Logowanie

Multitest wzmacniaczy słuchawkowych – pomiary mocy, czyli które wzmacniacze słuchawkowe są głośne?

Multitest wzmacniaczy słuchawkowych – pomiary mocy, czyli które wzmacniacze słuchawkowe są głośne?

Prawie każda karta dźwiękowa, każdy interfejs audio, niemal każdy mikser ze złączem USB do podłączenia komputera ma wzmacniacz słuchawkowy. Niestety, zwykle są to dość słabe pod względem mocy układy. Podłączenie jednej pary słuchawek to już częstokroć zbyt duże obciążenie, a co dopiero gdy nagrywamy zespół „na setkę” albo chór? Wówczas zaczniemy się rozglądać za urządzeniem nazywanym wzmacniaczem słuchawkowym...

Przemysław Ślużyński, Radek Barczak

 

 Wzmacniacze sluchawkowe multitest all

Wielość i różnorodność tych urządzeń jest spora. Mamy małe modele z wyjściem na jedną parę słuchawek, dwie pary, cztery, osiem, a nawet dwanaście! Które wybrać? Które są warte zainteresowania?

Nie oszukujmy się - by zagwarantować komfortowy odsłuch dla nagrywanego artysty, czy to wokalisty, gitarzysty (zwłaszcza przy nagrywaniu gitary elektrycznej...) , skrzypka czy perkusisty, musi on być – ten odsłuch – GŁOŚNY. To podstawowy parametr. W tym przypadku nie będziemy się roztkliwiać nad wysublimowana audiofilską jakością brzmienia. Bardziej istotne jest to, czy wzmacniacz zbyt mocno nie szumi. No i sprawa funkcjonalności – będziemy zwracać uwagę, z ilu źródeł możemy mieć odsłuch, jakie są ewentualnie możliwości konfiguracji. Wszystko pod jednym kątem – komfort pracy. Na początek Przemek Ślużyński sprawdził, jak wygląda kwestia głośności poszczególnych modeli wzmacniaczy.

 Wzmacniacze sluchawkowe multitest all dol

Przemysław Ślużyński

Dostałem sporo kartoników z wzmacniaczami słuchawkowymi różnych firm i tylko jedno zadanie - zmierzyć moc wyjściową. Miernika mocy nie mam, ale mam słuchawki, w miarę dokładny oscyloskop oraz kalkulator - i to nam musi wystarczyć. Wszystkie wzmacniacze sterowane były z systemu Pro-Tools, z interfejsu 96io pracującego z poziomem +4dBu. To ważne, bo oprócz mocy wzmacniacza liczy się też możliwość jej osiągnięcia w realnych warunkach - z interfejsem -10, z nie do końca wysterowanym wyjściem, itp. W jednym przypadku zaskoczenie było spore - o tym dalej.

Wszystkie wzmacniacze w miarę możliwości poddane zostały identycznej procedurze testowej:

- korekcja, jeżeli była - na zero,

- wzmocnienie w poszczególnych kanałach - w pobliżu maksymalnego

- obciążenie rzeczywistymi słuchawkami odpowiednio najpierw jedno wyjście i słuchawki 600Ω (AKG 240), a następnie “stress-test” - wszystkie wyjścia obciążone słuchawkami 32Ω (Reloop 2350Pro). W poszczególnych przypadkach zastosowałem też obciążenie 150Ω (Superlux HD660) - jeżeli wzmacniacz odmawiał współpracy ze słuchawkami 32Ω.

Wzmacniacze słuchawkowe tego typu to nie są urządzenia audiofilskie - wymaga się od nich minimum przyzwoitości jeżeli chodzi o brzmienie i szumy, ale przede wszystkim muszą być głośne i współpracować z różnymi typami i modelami słuchawek.

 profesjonalny-uklad-pomiarowy

Mierzyłem napięcie na rzeczywistym obciążeniu na pierwszym wyjściu za pomocą “profesjonalnego urządzenia pomiarowego”, widocznego na zdjęciu. Poziom ustawiony jest na progu obcinania lub nieco ponad progiem - zależy, jak wyszło ;) Wyniki pomiarów przeliczone na Watty wraz z paroma uwagami poniżej:

 

1. ART HeadAMP 6

ART HeadAmp 6 caly

ART-HeadAMP6-600-1szt

Przy obciążeniu jedną parą słuchawek o impedancji 600Ω otrzymujemy na wyjściu moc na granicy zniekształceń około 140mW. W praktyce jest to blisko maksimum tego, co można uzyskać z układów elektronicznych zasilanych standardowym napięciem +/-15V.

ART-HeadAMP6-32-6szt

Po obciążeniu wszystkich sześciu wyjść słuchawkami o impedancji 32Ω niezniekształcone napięcie wyjściowe jest oczywiście niższe, ale moc jest bardzo duża i wynosi około 500mW!

 

2. ART HeadAMP 6 Pro

ART HeadAmp 6Pro caly

ART-HeadAMP6PRO-600-1szt

Wersja Pro oprócz regulacji barwy ma też nieco większą moc - mamy około 160mW na jednych słuchawkach 600Ω.

ART-HeadAMP6PRO-32-6szt

Około 600mW przy wszystkich wyjściach obciążonych słuchawkami 32Ω.

 

3. Behringer Powerplay PRO-8

Behringer Powerplay Pro8 caly

Behringer-Powerplay-PRO8-32-8szt

Jest to wzmacniacz ośmiowyjściowy, podłączyłem więc osiem par słuchawek o impedancji 32Ω. W takiej konfiguracji moc wyjściowa wynosi 390mW na wyjście,

Behringer-Powerplay-PRO8-600-1szt

natomiast obciążenie jedną parą słuchawek o impedancji 600Ω pozwala na uzyskanie mocy około 100mW.

 

4. Behringer Powerplay Pro-XL

Behringer Powerplay ProXL caly

Behringer-Powerplay-PRO-XL-32-4szt

Wersja Pro, tak jak w przypadku wzmacniacza firmy ART, oferuje korekcję barwy i nieco większą moc. Przy obciążeniu wszystkich wyjść inpedancją 32Ω jest to około 600mW,

Behringer-Powerplay-PRO-XL-600-1szt

jedne słuchawki 600Ω to około 120mW.

 

5. Proel HPAMP 106

Proel HPAMP106 caly

Ten wzmacniacz, jakkolwiek solidnie wykonany, sprawić może użytkownikowi kłopot - ma bowiem niezbyt wysoką czułość wejściową. W przypadku słuchawek 600Ω nie jest możliwe uzyskanie obcinania szczytów przebiegu przy pokrętłach wzmocnienia ustawionych na maksimum i maksymalnym poziomie wyjściowym z interfejsu! W żaden sposób nie mogłem doprowadzić do obcinania szczytów!

PROEL-HPAMP106-600-1szt

Moc wyjściowa w tej konfiguracji wynosi 100mW i wygląda, jakby mogła być większa. Z kolei mimo niezależnych wyjść i dość ciężkiego urządzenia (a więc i zasilacza) jest to jeden z wzmacniaczy, w którym ilość podłączonych słuchawek znacząco wpływa na możliwą do uzyskania moc wyjściową.

PROEL-HPAMP106-32-1szt

W przypadku podłączonej jednej pary słuchawek 32Ω moc wyjściowa wynosi 620mW,

PROEL-HPAMP106-32-6szt

po podłączeniu wszystkich sześciu moc maksymalna spada prawie dwukrotnie, do 360mW na wyjście.

 

6. SM PRO HP12E

SM Pro Audio HP12E caly

HP12E oferuje najwięcej, aż dwanaście, wyjść słuchawkowych, przy czym tak naprawdę wyjść jest sześć, każde podwójne. Nie ma problemu z osiągnięciem pełnej mocy na obciążeniu 32Ω z wyjścia -10, obciążenie 600Ω “podnosi poprzeczkę” i wymaga większego sygnału wejściowego - ale da się przesterować.

SM-Pro-HP12E-600-1szt

Moc “tradycyjna”, dla jednej pary słuchawek 600Ω wynosi około 130mW,

SM-Pro-HP12E-32-1szt

dla jednej pary 32Ω mamy 390mW,

SM-Pro-HP12E-32-2szt

ale jeżeli podłączymy do tego samego kanału dwie pary słuchawek 32Ω, moc na każdej parze spada do około 130mW - nadal sporo, ale lepiej nie podłączać równolegle słuchawek niskoimpedancyjnych. Podłączenie słuchawek do innych wyjść (nawet wszystkich dwunastu) nie zmniejsza znacząco maksymalnej mocy na mierzonym wyjściu.

 

Powyższe wzmacniacze to solidne konstrukcje w obudowie rack, z wewnętrznym zasilaczem. Mamy też małe wzmacniacze, zasilane z zewnętrznych zasilaczy, i one mogą, ale wcale nie muszą być gorsze.

 

7. Behringer MiniAMP

Behringer MiniAMP caly 

Urządzenie o nietypowych wymiarach, zasilane z zewnętrznego zasilacza prądu zmiennego.

Behringer-MiniAMP-32-4szt

Ma cztery wyjścia słuchawkowe i obciążenie każdego z nich słuchawkami o impedancji 32Ω pozwala na uzyskanie mocy około 250mW,

Behringer-MiniAMP-600-1szt

natomiast na jednych słuchawkach o impedancji 600Ω możemy uzyskać około 50mW.

 

8. Behringer MicroMON MA400

Behringer MicroMON MA400 caly

To jednokanałowy wzmacniacz słuchawkowy z możliwością podłączenia oprócz sygnału liniowego też sygnału mikrofonowego i realizację w ten sposób odsłuchu bezpośredniego. Urządzenie zasilane jest zasilaczem impulsowym 12V prądu stałego.

Behringer-MA-400-600-1szt

Maksymalna moc na obciążeniu 600Ω wynosi 14mW

Behringer-MA-400-32-1szt

a na obciążeniu 32Ω około 35mW. Nie są to niestety parametry pozwalające na pracę z impedancją obciążenia 600Ω.

 

9. Behringer MicroAMP HA400

Behringer MicroAMP HA400 caly

Znane i popularne ze względu na cenę urządzenie. Zasilane jest takim samym zasilaczem, jak MA400. Ma cztery wyjścia słuchawkowe z niezależną regulacją. Nie udało się uzyskać jakichkolwiek znośnych parametrów przy obciążeniu 32Ω, moc przy maksymalnym ściszeniu sygnału wejściowego wynosi około 2-3mW.

Behringer-HA-400-150-1szt

Przy obciążeniu słuchawkami o impedancji 150Ω otrzymujemy maksymalną moc około 20mW,

Behringer-HA-400-600-1szt

a przy obciążeniu słuchawkami 600Ω - 13mW. Składowa stała na wyjściu świadczy jednak o uszkodzeniu wzmacniacza.

 

10. Proel HPAMP104

Proel HPAMP104 caly

I ten wzmacniacz zachowuje się dziwnie, odmawiając współpracy z słuchawkami o impedancji 32Ω.

ProelHPAMP104-600-1szt

Na jednej parze słuchawek o impedancji 600Ω jest w stanie wydzielić moc około 20mW,

ProelHPAMP104-150-1szt

na 150Ω - około 25mW. Lepiej niż Behringer HA400, ale nadal daleko od oczekiwań.

 

To nie są oczywiście wszystkie wzmacniacze słuchawkowe dostępne na rynku. Będziemy sukcesywnie badać kolejne modele :-) Który wzmacniacz słuchawkowy wybrać do swojego studia? Mamy nadzieję, że w niewielkim chociaż stopniu zamieszczone informacje się przydadzą. Powyższy sprzęt można kupić w w dobrych cenach w następujących sklepach:

Hurtownia Muzyczna MAGNUS

Music Center Poznań

Music Express

Sklep Muzyczny PASJA Warszawa

Wzmacniacze sluchawkowe multitest all rzut1

Wzmacniacze sluchawkowe multitest all rzut2

Wzmacniacze sluchawkowe multitest ARTy

Wzmacniacze sluchawkowe multitest Behrimale

Wzmacniacze sluchawkowe multitest BehriRack

Wzmacniacze sluchawkowe multitest SMPro

TAGI: jaki wzmacniacz słuchawkowy kupić do domowego studia, tani głośny wzmacniacz słuchawkowy, jaki polecacie wzmacniacz słuchawkowy?, czy wzmacniacz słuchawkowy jest potrzebny do nagrywania w domu, jak zapewnić głośny odsłuch podczas nagrywania wokalu?, jakie słuchawki kupić żeby były głośne?, profesjonalny wzmacniacz do słuchawek, najlepszy tani wzmacniacz słuchawkowy, najgłośniejszy wzmacniacz słuchawkowy do nagrywania zespołu na setkę 100-kę, jak nagrać zespół na 100-kę?, najtańszy wzmacniacz słuchawkowy na kilka par słuchawek

Więcej w tej kategorii: