Logowanie

test BOSS VE-5 Vocal Performer - kompaktowy harmonizer wokalowy

test BOSS VE-5 Vocal Performer - kompaktowy harmonizer wokalowy

BOSS_VE-5_insertDo niedawna większość wokalistów jakość swojego występu powierzała zaufanemu realizatorowi dźwięku. Rola piosenkarza ograniczała się do przygotowania repertuaru, opracowania odpowiedniej interpretacji i występu przed publicznością. To przeszłość. Współczesna technologia cyfrowa daje nam nowe, ogromne możliwości.

Wiola Kaźmierczak

 

BOSS_VE-5_caly_logo

Świadomość osób śpiewających w zakresie realizacji dźwięku jest coraz większa. Artyści osobiście chcą wpływać na całokształt swojego występu. Zresztą kto lepiej, niż sam wokalista wie, kiedy i jaki zastosować pogłos, w którym momencie zaakcentować słowo odrobiną (!) delaya czy zastosować jeszcze inny efekt dla wzbogacenia pożądanego efektu końcowego. Pomijając już sytuacje, w jakich niejednokrotnie osobiście się znalazłam, kiedy to kapele weselne nagłaśniając imprezę robią „dobrze” wokaliście, dodając na całość wokalu delay a'la echo, w dodatku tak ogromny, że pierwsze słowo kończy wybrzmiewać, kiedy śpiewamy ostatnie z frazy :-/. Drodzy śpiewający, nie musicie być profesjonalnymi realizatorami dźwięku i posiadać nie wiadomo jak dużej wiedzy, aby wziąć sprawy w swoje ręce! Specjalnie dla Was Roland/BOSS wypuścił na rynek procesor wokalowy, który Wam w tym pomoże. Uchwytem załączonym w zestawie przymocowujemy procesor do statywu mikrofonowego i możemy rozpocząć zabawę w świecie dźwięku...

 BOSS_VE-5_LCD_statyw_caly

Zasilanie

Procesor zasilany jest zarówno z baterii (4 paluszki AA), jak i z zasilacza AC, który niestety nie jest dołączony do zestawu. BOSS VE-5 jest jednak dosyć wydajny, ponieważ przy zastosowaniu dobrych baterii alkalicznych możemy pracować na nim nawet ponad 13 godzin, a przy akumulatorach 2500 mAh nawet do godzin 18.

BOSS_VE-5_baterie

Jeśli załączymy Phantom do zasilenia mikrofonu pojemnościowego, czas ten skraca się niestety o ponad połowę. Możliwość zasilania bateryjnego daje użytkownikowi dużo większą swobodę, szczególnie w sytuacjach, gdzie dostęp do prądu jest utrudniony (niezastąpiony np. dla muzyków ulicznych). Niemniej lepiej zaopatrzyć się w zasilacz, a zasilanie na bateria/akumulatorki traktować jako backup.

 

Efekty

Pierwsze, co widzimy po włączeniu VE-5 to 30 gotowych i 20 pustych (do zagospodarowania :-) ) presetów. Fajnie przygotowane efekty z pewnością urozmaicą każdy występ. Za pomocą pokrętła „sound” możemy użyć różne rodzaje pogłosu (m.in. dość jasny hall, room, plate, delay, imitację akustyki areny czy katedry), efekty dopracowane pod konkretny styl muzyczny taki jak pop, ballad, rock, jazz, hip hop (w zależności od stylu krótki bądź wydłużony czas pogłosu, jasne lub ciemne brzmienie wokalu, dodana harmonia czy efekt delikatnie zdublowanego głosu), harmonizację, unison, zdublowanie głosu, poprawianie intonacji.

BOSS_VE-5_LCD_Robot

Zastosować możemy także ciekawe efekty specjalne jak głos robota, „elektric tune” fantastycznie brzmiący w vokal transie, przester gitarowy, głos radiowy (m.in. Kasia Kowalska zastosowała taki efekt w utworze pt.: „Antidotum”), chorus doskonale wypełniający refreny, flanger, głos „kosmiczny” czy głos podniesiony o oktawę w górę. Dodatkowo strzałkami znajdującymi się po bokach pokrętła „sound” możemy pożądane efekty edytować. Ponadto Boss daje nam do dyspozycji trzy przyciski „FAVORITE SOUND” oznaczone literami A, B, C służące do przypisania pod nie wybranych presetów. Czyli śpiewając zwrotkę możemy pod A przypisać sobie głęboki hall, do refrenu pod B np. chorus, a pod C jeden z efektów specjalnych np. „głos radiowy”. Podczas śpiewania utworu za pomocą jednego przyciśnięcia możemy bezpośrednio nasze ulubione efekty załączać. W urządzeniu znajduje się także przycisk o nazwie „harmony”. Włączając go dodajemy kilkugłosowy chórek, harmonizujący z naszym wokalem.

BOSS_VE-5_LCD_KeyC

 

LOOP

Kolejną z funkcji, w którą wchodzimy bezpośrednio z panelu VE-5 jest LOOP, który swoje zastosowanie ma m.in. w beat boxie. Klikając ten przycisk włączamy nagrywanie (max 38 sec. w mono). Zarejestrowany dźwięk możemy zapętlać oraz dogrywać do niego kolejne, tworząc np. harmonię z samym sobą. To fantastyczna funkcja nie tylko do występów na żywo, ale także do ćwiczeń słuchu harmonicznego.

 BOSS_VE-5_LCD_czulosc_MIC

MENU

Klikając przycisk „menu” przechodzimy do bardziej zaawansowanych ustawień. Pierwszym z nich jest „MIC”. Za pomocą strzałek znajdujących się po bokach potencjometru „SOUND” wchodzimy jeszcze głębiej ustawiając:

  • czułość mikrofonu,
  • odcięcie dolnych częstotliwości (filtr dolnozaporowy anty-pop, likwidujący „pykanie” mikrofonu na zgłoskach wybuchowych),
  • załączanie zasilania Phantom
  • włączenie lub wyłączenie mikrofonu wbudowanego.

BOSS_VE-5_LCD_HPF

 

Idąc dalej w podobny sposób sterujemy dynamiką, pitch correct (do wyboru efekt delikatny, hard, 2 opcje elektric vocal, robot – w tej opcji możemy ustawić notację, w ramach której głos robota harmonizuje, jasną lub bardzo ciemną barwę głosu oraz przestawić vokal robota o oktawę w górę lub w dół), efektami specjalnymi zastosowanymi w gotowych presetach (ustawienie proporcji, harmonią i dublowaniem głosu również z możliwością ustawienia głośności wokalu harmonizowanego, tonacji, ilości głosów oraz barwy). Z poziomu menu możemy zastosować także delay (zaawansowane opcje takie jak czas i poziom pogłosu oraz opóźnienie) czy reverb (do wyboru pogłosu typu ambience, room, 2 x hall, płyta pogłosowa – w każdym z nich, podobnie jak w delay`u, jest możliwość ustawienia stopnia nasycenia efektem, głośności itp.). Również w menu można ustawić poziom głośności sumy, opcje zastosowania pedału do włączania poszczególnych funkcji, kontrast i automatyczne wyłączanie urządzenia w celu oszczędności baterii, kiedy VE-5 nie jest używane.

 BOSS_VE-5_zlacza_AUX_IN

Na panelu mamy klawisz załączający harmonizer. Funkcjonalnie wiele dobrego daje zastosowanie pedału kontrolnego – można zastosować podwójny pedał Switch. Zwłaszcza w czasie występów na żywo mocno to ułatwia sterowanie urządzeniem. Świetną opcją tak w czasie ćwiczenia, jak występów na mniejszych scenach, gdy nie ma zbyt wiele sprzętu, jest możliwość podpięcia odtwarzacza pod wejście AUX IN. Może to być zwykły telefon/smartfon! Możemy sami sobie uruchamiać podkłady i aranżacje – superwygodne.

 BOSS_VE-5_caly_tyl_zlacza

W procesorze BOSS VE-5 mamy następujące złącza:

  • MIC IN jack/XLR – wejście mikrofonowe combo pozwalające na podłączenie mikrofonu zarówno przez przewód mikrofonowy zakończony XLR jak i potocznie zwanym dużym jackiem.
  • AUX IN – wejście pozwalające na podłączenie muzyki za pomocą przewodu zakończonego małym jackiem (przewód dołączony do zestawu)
  • XLR OUT – wyjście, za pomocą którego łączymy (przewodem XLR) urządzenie z mikserem lub bezpośrednio z głośnikiem aktywnym.
  • PHONES/LINE jack – wyjście słuchawkowe na małego jacka
  • CTL 1, 2 Jack - miejsce do podłączenia pedału
  • DC IN Jack (DC 9 V) – podłączenie zasilania zewnętrznego.

 BOSS_VE-5_zlacza_sluchawki

Podsumowanie

Jak już wspomniałam na początku Boss VE-5 wypuszczony przez ROLANDA to urządzenie dla wszystkich wokalistów. Sprawdzi się w rękach zawodowców obeznanych w zawiłościach technicznych, jak i wokalistów posiadających niewiele doświadczenia z techniką. Obsługa jest tak domyślna, że nawet nie rozpakowałam instrukcji :-), a samo użytkowanie rozbudza w wokaliście kreatywność i chęć wykorzystania większości efektów przez VE-5 proponowanych. Dla osób wrażliwych nie tylko na muzykę, ale również na design urządzeń dobra wiadomość, procesor dostępny jest w dwóch kolorach: białym (VE-5-WH) i czerwonym (VE-5-RD) (dlaczego nie ma czarnego???).

 BOSS_VE-5_montaz_tyl_statyw

Jako wokalistka z 16-letnim stażem oraz realizator dźwięku z czystym sumieniem polecam, a wręcz zachęcam do zabawy z tym procesorem do wokalu. Wykorzystuję go zarówno w śpiewie solowym, jak i w moim najnowszym projekcie, który właśnie stworzyłam - rozrywkowym zespole wokalnym ViolinStar. Ilona i Asia, które tworzą ze mną to przedsięwzięcie żartują, że BOSS to czwarty członek zespołu. Bardzo ubogaca nasze koncerty. Dzięki niemu i Wasz występ będzie niezapomnianym przeżyciem dla publiczności przybywającej na koncert, która w dobie XXI wieku jest w stosunku do artystów coraz bardziej wymagająca. A przecież zależy nam na tym, aby dać słuchaczom, to co najlepsze.

 

Do testów dostarczył: Roland Polska

 

BOSS_VE-5_caly_rzut_1

BOSS_VE-5_caly_rzut_2

BOSS_VE-5_caly_rzut_lewa

BOSS_VE-5_caly_rzut_prawa

BOSS_VE-5_LCD_bramka

BOSS_VE-5_LCD_doubler

BOSS_VE-5_LCD_emulacja_preampu

BOSS_VE-5_LCD_enhancer

BOSS_VE-5_LCD_KeyC

BOSS_VE-5_LCD_Plate

BOSS_VE-5_LCD_Volume

BOSS_VE-5_montaz_open

BOSS_VE-5_seeYou

 

PDF

 

TAGI: dobrze brzmiący pogłos do wokalu, tani harmonizer do wokalu, łatwy w obsłudze harmonizer dla wokalisty, wokalowy procesor efektów z harmonizerem, jaki procesor do wokalu polecacie?, BOSS VE-5 opinie, niedrogi procesor efektów dla wokalisty, dobry pogłos z harmonizerem do wokalu, procesor efektów z efektem dublera doubler, dobrze brzmiący harmonizer do wokalu, BOSS VE5 cena