Logowanie

[TEST] JBL 705P – małe aktywne referencyjne monitory studyjne

[TEST] JBL 705P – małe aktywne referencyjne monitory studyjne

JBL LSR305 jest jednym z najpopularniejszych na świecie niewielkich monitorów studyjnych. Zdobył serca i uszy nie tylko początkujących realizatorów dźwięku. Teraz JBL postanowił zaatakować segment referencyjnych monitorów niewiele większą konstrukcją, również bazującą na 5-calowym wooferze. Z jakim skutkiem?

Radek Barczak

Nigdy nie udało mi się wyjechać na targi NAMM w USA. Mam kilku znajomych, którzy bywają na tych targach – jeden z nich na pytanie o to, jaka nowość zrobiła na nim największe wrażenie bez wahania odrzekł: JBL 705P! Zapytałem, dlaczego. Odpowiedział mniej więcej tak: „Jestem sobie w pokoju demo, gdzie można było odsłuchać nowe monitory. Włączyli JBL 705P. Po chwili poprosiłem, żeby puścili muzykę przez same monitory bez subwoofera. Na co obsługujący stanowisko specjalista Harmana odrzekł z pobłażliwym uśmiechem, że przecież subwoofer jest wyłączony... Kopara mi opadła. Faktycznie, grały same JBL 705P!”.

 JBL 705P front angle

Gdy więc dostałem do testów parkę monitorów – a miało to miejsce w trakcie warsztatów FOH/MON w Legionowie pod Warszawą, odpakowałem je na koniec pierwszego dnia warsztatów i podłączyłem do miksera, na którym odsłuchiwaliśmy sesje wielośladowe. Kopary opadły wszystkim obecnym... Najbardziej mnie zdziwił fakt, że ten niewielki przetwornik nie dość, że radził sobie znakomicie z reprodukowaniem najniższego pasma, to jeszcze reprodukował dźwięk z zachowaniem dużego zakresu dynamiki! Przecież to niewielka 5-calowa membrana... Jakim sposobem?!?! Uwagę zwracał również szeroki sweet-spot. Sebastian Binder – chyba najbardziej doświadczony w pracy w studiu w tamtym gronie – zwrócił uwagę na świetne, zaawansowane DSP pozwalające w bardzo szerokim zakresie na dostosowanie monitora do warunków akustycznych, w jakich mu przyjdzie pracować, w tym również na stanowisku FOH. Bo JBL 705P ma wbudowaną linię opóźniającą.

No dobrze, dość anegdot. Nie samym basem człowiek żyje :-) W każdym razie nie, gdy należy przetestować referencyjne monitory studyjne. Nawet tak małe, jak JBL 705P.

 JBL 705P BF 1

Marka JBL Pro ma kilka przewag nad konkurencją. Pierwszą jest to, że jest producentem przetworników. W konstrukcji zarówno woofera, jak drivera wysokotonowego, zastosowano technologie z topowych touringowych systemów. Woofer JBL 725G o średnicy 5” to konstrukcja dwucewkowa JBL Differential Drive zwiększająca moc przetwornika i zmniejszająca kompresję dźwięku przy wysokich mocach, co wpływa na wierniejsze oddanie dynamiki. Duży skok membrany pozwala przenieść naprawdę dużą dynamikę. Do tego woofer w rekreowaniu najniższego pasma jest wspierany przez umieszczony z przodu obudowy opatentowany szczelinowy bass-reflex JBL SlipStream o specjalnie wyprofilowanych wylotach niwelujących powstawanie nieprzyjemnych przydźwięków. Obudowa jest wykonana ze sklejki brzozy – poziom dokładności wykonania wzbudza respekt!

 JBL 705p woofers

Układ niewielkiego, ale bardzo wydajnego woofera oraz bass-reflexu pozwala skutecznie rekreować częstotliwości od 45 Hz przy spadku -3 dB. Producent podaje graniczną wartość pasma przenoszenia 39 Hz, ale już przy spadku -10 dB. Nie zmienia to faktu, że w odsłuchach absolutnie nie brakuje dolnego pasma, a wręcz wrażeniowo jest go sporo. Mimo zachowania wyrównanego pasma przenoszenia. Jest to wynik dużej dynamiki i czułości przetwornika na impulsy.

 JBL 705P HF driver

W górze JBL 705P przetwarza przy spadku -3 dB pasmo do 25 kHz. Ale przetwornik może pracować znacznie wyżej :-) Dzięki specjalnej konstrukcji i niskiej wadze membrany, przetwornik może wygenerować pasmo aż do 36 kHz! Driver wysokotonowy JBL 2409H został wyposażony w lekką pierścieniową membranę polimerową. Zastosowanie takiego kształtu membrany, jak i polimerów jako materiału membrany, zapewnia szybką odpowiedź impulsową przekładającą się na świetne przeniesienie transjentów. Taka konstrukcja membrany gwarantuje również ultra niskie zniekształcenia nieliniowe oraz harmoniczne.

 JBL 705P HF angle zoom2

Podział pasma został ustalony na 1.75 kHz. Wyrównaną dyspersję pasma średnio- i wysokotonowego zapewnia przejęty z topowych monitorów JBL M2 falowód JBL Image Control Waveguide. Konstrukcja taka sprawia, że w szerokim zakresie odchylenia od osi pasmo przenoszenia jest wyrównane. Pomiary potwierdziły, że praktycznie do +/-30° od osi, pasmo przenoszenia się nie różni. To zapewnia szeroki sweetspot – czyli przestrzeń, w jakiej odsłuch jest optymalny.

 JBL 705P LCD 500W Max

Wbudowane końcówki o mocy 2 x 250 W mają zapas mocy gwarantujący pracę w zakresie zapewniającym niskie zniekształcenia. Warte podkreślenia jest, że wbudowane zasilacze mogą faktycznie podać maksymalnie 500 W mocy maksymalnej. Podział pasma jest zrealizowany cyfrowo przez odpowiednio dobrane filtry. Należy pamiętać, że JBL Pro ma dostęp do technologii całego koncernu HARMAN, w tym topowych algorytmów cyfrowego przetwarzania dźwięku BSS i dbx. JBL 705P jest nowoczesnym monitorem wyposażonym w zaawansowane DSP. Na wejściach analogowych zastosowano wysokiej klasy przetworniki analogowo-cyfrowe pracujące z dokładnością 24-bitową i częstotliwością próbkowania 192 kHz. Ale JBL 705P dysponuje również cyfrowym wejściem AES/EBU akceptującym następujące częstotliwości próbkowania – 44.1 kHz, 48 kHz, 88.2 kHz, 96 kHz, 176.4 kHz i 192 kHz. Oznacza to, że sygnał do monitora możemy podać absolutnie bezstratnie - cyfrowo. Przetwarzanie wewnętrzne jest zmiennoprzecinkowe 32-bitowe, realizowane z częstotliwością próbkowania 192 kHz. To zapewnia ogromny zapas dynamiki i nieprawdopodobną dokładność przetwarzania. Ewenementem jest zastosowanie na wyjściu z DSP przetworników cyfrowo-analogowych, które pracują ze stałoprzecinkową 32-bitową dokładnością i częstotliwością próbkowania 192 kHz! Lepiej nie można.

 JBL 705P front two

Jak określić wrażenie z odsłuchów na tym monitorze? Może zabrzmi to dziwnie - wrażenie jest takie, że nic nie przeszkadza w słuchaniu. Te monitory maja genialną wręcz reprodukcję impulsów i transjentów. Pracując na wysokiej klasy śladach nagranych w profesjonalnych studiach, z udziałem absolutnie topowych muzyków, na najbardziej odpowiednich, dopasowanych do źródła mikrofonach, ma się wrażenie uczestniczenia w sesji. Nie ma ograniczenia dynamiki. Mimo, że to tak niewielkie monitory z zaledwie 5-calową membraną.

JBL 705P LCD RoomEQ Par8 

JBL 705P jest napakowany technologiami DSP. W pamięci mamy 6 fabrycznych ustawień oraz mamy możliwość zapisania 6 własnych. Sekcja korekcji Room EQ odpowiedzialna za dopasowanie pasma przenoszenia do odpowiedzi impulsowej pomieszczenia obejmuje 8 filtrów. Do tego jest 6 filtrów użytkownika, z czego dwa półkowe dla skrajnych zakresów pasma i 4 paramteryczne. Parametryki mają zakres wzmocnienia/redukcji -12 dB / 12 dB, regulowaną dobroć od Q=0.1 do Q-16 (1/16 oktawy) oraz pełen zakres przestrajania filtru 20 Hz – 20 kHz. Producent przygotował również krzywe korekcyjne X-Curve dla dopasowania charakteru brzmienia oraz filtr kompensacyjny niwelujący ustawienie w pobliżu ekranu LCD komputera bądź ekranu do montażu wideo. JBL przewidział chyba wszystkie możliwe sytuacje.

 JBL 705P LCD delay bass

Niezwykle istotną zaletą JBL 705P jest wyposażenie w dwie linie opóźniające. Pierwsza o niewielkim zakresie od 0 do 18 ms służy do dopasowania czasowego monitorów z subwooferem. Druga o maksymalnym czasie 150 ms teoretycznie pomyślana jest jako Frame Delay A/V do zastosowania z systemami wizyjnymi. Ale czas 150 ms pozwala dopasować opóźnienie na przykład wówczas, gdy wykorzystujemy monitory na stanowisku FOH. Znakomicie sprawdzą się jako wiarygodny odsłuch dla mobilnego realizatora, ale również doskonale spełnią funkcję referencyjnego odsłuchu w mobilnej reżyserce, wozie transmisyjnym, czy reżyserce teatralnej. Z uwagi na niewielkie gabaryty, bardzo szerokie pasmo przenoszenia i świetną odpowiedź impulsową to idealne zastosowania dla JBL 705P w pozastudyjnych warunkach.

 JBL 705P rear logo

Producent przygotował również te monitory do pracy w wielokanałowych imersyjnych konfiguracjach budowanych na potrzeby udźwiękawiania filmów. I to nie tylko klasycznych 5.1 czy 7.1, ale również w konfiguracjach mających tworzyć w pełni przestrzenny dźwięk 3D. JBL ma w swojej ofercie system zarządzania monitorami Intonato 24 znakomicie przygotowany do objęcia funkcji serca takiego systemu. JBL 705P z możliwością zdalnego sterowania przez skrętkę, z poziomu oprogramowania HARMAN Audio Architect. Sprzyja temu również wielość sposobów instalacji, co ułatwia montaż i odpowiednie kierunkowanie monitorów.

 JBL 705P front side

JBL 705P są interesującą propozycją dla wymagających użytkowników domowych studyjek. Przede wszystkim spełnią oczekiwania osób poszukujących dynamicznego i wiarygodnego odsłuchu oferującego wyrównane pasmo przenoszenia. Zwłaszcza dla warunków domowych przydatne okażą się filtry korekcyjne Room EQ – to idealne narzędzie, by dostosować te monitory do pracy w niedoskonałych akustycznie domowych warunkach. Przy tym warto wspomnieć, że jak na konstrukcję bass-reflex, monitory są mniej podatne na zdudnienia generowane przez bass-reflex, niż w wielu konkurencyjnych konstrukcjach. Wiadomo, że niskie pasmo ma charakterystykę dookólną, jednak mimo wszystko duże znaczenie ma to, że bass-reflex umieszczono z przodu obudowy – bo jest to bezpośredni wylot generowanego niskotonowego zakresu pracy monitora.

JBL 705P caly 

E Muzyk 2017 GoldJBL 705P są chyba najciekawszą, gwarantującą najlepszą jakość dźwięku propozycją na rynku najmniejszych profesjonalnych monitorów studyjnych. Mimo niewielkich gabarytów gwarantują pełne i jednocześnie wyrównane pasmo przenoszenia – również w dole pasma. Nie są w żaden sposób ograniczone. Membrana ma średnicę zaledwie 5”, dzięki czemu oferuje świetne rekreowanie impulsów. Odpowiednio dopracowany układ bass-reflexu w połączeniu z membraną na dość miękkim zawieszeniu o dużym skoku nie wpływa znacząco na ich rozmycie. Praca na nich sprawia ogromną przyjemność. Ciekawostką jest, że praktycznie nie musiałem w ogóle się do nich przyzwyczajać, poznawać. Są bardzo przewidywalne, naturalnie przewidywalne. Brzmią prawdziwie i to mimo ewidentnego „dopalenia” elektroniką. Przecież żadna „normalna” membrana 5” nie zagra tak nisko :-) To wbrew fizyce. A jednak producentowi udało się uzyskać bardzo naturalnie brzmiący monitor. JBL 705P w pełni zasługują na miano odsłuchów referencyjnych. Polecam gorąco!

Do testów dostarczył: ESS Audio