając już na wstępie wysoką jakość „wbitych” śladów, a na etapie miksu da możliwość pełnej świadomej kontroli nad brzmieniem. Apogee Symphony Dektop może stać się w rękach świadomego muzyka i realizatora narzędziem, które po pierwsze ułatwi nagrywanie, a po drugie pozwoli osiągnąć absolutnie studyjną jakość nagrania i miksu. Co takiego ma Symphony Desktop, czego nie mają inne interfejsy? Odpowiedź nie będzie w każdym aspekcie dla wszystkich prosta i oczywista, bo jest złożona i często niemierzalna amatorskimi narzędziami i domowymi metodami pomiarowymi. Za to w bezpośrednich porównaniach różnica w brzmieniu między popularnymi tanimi interfejsami, a Apogee Symphony Desktop jest po prostu słyszalna, a funkcjonalność przenosi nas w świat topowego systemu Symphony MkII.

 Apogee Big Ben Clock

Jednym z najważniejszych elementów wpływających na brzmienie jest stabilność cyfrowego zegara „taktującego” częstotliwość próbkowania sygnału przez przetworniki analogowo-cyfrowe i cyfrowo-analogowe. Normą jest, że niedoskonały zegar cyfrowy „pływa” - są to minimalne wahnięcia, ale w rzeczywistości mają istotny wpływ na klasę brzmienia. Użytkownicy cyfrowych magnetofonów Alesis ADAT na pewno wiedzą, o co chodzi, bo mogli obserwować owe minimalne zmiany na wyświetlaczu swojego magnetofonu. Oczywiście, magnetofony Alesis ADAT to początek lat 90. i od tego czasu wiele się zmieniło – w znacznej mierze zasługę tych zmian można przypisać inżynierom Apogee. Do jakiego stopnia stabilność zegara może mieć wpływ na brzmienie? Wielu ludziom może się to wydać nieprawdopodobne, ale nawet posiadacze niedrogich mikserów cyfrowych dostrzegają brzmieniową różnicę, gdy takiemu urządzeniu poda się zewnętrzny zegar cyfrowy z urządzenia klasy profesjonalnej. Wiem, że niektórzy z Was mogą się pod nosem uśmiechać posądzając o audiofilskie ciągoty, ale gdy pracujemy na bardzo stabilnym zegarze cyfrowym, scena dźwiękowa naszego miksu staje się bardziej precyzyjna, bardziej dynamiczna, uporządkowana, mniej „rozmemłana”, z lepszą separacją planów dźwiękowych i źródeł. Różnica między synchronizacją podawaną przez tanie urządzenie a drogie jest szczególnie słyszalna na etapie ataku transjentów i fazy wybrzmienia sygnałów. Dla jednych mogą to być pomijalne niuanse, ale dla osób poszukujących możliwie doskonałego brzmienia jest to istotna różnica jakościowa.

 Apogee Symphony Desktop rear angle R

Drugim elementem jest optymalna implementacja przetworników analogowo-cyfrowych i cyfrowo-analogowych zapewniająca możliwie najpełniejsze wykorzystanie potencjału układów scalonych. Składową tego jest między innymi dobrze zaprojektowane zasilanie i wzorcowo zaprojektowany układ wejściowy. Efekt? Poziom szumów własnych zbliża się do teoretycznego „zera” - EIN 129 dB przy wzmocnieniu 60 dB. Odstęp sygnału od szumu sięga 114 dB, a dynamika sięga na wyjściach imponujących 129 dB. Przy czym w pełnym paśmie przetwarzania 20 Hz – 20 kHz nierównomierności nie przekraczają +/-0,05%!

 Apogee Symphony Desktop LCD Input config

No dobrze, interfejsów oferujących prawie (podkreślam słowo prawie) takie same parametry toru audio kilka na rynku znajdziemy. Jest jednak coś, co absolutnie wyróżnia Apogee Symphony Desktop. Co jest najważniejsze dla nagrywanego artysty? Dobry jakościowo, odpowiednio głośny i dobrze zmiksowany bezlatencyjny odsłuch. Apogee Symphony Desktop jako pierwszy interfejs w tej klasie oferuje praktycznie bezlatencyjny odsłuch z realizowanymi przez wbudowane DSP efektami najwyższej jakości. Co więcej, do dyspozycji są dwa niezależne tory przetwarzania. Dla odsłuchu monitorowego oraz dla odsłuchu głównego. Do tego obsługa miksu monitorowego jest kompletnie niezależna od miksu głównego.

 Apogee Symphony Desktop front Guitar IN Headphones

Testowany interfejs ma dwa wyjścia słuchawkowe – oba z oddzielnym miksem. To ogromna zaleta i komfort, bo nagrywany muzyk może mieć na słuchawkach inne proporcje miksu, a realizator również korzystający ze słuchawek oddzielny miks. Pod względem użytkowym ogromną zaletą Apogee Symphony Desktop jest dysponujący odpowiednim poziomem głośności wzmacniacz słuchawkowy. Do tego dynamika przetwarzania cyfrowo-analogowego przetwornika dla słuchawek wynosi imponujące 128 dB (!). To chyba najlepszy wynik w branży interfejsów audio.

 Apogee Symphony Desktop rear OUT Opto

Ta ogromna dynamika na wyjściach analogowych, jak we wzmacniaczach słuchawkowych, otwiera oczy i uszy na szczegóły miksów w stopniu wręcz nieprawdopodobnym! Porównując do tańszych interfejsów to tak, jakby słuchając miksy i muzykę na Apogee Symphony Desktop zdjąć kotarę sprzed monitorów odsłuchowych. Jakość testowanego interfejsu objawia się w szczegółowości odsłuchiwanych miksów, precyzji usytuowania w panoramie. To wręcz niesamowite, jak wiele nowych aspektów miksu Symphony Desktop potrafi ukazać i obnażyć. Oczywiście, im lepsze mamy słuchawki i monitory studyjne, tym różnica jest wyraźniejsza, ale już na monitorach takich jak Kali Audio LP6 Wave 2 (drugiej generacji) różnica jest słyszana natychmiast. Jeszcze głębsze różnice były słyszalne podczas pracy na wielokrotnie droższych monitorach APS Aether. Apogee Symphony Desktop to przepustka do absolutnie najwyższej klasy dźwięku. Jako posiadacz Apogee Quartet - poprzedniej generacji topowego interfejsu tego producenta do domowego studia, mogę powiedzieć, że Symphony Desktop stawia możliwości nagraniowe i odsłuchowe w pełni na poziomie prawdziwego profesjonalnego studia nagraniowego. Czym się to przejawia? Tym, że mając dobre źródło w postaci świetnego wokalisty bądź muzyka, topowej klasy mikrofon, zawodowe słuchawki i bardzo dobre monitory studyjne oraz wiedzę i umiejętności w miksowaniu jesteśmy w stanie wyprodukować muzykę i ją zmiksować na tym samym poziomie, co w profesjonalnym studiu nagraniowym. Mnie pod względem odsłuchowym Symphony Desktop wręcz zachwycił w trakcie miksowania na przykład muzyki klasycznej i jazzowej nagrywanej topowymi mikrofonami Austrian Audio w świetnie brzmiącej Auli UAM w Poznaniu. Również podczas miksowania produkowanego od podstaw utworu pop obiecującej młodej wokalistki, nagrywanego z udziałem świetnych muzyków sesyjnych, Apogee Symphony Desktop ukazał nowe aspekty brzmienia i sprawił, że miks stał się doskonalszy.

 Apogee Symphony Desktop LCD Preamps

Miksowanie miksowaniem, mastering masteringiem, ale najpierw trzeba naszą muzykę nagrać. Również tutaj Symphony Desktop otwiera możliwości niedostępne w innych interfejsach, nawet klasy profesjonalnej. Ponieważ producent wyposażył ten interfejs nie tylko w dwa profesjonalne preampy mikrofonowe, ale również umożliwił skorzystanie z technologii modelowania sygnatury brzmienia cenionych vintage'owych prempów, naturalnie przy praktycznie zerowej latencji.

 Apogee Symphony Desktop LCD Preamp Apogee

Standardowy przedwzmacniacz SD-MP oferuje czyste, nieco konturowe w stylu „amerykańskim” brzmienie - szumy własne i poziom wzmocnienia +75 dB (!) umożliwiając bezproblemową pracę nawet z Shure SM7B.

 Apogee Symphony Desktop software Hardware Plug In Preamp AP 57

Przetwarzanie przez wbudowane DSP może zacząć się już od sygnału wejściowego. Warto podkreślić, że wtyczki Apogee działają reaktywnie w sposób dynamiczny. Modelowanie zmienia się w zależności od poziomu sygnału na wejściu i od jego zawartości częstotliwościowej. Dzięki temu oryginalne urządzenia zostały zrekreowane bardzo autentycznie, a to zasadniczo zwiększa potencjał tych wtyczek jako kreatywnego narzędzia czy do miksu monitorowego, czy do miksu ostatecznego. Wiąże się z tym jedna głęboka prawda – trzeba nauczyć się ich używać, choć oczywiście można zacząć od „presetów”, bo i one już „poprawiają” brzmienie. Osobiście mimo wszystko wolę świadomie operować narzędziami, które stosuję więc zakup Symphony Desktop gwarantuje wiele nieprzespanych nocy poświęconych na analizę działania oferowanych emulacji topowych vintage'owych „gratów”.

Apogee Symphony Desktop LCD Preamp AP 66 input block 

W przypadku wbudowanych, realizowanych bezlatencyjnie i sprzętowo symulacji historycznych przedwzmacniaczy AP-66 (tranzystorowy) i AP-57 (lampowy), świetną opcją jest oddzielna regulacja wzmocnienia przedwzmacniacza/preampu (GAIN) i poziomu wyjściowego (Output) z opcją „zamrożenia” wartości poziomu wyjściowego (klawisz GL).

 Apogee Symphony Desktop software Hardware Plug In Preamp AP 66

Model preampu tranzystorowego NEVE 1066 na transformatorze Marinair oferuje interesujące podbicie w dole i wydobywa „powietrze” z wokalu. Szczególnie interesujący brzmieniowo jest wpływ poziomu Gain na dół pasma, który wzbogaca się jakby o subharmoniczne dając ciepłe podparcie wokalu i nagrywanych instrumentów – również basu, dając wrażeniowo „grubsze” brzmienie, ale bez podbijania poziomu sygnału. Przy zwiększaniu gain'u brzmienie staje się bardziej konturowe, Trzeba uważać, by nie stracić efektu „wokalu na twarzy”, ale ciepło w dole pasma jest naprawdę godne wykorzystania.

 Apogee Symphony Desktop front LCD Input AP 57 Tube Preamp

Emulacja o nazwie AP-57 to rekreacja zmodowanego preampu lampowego Ampex 601 z lat 50. Ubogaca źródłowy sygnał harmonicznie i wprowadza saturację w nagrywany materiał w bardzo szerokim zakresie z kategorii tej przyjemnej dla ucha, aż po przerysowaną saturację graniczącą z przesterem, tak poszukiwaną w niektórych stylistykach. Wszystko jest zrealizowane niezwykle autentycznie, a spektrum możliwych do uzyskania brzmień i jakość dźwięku potrafią zachwycić! Wraz ze zwiększaniem poziomu wzmocnienia tego preampu uzyskujemy do poziomu około +6 dB delikatną kompresję sygnału, a powyżej zaczynają się pojawiać już wyraźne artefakty saturacji, do wręcz przesterowania w pozycji maksymalnej. Praca z tym preampem przypomina nieco malowanie dźwiękiem, w zależności od tego, jaki charakter brzmienia chcemy uzyskać, dostępne są bardzo szerokie możliwości w samej tylko emulacji przedwzmacniacza lampowego AP-57. Warto tu zaznaczyć, że dla uzyskania odpowiedniego poziomu wyjściowego podczas pracy z mikrofonem pojemnościowym, konieczne jest załączenie tłumika PAD -20 dB.

 Apogee Symphony Desktop LCD Input config

Udostępnione wtyczki dla pokładowego DSP oferują dwa niezależne inserty: dla głównego toru odsłuchowego oraz dla toru monitorowego / odsłuchowego. Każdy insert pozwala wczytać do 4 plug-inów. Możemy więc nagrywać z załączonym efektem bądź tylko odsłuchiwać z efektem. Wybór i sterowanie parametrami wtyczek jest możliwy zarówno z dotykowego ekranu, jak z dołączonego oprogramowania Apogee Control 2 – przy czym można używać obu sposobów naraz.

Apogee Symphony Desktop software Hardware Plug Ins

Można by sobie zadać pytanie, czy wykorzystanie w interfejsie audio wbudowanego DSP dla przetwarzania wtyczek ma sens? Przecież komputery są aktualnie tak wydajne, że bez problemu „uniosą” przetwarzanie kolejnej wtyczki. Niby tak, ale przetworzenie sygnału przez komputer wymaga wykorzystania bufora, który powiększa latencję. W przypadku Apogee Symphony Desktop niesamowitą sprawą jest możliwość praktycznie bezlatencyjnego korzystania z wtyczek dla celu optymalizacji odsłuchu nagrywających artystów. To wbudowane DSP robi świetną robotę! I to zmienia absolutnie wszystko, bo w połączeniu z modelowaniem przedwzmacniaczy mikrofonowych i totalnie najwyższą jakością wzmacniaczy słuchawkowych pozwala zapewnić absolutnie profesjonalne warunki odsłuchowe do nagrywania. Tego nie zaoferuje żaden interfejs audio w cenie do 20 tys. PLN.

Apogee Symphony Desktop software Hardware Plug Ins DSP Load

W zależności od częstotliwości próbkowania, można uruchomić i wykorzystać różną ilość wtyczek – przy czym najwięcej „mocy” zabiera channel strip ECS oraz ModComp, a najmniej ModEQ 6.

- 44,1 kHz / 48 kHz – 14 instancji ECS lub 28 Pultek EQP1A lub 40 ModEQ 6,

- 88,2 kHz / 96 kHz – 5 instancji ECS lub 10 Pultek EQP1A lub 14 ModEQ 6,

- 176,4 kHz / 192 kHz – 2 instancje ECS, 4 Pultek EQP1A lub 6 ModEQ 6.

Latencja wprowadzana przez wtyczki załadowane do DSP jest kompletnie niesłyszalna i kształtuje się następująco:

- ECS – latencja 0,06 ms.

- Pultec EQP1A – latencja 0,02 ms,

- Pultec MEQ-5 - latencja 0,02 ms,

- Opto-3A - latencja 0,02 ms,

- ModComp - latencja 0,02 ms,

- ModEQ 6 - latencja 0,02 ms.

Jeśli chodzi o latencję globalną podkładowych mikserów, jest uzależniona od częstotliwości próbkowania. Oto wartości latencji bez załadowanych żadnych wtyczek do DSP:

- dla 44.1 kHz – 1,08 ms,

- dla 48 kHz – 0,98 ms,

- dla 88,2 kHz – 0,54 ms,

- dla 96 kHz – 0.5 ms,

- dla 176,4 kHz – 0,27 ms,

- dla 192 kHz – 0,25 ms.

 Apogee Symphony Desktop front angle L

Apogee Symphony Desktop w zależności od częstotliwości próbkowania może pracować w trybie 10-kanałowym, 6-kanałowym lub 4-kanałowym. W domenie analogowej do dyspozycji są dwa wejścia analogowe combo XLR/jack 1/4” TRTS z alternatywnym dla pierwszego kanału wejściem instrumentalnym jack 1/4” TS z przodu, dwa liniowe symetryczne wyjścia analogowe jack 1/4” TRS oraz dwa wyjścia słuchawkowe (stereo jack 1/4” TRS z przodu oraz stereo mini-jack 1/8” TRS z tyłu). Ze złączy cyfrowych testowany interfejs udostępnia dwa optyczne gniazda TOS Link, które mogą pracować w trybie ADAT 44,1/48 kHz (8 kanałów), SMUX 88,2/96 kHz (4 kanały) lub S/PDiF 176,4/192 kHz (2 kanały). Osobiście wykorzystywałem jako przetwornik po światłowodzie stary klasyczny magnetofon ADAT <3 na przykład do wbijania śladów elektronicznych bębnów Rolanda. Trzeba pamiętać, że producent nie wyposażył Symphony Desktop w żadne typowe złącze synchronizacyjne – to Apogee nadaje zegar cyfrowy dla innych urządzeń. W przypadku niektórych konwerterów analogowo-cyfrowych na złączu ADAT dysponujących tylko wyjściem optycznym, a pozbawionych wejścia optycznego, nie da się zsynchronizować takiego przetwornika.

 Apogee Symphony Desktop overview domowe studio

Nieomal półroczna praktyka w nagrywaniu i miksowaniu na Apogee Symphony Desktop upewniła mnie w przekonaniu, że optymalną częstotliwością próbkowania do pracy jest 88,2 kHz dla materiału audio oraz 96 kHz dla materiału dźwiękowego do wideo. Wprawdzie da się usłyszeć minimalną różnicę na korzyść w miksowaniu materiału w 176,4 / 192 kHz, ale objętość plików w najwyższej częstotliwości rośnie w zastraszającym tempie. Natomiast w przypadku sesji nagrywanych i miksowanych w częstotliwościach próbkowania 44,1 kHz / 48 kHz jakość dźwięku jest wyraźnie gorsza, niż przy 88,2 kHz / 96 kHz. Może zabrzmi to kontrowersyjnie, ale mając już nagrany wcześniej materiał w 44,1 / 48 kHz – na przykład wbite ślady instrumentalne, warto je przekonwertować do dwukrotnie wyższej częstotliwości próbkowania. Wokale ZDECYDOWANIE polecam nagrywać na preampach Apogee Symphony Desktop, ale przynajmniej na 88,2 kHz / 96 kHz! Również polecam przy tym skorzystać z emulacji vintage'owych preampów. Umiejętne ich wykorzystanie daje świetny efekt brzmieniowy!

 Apogee Symphony Desktop software ECS Channel Plug In

Producent dołącza do pakietu oprogramowania kontrolnego Apogee Control 2 wtyczki natywne – do wykorzystania z CPU komputera w oprogramowaniu host. Świetnie się to integruje na przykład z Apple Logic. Szczególnie warto zaznajomić się bliżej z niezwykle elastyczną wtyczką ECS będącym kompletnym procesorem typu channel strip z filtrem zaporowym, miękko i muzycznie działającą 3-pasmową korekcją oraz kompresorem i sympatycznie działającym układem saturacji. Ciekawostką jest możliwość zmiany kolejności processingu EQ/comp lub comp/EQ. Przydatne, bo pozwala dopasować procesor do własnych preferencji. Tę wtyczkę otrzymujemy w prezencie z licencją dla systemu iLok. Pozostałe wtyczki są w miesięcznej wersji testowej.

Apogee Symphony Desktop front angle R hand 

E Muzyk 2017 GoldCzy warto zainwestować w Apogee Symphony Desktop? Moim zdaniem tak. To absolutnie pierwsza liga pod względem oferowanej jakości, a funkcjonalnie (szczególnie w przypadku nagrywania różnych artystów za pomocą mikrofonów, ale i instrumentów typu gitara basowa) bije alternatywne rozwiązania na łeb i szyję. Jeśli się zastanowić i policzyć składowe elementy interfejsu, poziom wykonania i jakość toru audio wychodzi na to, że Apogee Symphony Desktop jest bardzo korzystnym cenowo rozwiązaniem. Oczywiście, kwota „wejścia” do świata profesjonalnego nagrywania i miksowania może niektórych przestraszyć, ale jeśli chcesz się rozwijać i tworzyć co raz lepsze nagrania i miksy, ten interfejs jest do tego genialnym narzędziem. Dla mnie ta półroczna przygoda z Apogee Symphony Desktop prawdopodobnie się nie skończy. Mam nadzieję, że po letnim sezonie wróci do naszego domowego studia. Szczerze polecam.

Dystrybucja: ESS Audio