Logowanie

test Navation Impulse 49 - 4-oktawowa klawiatura sterująca

test Navation Impulse 49 - 4-oktawowa klawiatura sterująca

Novation_Impulse49_insertJeśli w którymś momencie swojego życia stwierdziłeś, iż chcesz zacząć tworzyć muzykę, a twoja głowa aż kipi od pomysłów i masz w niej 1500 różnych kawałków, które natychmiast potrzebujesz zmaterializować, prędzej czy później na pewno zaopatrzysz się w swojego pierwszego DAW'a. Ale to nie koniec wydatków :-)

Paweł Górniak

 

Novation_Impulse49_caly_komp

Obecnie wybór aplikacji DAW jest nader szeroki i to po który sięgniesz podyktuje Ci prawdopodobnie Internet, kumpel po fachu albo obecnie panująca moda. Nawet nie ma sensu wszczynać dyskusji na temat który DAW brzmi lepiej, a który gorzej, bo jest to dysputa w stylu: „zamierzam napisać książkę, który program do edycji tekstu najlepiej wybrać?”. Jedyne o co chodzi to o to żeby pracowało się nam wygodnie. Często zdarza się, że DAW otrzymujemy wraz z zakupioną kartą dźwiękową bądź interfejsem audio.

Więc właśnie. Prędzej czy później, gdy będziemy składać sobie nutki w naszym wybranym już programie dojdziemy do słusznego wniosku iż klikanie myszką w tą i w tamtą staje się z czasem męczące i co chyba ważniejsze nie wydaje się dość kreatywne. Rozglądamy się więc za naszym pierwszym kontrolerem MIDI, który najlepiej aby był od razu wszystkimi lejcami naszego wirtualnego studia.

Novation_Impulse49_caly 

Dziś proste klawiatury sterujące wyposażone jedynie w klawisze i kółka PITCH BEND i MODULATION często nie wystarczają, by zawładnąć pełnym potencjałem naszego domowego studia. Stąd producenci oferują istne „kombajny” łączące funkcje klawiatury sterującej i kontrolera wyposażonego w gałki, suwaki i PADy oraz inne przełączniki. Do takiej grupy produktów zaliczyć można serię Novation Impulse. Sterowniki występują w trzech rozmiarach : 25, 49 i 61 klawiszy. Do naszych testów dostarczono tą średnich rozmiarów aczkolwiek technologicznie rzecz biorąc wszystkie z serii są takie same.

 Novation_Impulse49_klawiatura_reka

Klawiatura ma feeling dobrej klasy syntezatora, jest pół-ważona i ma wbudowany system after-touch. W wersji urządzenia, którą będziemy opisywać przestrzeń klawiatury można dodatkowo podzielić na 4 różne strefy. Za pomocą tego jesteśmy w stanie grać czterema różnymi instrumentami jednocześnie, bez potrzeby przechodzenia między ustawieniami.

 Novation_Impulse49_galy_PADy

Dodatkowo na urządzeniu znajdziemy także pady (8), przyciski przypisywalne (switch - 8), przyciski transportu, suwaki (9) oraz pokrętła (8). Suwaki są całkiem duże, mają 55 mm co daje nam dość dokładną kontrolę wybranych poziomów, lecz niestety tak jak pokrętła, są praktycznie bezwładne i nie stawiają żadnego oporu podczas używania, co niektórym może nie przypaść do gustu. Knoby (czyli gały :-)) działają w trybie continuous (są to encodery), czyli możemy kręcić nimi do woli w obie strony, ale kolejne „niestety”, nie mają żadnego wskaźnika na jakiej pozycji obecnie się znajdujemy. Może to być wartość równie dobrze 20 jak i 120 i jedyne co nam zostaje to zerknąć w monitor lub poruszyć knob – wówczas wartość wyświetli się nam wówczas na ekranie LCD urządzenia.

 Novation_Impulse49_suwaki

Bezpośrednio pod faderami, znajdziemy także wykonane z gumy, przypisywalne przyciski, po jednym na każdy fader. Ciekawym dodatkiem jest przycisk mute/solo umieszczony zaraz obok, który zmienia nam sposób funkcjonowania pozostałych przycisków w oczywisty sposób. Z gumy wykonane są także pady. Charakteryzują się świetnym feelingiem gry, są czułe na dynamikę oraz mają wbudowany after-touch. Ciekawostką jest, że podobnie jak z klawiaturą, także dla PADów można zmieniać krzywą czułości na dynamikę Velocity (!). Dodatkowo producent wyposażył je w 3 rodzaje podświetlenia zależne od pełnionej obecnie funkcji oraz siły nacisku. Za pomocą różnych kolorów podświetlenia świetnie zrealizujemy na przykład pracę na klipach w Ableton Live (!), gdzie czerwony kolor oznajmia nam aktualne nagrywanie klipu, zielony jego odtwarzanie, a pomarańczowy dostępność klipu w slocie.

Novation_Impulse49_LCDzoom

Okej, zamiast myszki mamy więc pełną gamę nowych możliwości kontroli, ale co możemy z tym wszystkim zrobić?

Do suwaków jesteśmy w stanie przypisać na przykład kontrolę głośności 8 śladów mixera + głośność sumy (dodatkowo stwórzmy funkcję MUTE na dostępnych przyciskach), do 8 pokręteł panoramę, a padami możemy wyzwalać brzmienia perkusyjne lub co ciekawsze wyzwalać poszczególne clipy w Ableton Live. Tak naprawdę jest to oczywiście jeden z miliona różnych scenariuszy jak możemy zagospodarować te wszystkie narzędzia. Kontrolery wysyłają tylko komunikaty MIDI i to czym będą sterować zależy wyłącznie od naszej kreatywności.

 Novation_Impulse49_bok_logo

Na dobry start i w pewnych powtarzających się scenariuszach producent przygotował nam szereg różnych zestawów skonfigurowanych specjalnie do określonych zadań. W presetach znajdziemy więc m.in. przygotowane nastawy do Mixera GM, do obsługi takich programów jak Ableton Live, Reason, Garge Band, Logic, a także do łatwej kontroli różnych instrumentów VST jak Massive, FM8 czy Kontakt. Może was nurtować pytanie – ok fajnie, jest 8 faderów, a moja sesja ma 190 śladów i co teraz? Z pomocą przychodzą nam klawisze page up oraz shift, które przesuwają nam w podanym przypadku strefę kontroli mixera co 8 kanałów. Dzięki temu możemy ogarnąć nawet największe sesje bez dotykania myszki, jednak musimy pamiętać iż jednocześnie jesteśmy w stanie operować tylko wybraną kolejną ósemką ścieżek.

 Novation_Impulse49_galy

Analogiczna sytuacja jest w przypadku encoderów. Dla Ableton Live tych samych 8 pokręteł może nam sterować i panoramą, i wysyłkami i ustawieniami MACRO danej wtyczki VST oraz gdy wejdziemy do trybu MIDI zestawem przypisanych przez nas dowolnych wartości. Tak więc za pomocą templatów producent umożliwia nam przeniesienie wszystkich kluczowych funkcji z naszego DAW do namacalnego świata rzeczywistego. Jest jeden mankament, że musimy podróżować pomiędzy ustawieniami za pomocą dodatkowych przycisków page up itp. ale odrobina wprawy i jesteśmy w stanie do tego przywyknąć. 

To jednak dopiero przygrywka do możliwości sterowania Novation Impulse 49! Dodatkową silną stroną tego kontrolera jest program Automap. Link do pobrania najświeższej wersji dostajemy na płycie wraz z instrumentem. Po banalnej instalacji oprogramowania uruchomiamy je z małej ikonki w trayu. Automap jest przygotowany do pracy z najpopularniejszymi DAW a także z mnogą ilością różnych wtyczek VST. Po wybraniu odpowiedniego przejdziemy przez bardzo przejrzysty wizzard, który wyjaśni nam jak wszystko podłączyć krok po kroku. Za pomocą tego softu jesteśmy w stanie przekopywać na prawdę głęboko ustawienia edycji wszystkich kontrolerów, które mamy dostępne na pokładzie klawiatury. Jeśli macie pomysł na swój template wirtualnego studia, lub jeśli chcecie dać sobie możliwość kontroli nad bardziej szczegółowymi parametrami instrumentów bądź efektów to właśnie tu jest miejsce abyście mogli to z powodzeniem zrobić. Dodatkowym smakołykiem w Automap 4 jest okienko GUI które wyświetla nam co mamy przypisane pod jakim knobem i na aktualnej pozycji się znajdujemy, co w przypadku bardzo skomplikowanych ustawień nie raz uratuje nam życie.

Novation_Impulse49_PADy_light

Jest coś, co zdecydowanie wyróżnia testowany kontroler spośród sporego tłumu konkurentów. Szaloną (!) i świetną opcją jak dla mnie jest funkcja arpeggiatora. To ogromnie potężne narzędzie do kreowania ciekawych i ujmujących przebiegów arpeggio. Wystarczy tylko, że zagramy jeden akord, wciśniemy przycisk ARP i Impuls rozbije nam to na ładne arpeggio. Nie było by to jednak aż takie fajne, gdyby nie pomysłowość producenta do zaangażowania w operacje 8 pokładowych padów. Za ich pomocą możemy modyfikować na żywo przebieg arpeggio włączając lub wyłączając poszczególne składowe przebiegu. Pady zmieniają wówczas kolor podświetlenia skacząc pomiędzy zielonym i czerwonym abyśmy dokładnie wiedzieli co się dzieje. Ekstremalnie fajnie żagluje się w ten sposób przebiegiem, który tak naprawdę co takt może brzmieć inaczej. Zaraz obok funkcji ARP znajdziemy także funkcje ROLL wysyłającą dla nas powtarzające się komunikaty MIDI note, dla nuty wybranej dla danego pada. Szybkość grania kolejnych nut oraz ich synkopacja jest zależna od sygnatury czasu którą możemy zmienić z poziomu menu. Fajna sprawa do wklepywania ciekawych przejść rytmicznych sekcji perkusji nie do zagrania w czasie rzeczywistym przez człowieka.

 Novation_Impulse49_caly_rzut

Novation Impulse 49 może być dla nas dobrym startem w świecie produkcji muzycznej. Na pokładzie jednego urządzenia dostajemy narzędzia do kontroli całego wirtualnego studia muzycznego. Jak przystało na kolejny dobry produkt firmy Novation, sprzęt jest naprawdę user-friendly. Jeśli nie mamy ochoty nie musimy trudzić się skomplikowaną konfiguracją poszczególnych manipulatorów MIDI. Jedną z ogromnych zalet Impulse 49 jest sposób jego zasilania mianowicie nie potrzebujemy tachać żadnych dodatkowych zasilaczy. Podłączamy tylko kabel USB, system wykrywa klawiaturę w przeciągu kilku sekund i to jest wszystko. Jesteśmy w stanie tuż po rozpakowaniu z pudełka podłączyć jeden kabel i za kilkanaście sekund zacząć tworzyć muzykę gdzie wszystkie zbędne formalności „robią się same”. Istotną zaletą kontrolera jest wyposażenie w tradycyjne złącza MIDI, dzięki czemu Impulse może być używany również jako tradycyjny interfejs MIDI dla „starych” instrumentów.

Novation_Impulse49_PITCHBEND

Aby zakup Impulse był dla naszego studia jeszcze bardziej kompletny producent dorzuca gratisowo program Ableton Lite, słynny już Novation Bass Station w pełnej wersji oraz gigabajt świetnych sampli od Loopmasters. Polecam skoczyć także do linka z Automap 4 gdyż ten mały soft stawia na głowie to urządzenie i rozszerza nam klawiaturę o całą gamę nowych możliwości. Cały pakiet wygląda więc jak jednorazowa inwestycja, w tej chwili w skali około 1200zł (za wersje 49 klawiszy), do której wystarczy już tylko jakiś rozsądny komputer i mamy już absolutnie wszystko czego potrzebujemy do wykreowania nawet najbardziej skomplikowanego dzieła muzycznego. Jest to moim zdaniem jeden z najlepszych produktów na rynku w swojej klasie. W 100% wart polecenia dla wszystkich muzyków i producentów.

 

Do testów dostarczył: Audiotech

 Novation_Impulse49_LCD_PADcurve

Novation_Impulse49_MIDIout

Novation_Impulse49_PADy

Novation_Impulse49_rzut

Novation_Impulse49_tyl

PDF

TAGI: Novation Impulse 49, 4-oktawowy kontroler MIDI na USB, klawiatura sterująca z PADami, suwakami i gałkami, tani solidny kontroler MIDI do Ableton Live, sterownik do Cubase i Ableton Live, uniwersalny kontroler z Automap 4 do DAW, polecany kontroler z suwakami, gałkami i PADami dynamicznymi, kontroler MIDI z Ableton Live w komplecie, Ableton Live gratis, jaki polecacie kontroler MIDI z klawiaturą do 1200 zł?, Novation Impulse 49 61 25 opinie