Logowanie

[TEST] KRK ROKIT RP8 G3 - Aktywne, dwudrożne monitory odsłuchowe

[TEST] KRK ROKIT RP8 G3 - Aktywne, dwudrożne monitory odsłuchowe

Wśród trzech produktów, które otrzymaliśmy od polskiego dystrybutora - Audiotech - znalazły się jeszcze monitory odsłuchowe KRK RP8 czwartej generacji. Zapewne ciekawi jak brzmią, co?

Dawid Kujawa

Zanim o tym jak brzmią, zaczniemy tradycyjnie od cech fizycznych. Monitory zostały utrzymane tradycyjnie w identyfikacji charakterystycznej dla KRK, czyli połączenie czarnego z żółtym. Dominuje oczywiście czerń, natomiast żółty dodaje charakteru. Głównie chodzi oczywiście o woofer. Co do konstrukcji sekcji średnio-niskotonowej, to jest to 8” woofer z kompozytu szklano-aramidowego, z kolei sekcja odpowiedzialna za górę pasma to tradycyjny można powiedzieć tweeter 1” z jedwabną kopułką. Dodatkowo poziomy otwór bass reflex na przedzie monitorów w celu osiągnięcia jeszcze większej energii w dole pasma, a dzięki umieszczeniu go na froncie, ułatwia pozycjonowanie monitorów w pomieszczeniu bez obawy o ewentualną bliskość ściany.

DSC 1342

Designersko prezentują się bardzo ładnie, ponieważ reprezentują zaokrąglone krawędzie, które też nie zostały wykorzystane tylko ze względu na uciechę oka, ale również ucha, ponieważ taka konstrukcja redukuje zniekształcenia dyfrakcyjne. Do tego ten żółty woofer zawsze powoduje, że oko skieruje się w stronę właśnie tych monitorów. Można powiedzieć, że wręcz krzyczy atencyjnie.

DSC 1362

Panel tylny RP8 udostępnia różne możliwości korekcyjne, a także kilka opcji dostarczenia sygnału. Korekcji możemy dokonywać w zakresie wysokich częstotliwości w zakresie: +1, 0, -1, -2 dB. Niskie częstotliwości z kolei: +2, 0, -1, -2 dB. Jest to dość istotne, ponieważ dzięki temu z pozycji monitorów odsłuchowych możemy zredukować ewentualne problemy akustyczne związane z pomieszczeniem w którym się znajdujemy. Dotyczy to zwłaszcza niskich częstotliwości, gdzie bliskość ścian, lub umiejscowienie „centrum dowodzenia” blisko rogu, powoduje wzmocnienie niskich częstotliwości, więc wtedy należy dokonać ich redukcji. Dodatkowo także możemy kontrolować głośność monitorów za pomocą trzeciego potencjometru w zakresie od -30 dB do +6 dB.

DSC 1381

Sekcje odpowiedzialne za dostarczenie sygnału do monitorów umożliwiają nam podłączenie niesymetrycznego sygnału do złącza RCA oraz symetrycznego poprzez złącza TRS 1/4” jak i XLR. 

Poniżej jeszcze znajdziemy wejście na kabel zasilający i włącznik monitorów odsłuchowych.

DSC 1387

Cała konstrukcja została oparta o wzmacniacze klasy A/B w bi-ampie, gdzie kierowana jest moc: na sekcję HF 25 W, natomiast na „dół” kierowane jest 75 W. Także łącznie jeden monitor RP8 G3 udostępnia 100 W mocy. Poza tym warto wspomnieć o klasie wzmacniacza, który charakteryzuje się niskimi zniekształceniami. Odpowiedź częstotliwościowa klaruje się na poziomie 35 Hz - 35 kHz. Także monitory potrafią „zejść” naprawdę nisko i rzeczywiście reprezentują sporo dołu, ale o brzmieniu zaraz. 

Warto wspomnieć, że po 30 minutach kiedy monitory nie otrzymają żadnego sygnału to przechodzą w stan spoczynku, dzięki czemu oszczędzamy energię gdybyśmy zapomnieli je wyłączyć, czy po prostu przez pewien czas akurat byśmy ich nie potrzebowali. Następnie kiedy otrzymają jakikolwiek sygnał szybko się „wybudzają”.

DSC 1344

To teraz czas na posłuchanie monitorów. Pierwsze wrażenie jest taki, że są to bardzo głośnie monitory. W naszym testowym studiu, posiadamy także monitory Eve Audio SC207, a więc można powiedzieć, że porównywalne jeżeli chodzi o wielkość, jednak niewątpliwie KRK RP8 są w stanie je „zakrzyczeć”. No ale też nie chodzi o bardzo głośne słuchanie, które tylko może nam zaszkodzić :D „Żółtki” cechują się także sporą ilością dołu, który jest punktowy i bardzo dobrze odwzorowuje partie basowe. Porównując je do Eve Audio to są też ciemniejsze i sprawiają wrażenie głębszego brzmienia, nieco oddalonego od słuchacza, podczas gdy SC207 są bardziej z przodu. RP8 wydały mi się nieco mniej detaliczne w odwzorowaniu średnich i wysokich tonów, a także nieco lepsze w prezencji transientów. KRK natomiast jak wspomniałem, znacznie głośniejsze, ale także sprawiają wrażenie szerszej bazy stereo, są bardziej „przestrzenne” w swoim wydźwięku. I jedne i drugie monitory w czasie porównania brzmią naprawdę dobrze i w zależności kto czego potrzebuje, na co zwraca uwagę, a także w zależności jakie ma poczucie estetyki, takie brzmienie wybierze. Jak dla mnie KRK świetnie się sprawdzą w przypadku wszystkich producentów muzyki elektronicznej, gdzie dół pasma robi robotę, a także w przypadku rapu. Jednak myślę, że i inni znajdą coś dla siebie w tych monitorach bo jest to profesjonalne brzmienie.

DSC 1345

Trochę danych:

- 2-drożne, aktywne monitory odsłuchowe;
- 8” woofer wykonany;
- Przetwornik wysokotonowy: 1-calowa jedwabna kopułka;
- Przetwornik niskotonowy: 8-calowy woofer z kompozytu szklano-aramidowego;
- Odpowiedź częstotliwościowa: 35Hz - 35kHz;
- Maksymalne SPL: 109 dB;
- Klasa wzmacniacza: A/B;
- Podział crossovera: 2.0 kHz; 
- Moc łączna: 100W (75W LF + 25W HF);
- Funkcja auto standby uaktywnia się po 30 minutach; 
- Obudowa: MDF; 
- Wejścia: symetryczne XLR i TRS, niesymetryczne RCA;
- Impedancja wejściowa: 10 KOhm;
- Kontrola tonów HF: od -2dB, -1dB, 0, +1dB; 
- Kontrola tonów LF: od -2dB, -1dB, 0, +2dB;
- kontrola głośności: od -30dB do +6dB;
- Wymiary: 298 mm x 275 mm x 394 mm;
- Waga: 12 kg.

DSC 1364

KRK RP8 G3 to monitory odsłuchowe, które znajdą swoje miejsce w niejednym studiu, nie tylko domowym, ale i profesjonalnym. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że są to spore monitory, dlatego nie ma co ich wpychać w mniejsze pomieszczenia. Jeżeli macie nieco więcej przestrzeni i możecie spokojnie korzystać z monitorów 8”, a nie z 5” to śmiało polecam. Zwłaszcza jeżeli zajmujecie się muzyką elektroniczną. Brzmią profesjonalnie, punktowo i reprezentują sporo „dołu”. Do tego wyglądają designersko co też ma niemałe znacznie, gdzie jednak człowiek jest istotą zwracającą uwagę nie tylko na funkcjonalność ale też i na estetykę. Śmiało polecam przyjrzeć im się bliżej, a przede wszystkim posłuchać.

Do testów dostarczył: Audiotech