Logowanie

VII edycja festiwalu el-muzyki The Day of Electronic Music 2012 w Cekcynie

VII edycja festiwalu el-muzyki The Day of Electronic Music 2012 w Cekcynie

Cekcyn_insert

Dzięki ogromnej determinacji Marcina Chmary, zaangażowania firmy Audiostacja, władz lokalnych, wojewódzkich, oraz pomocy Senatora RP Andrzeja Kobiaka - odbyła się kolejna edycja festiwalu el-muzyki w Cekcynie. Nie brakowało naprawdę mocnych wydarzeń muzycznych, bo do takich z pewnością należy zaliczyć powrót na scenę Marka Manowskiego... Ale po kolei :-)

Radek Barczak

 Cekcyn_plakat

Marcina Chmarę poznałem w roku 2005 w szczególnych okolicznościach. Nasz portal E-MUZYK.pl organizował wspólnie z poznańskim Music Store imprezę dla klawiszowców Dni Instrumentów Klawiszowych, podczas których odbył się konkurs el-muzyki. Przewodnictwo szacownego jury objął wówczas Mistrz Marek Biliński. Konkursy wygrał nie kto inny, jak Marcin Chmara ze swoim zespołem Electronic Revival :-) Warto wspomnieć, że już w roku 2006 odbyła się pierwsza edycja The Day of Electronic Music w Cekcynie.

Od tamtego czasu festiwal bardzo się rozwinął, a to za sprawą włączenia się we współorganizację i współfinansowanie imprezy polskiego dystrybutora tak znamienitych marek, jak Moog, Clavia Nord czy Waldorf – firmę Audiostacja. Nadal główne brzemię organizacyjne dźwiga Marcin Chmara wsparty przez Tomasza Florka – pasjonaci el-muzyki, muzycy tworzący duet Electronic Revival. Do organizatorów dołączył SGB Bank Spółdzielczy w Koronowie oraz OSP Cekcyn. Tegoroczną imprezę wsparły również najważniejsze instytucje lokalne i ogólnokrajowe. Honorowym patronatem Festiwal objęli Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Starosta Tucholski Dorota Gromowska.

Co roku odbywał się konkurs dla młodych el-muzyków z atrakcyjnymi nagrodami fundowanymi przez firmę Audiostacja oraz EL-Scena Taklamakanu - Opalenica. Nie inaczej było w tym roku.

 Cekcyn_Day1_konk_Tomek_konf

Konferansjerkę całej imprezy prowadził Michał Ziółkowski i Tomasz Florek. Festiwal The Day od Electronic Music w Cekcynie odbył się w sobotę 14 lipca 2012, jednak już w piątek 13 lipca, w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Cekcynie odbył się konkurs oraz koncert powracającego na scenę po kilku latach nieobecności Marka Manowskiego. Zacznijmy od konkursu.

 Cekcyn_Day1_Bilinski_Chmara_Dygasiewicz2

Do finału zakwalifikowano trzech wykonawców. Choć bliższe prawdzie byłoby stwierdzenie, że to jury w składzie:

  • Marek Biliński jako przewodniczący,
  • Piotr Dygasiewicz - Audiostacja,
  • Adam Filipski - multiinstrumentalista, aranżer, dyrygent Orkiestry Mandolinowej Campanella oraz prezes stowarzyszenia Wspieranie Kultury Muzycznej "Talent",
  • Wojciech Chabinka - Estrada i Studio,
  • Marcin Grzella - właściciel MG Studio, realizator oraz producent muzyczny,
  • Electronic Revival,

zakwalifikowało do finału trzech wykonawców. Byli to Piotr Wojciechowski, Łukasz Tomalak oraz duet Varius Monx w składzie Jasieński & Łątkowski. Pierwsi dwaj muzycy zaproponowali klasyczną technikę el-muzyczną.

Cekcyn_Day1_konk_Piotr_Wojciechowski

Piotr Wojciechowski wystawił bardzo ceniony przeze mnie syntezator Yamaha CS6x z rozszerzeniami DX i AN – testowałem ten instrument dobre 12 lat temu dla redakcji MUZYK. To naprawdę nadal bardzo dobry klawisz, niewiele ustępujący wielokrotnie droższym Motifom... Oczywiście, Piotr posługiwał się również komputerem. Zaprezentowana w konkursie muzyka Piotra charakteryzowała się klasycznym doborem instrumentarium – dość zachowawczym – oraz dużą umiejętnością tworzenia wielowarstwowych struktur o monolitycznym brzmieniu. Moim zdaniem w jego muzyce zabrakło nieco bogatszej harmoniki, gdyż kompozycje Piotra opierały się na 4, w porywach 5 funkcjach... Z drugiej strony AC/DC też używa 5 funkcji na krzyż, a zrobili światową karierę :-) Może Piotr powinien popracować nad melodyką.

 Cekcyn_Day1_konk_Lukasz_Tomalak_2

Jako drugi wystąpił Łukasz Tomalak. Warto wspomnieć, że to Bardzo Młody El-Muzyk – nie miał jeszcze skończonych 16 lat! A już dostał się do finału :-) Na scenie wystawił dwa syntezatory: Roland Juno Di i Roland GAYA SH-101 oraz komputer z Ableton Live sterowanym ze sterownika Novation LunchPad. Z tego występu przebijała się niebyt skomplikowana, acz wpadająca w ucho melodyka oraz interesujące pomysły nakładania warstw. Godne podkreślenia jest, że w tak młodym wieku twórca już docenia znaczenie pauzy w muzyce... Łukasz powinien popracować nad zakończeniami utworów oraz elementem oraz zachowaniem scenicznym. Wartościową zmianą byłoby również wprowadzenie do melodyki synkopy...

 Cekcyn_Day1_konk_VariusMonx_zoom

Trzeci wykonawca – duet Various Monx – zaprezentował odmienne podejście do kreacji muzycznej. Bazą były dwa komputery z aplikacją Ableton Live oraz klawiatura sterująca. Ich występ na pewno górował nad poprzednimi uczestnikami konkursu interakcją – w końcu trudno o interakcję w solowych występach :-), a także elementami show. Pod względem muzycznym ich występ nawiązywał do stylistyki transowej, a pod względem techniczny było to raczej miksowanie na żywo różnych loopów i ścieżek... Jak to się ma do „klasycznej” el-muzyki? Wśród obecnych na koncercie „klasycznych” el-muzyków „instrumentarium” i technika pracy wzbudzała duże kontrowersje. Niemniej licznie zgromadzona na sali publiczność żywo i pozytywnie reagowała na występ dwóch muzyków z Warszawy.

 Cekcyn_Day1_Marek_Manowski_zapowiedz

Jury poszło na obrady, a na scenie pojawił się Marek Manowski. Znamy się z redakcji miesięcznika MUZYK, gdzie pod koniec ubiegłego wieku współpracowaliśmy ze sobą. Marek obstawił się ośmioma znamienitymi klawiszami, komputerem i dał przykład wyżyn opanowania techniki gry i improwizacji. Z komputera „szły” dwa, w porywach trzy ślady (perkusja + bass + sporadycznie harmonia). Resztę muzyki Marek kreował na żywo. Wspaniałe, wydłużone przestrzenie w pięciu częściach zawładnęły słuchaczami koncertu. Muzyka Marka to klasyka klasyki el-muzyki, pobrzmiewała charakterem Vangelisa, Jarreau i... Pink Floydów :-)

Cekcyn_Day1_Marek_Manowski_koncert

Wsłuchując się we wspaniale malowane dźwięki i muzyczne przestrzenie skonstatowałem, jak wielka muzyczna przepaść dzieli konkursowiczów od dojrzałej, choć nieco eklektycznej twórczości Marka Manowskiego oraz jak wiele pracy jeszcze przed finalistami konkursu, by osiągnąć tak wysoki poziom artystyczny... Zresztą – po co pisać o muzyce, skoro wkrótce będzie można posłuchać jego występu. Marek Manowski zezwolił na umieszczenie fragmentów swojego koncertu :-)

 Cekcyn_Day1_konk_MarekBilinski_PiotrDygasiewicz

Jury miało twardy orzech do zgryzienia – jak potraktować duet wykraczający poza klasyczne ramy el-muzyki. Obrady były burzliwe. Po dłuższej dyskusji ustalono nieco salomonowy konsensus :-) Jury pod przewodnictwem Marka Bilińskiego postanowiło nie przyznawać pierwszej nagrody. Równorzędne drugie nagrody przyznano Piotrowi Wojciechowskiemu oraz duetowi Various Monx. Łukasz Tomalak otrzymał wyróżnienie, które jest ogromnym sukcesem młodego muzyka!

 Cekcyn_Day2_scena_cala

Drugi dzień imprezy miał niespodziewany przebieg. Koncert miał się odbyć na scenie postawionej w pięknych okolicznościach przyrody na plaży nad jeziorem w Cekcynie. Faktycznie, w noc poprzedzającą koncert stanęła potężna scena, od rana zbrojona w oświetlenie i imponujące nagłośnienie Meyer Sound. Wczesnym popołudniem mający wystąpić artyści rozstawili swoje instrumenty i komputery i odbył się soundcheck. Wszystko brzmiało znakomicie. Nagle na niebie pojawiły się po obu stronach jeziora dwa potężne fronty burzowe. Nastąpiła niezwykle silna ulewa, kilka kilometrów od plaży przeszła trąba powietrzna – ta, która zniszczyła w regionie Borów Tucholskich kilkaset domów i niemal 400 ha lasów...

Cekcyn_Day2_scena_obrona

Burza przeszła, chmury zniknęły i pojawiło się słońce. Gdy wszystkim wydawało się, że najgorsze mamy za nami, od jeziora przyszedł niezwykle silny wiatr, który nieomal przewrócił scenę! Do walki o obronę sceny stanęli wszyscy – ekipa nagłośnieniowa, muzycy, słuchacze. Kilkadziesiąt osób siłami ramion utrzymywała odciągi utrzymujące konstrukcję sceny na tym silnym wietrze. Walka szła nie tylko o konstrukcję sceny i sprzęt firmy nagłośnieniowej, ale również o instrumentarium mających wystąpić na koncercie artystów, dla których strata instrumentów byłaby niepowetowana... O sile żywiołu najlepiej świadczy zarejestrowany film.

 Cekcyn_Day2_scena_obrona2

Dość powiedzieć, że pod wpływem wiatru scena przesunęła się o ponad 30 cm! Na szczęście, dzięki wspólnemu wysiłkowi scena się nie zawaliła, podwieszone grona Meyer Sound zostały ściągnięte na dół i uratowane, podobnie jak wszystkie instrumenty. Akcja ratunkowa wyglądała spektakularnie, a zaangażowanie wszystkich wzbudza pełen szacunek.

 Cekcyn_Day2_scena_rozbita

Niestety, konstrukcja sceny została naruszona. By koncert mógł się odbyć trzeba było na nowo zakotwiczyć scenę, wypoziomować ją, podwiesić nagłośnienie. Tyle, że prognozy pogody zapowiadały, że to nie koniec silnych wiatrów na ten dzień, wieczorem również istniało ryzyko pojawienia się silnych podmuchów powietrza... Strach pomyśleć, gdyby tego typu sytuacja miała się powtórzyć w ciemnościach. W tej sytuacji, ze względów bezpieczeństwa organizatorzy podjęli decyzję o przeniesieniu koncertu do sali Gminnego Ośrodka Kultury w Cekcynie.

To, jak szybko, w ciągu kilku godzin przeniesiono wszystkie instrumenty i zdołano je zainstalować na scenie GOKu wzbudza podziw. Organizatorzy wykazali się absolutnym profesjonalizmem! Koncert pierwotnie miał się rozpocząć o 20:00 – z uwagi na konieczność przeniesienia wszystkiego rozpoczęcie przeniesiono na godzinę 21:30. Sala zapełniła się publicznością i koncert festiwalu The Day of Electronic Music w Cekcynie się rozpoczął. 

Na początku główny organizator, właściwie ojciec tej imprezy – Marcin Chmara – wzruszonym głosem podziękował wszystkim za zaangażowanie w ratowanie sceny i instrumentów. Faktycznie, gdyby nie pospolite ruszenie, mogłoby być nieciekawie... Na szczęście wszystko skończyło się bez większych strat, nikt nie ucierpiał, a i sprzęt ocalał.

 Cekcyn_Day2_wreczenienagrod_sponsorzy

Początek koncertu to podziękowania dla władz – miejscowych i centralnych oraz dla sponsorów, bez których cekcyński festiwal nie mógłby się odbyć. To NIEZWYKLE ważny element, choć przez sporą część widowni niezrozumiały i bezsensowny. Otóż nie! Gdyby nie ludzie, którzy wsparli ideę Marcina Chmary i Tomka Florka, festiwal The Day of Electronic Music byłby jedynie lokalnym zlotem pasjonatów el-muzyki. To dzięki zaangażowaniu władz i sponsorów ten festiwal jest najbardziej liczącym się festiwalem el-muzyki w Polsce. Oto osoby i instytucje, bez wsparcia których tegoroczny festiwal nie mógłby się odbyć:

  • senator Andrzej Kobiak
  • Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki
  • Starosta Tucholski Dorota Gromowska
  • Gmina Cekcyn
  • Audiostacja
  • SGB Bank Spółdzielczy w Koronowie
  • Drukarnia Introligatornia MIERUSZEWSKI
  • VIIA
  • Arka
  • OSIE Gzella Delikatesy Mięsne
  • Cinema City
  • Firma Rodzinna Chmara
  • MG Studio Marcin Grzella
  • HEBAN Domy z drewna
  • Tynki Gipsowe Waldemar Franke
  • Tucholska Izba Gospodarcza
  • Zajazd pod JELENIEM
  • Koncesjonowana Agencja Ochrony Mienia i Osób „BOŚ” Mariusz Łaszewski
  • PPH „ROL-TRZON” Włodzimierz Ryszkowski
  • Zakład Sprzętowo-Transportowy Czesław Pawłowski
  • Oddział ZOSP RP Województwa Kujawsko-Pomorskiego
  • PPHU Janusz Kierdowski
  • P.W. Łuczniczka Sp. z o.o.
  • El-Scena Taklamakanu – Opalenica
  • Paweł Straczewski
  • Henryk Mąka

 Cekcyn_Day2_wreczenienagrod_VariusMonx

Następnym punktem programu było ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród. Jury przyznało dwie równorzędne drugie nagrody. Pierwszą otrzymał duet Varius Monx w składzie Jasieński & Łątkowski – nagrodą był syntezator Moog Minitaur ufundowany przez firmę Audiostacja. Drugą Piotr Wojciechowski, któremu wręczono znakomity wirtualny syntezator Waldorf PPG Wave v.3 – to kopia klasycznego pierwszego syntezatora z Wavetable - ufundowany przez firmę El-Scena Taklamakanu Opalenica. Wyróżnienie trafiło do Łukasza Tomalaka, który otrzymał pakiet wirtualnych instrumentów i efektów Waldorf ufundowany przez firmę Audiostacja.

W programie były występy laureatów konkursu. Niestety, wystąpił tylko Piotr Wojciechowski, który zaprezentował nową, niezwykle interesującą kompozycję. Drugi laureat – duet Varius Monx w składzie Jasieński & Łątkowski z powodu problemów technicznych niestety nie mógł wystąpić...

 Cekcyn_Day2_koncert_Dieter_Werner1

Po rozdaniu nagród rozpoczęła się część muzyczna festiwalu The Day od Electronic Music w Cekcynie. Pierwszym artystą, który wystąpił w głównej części koncertu był Dieter Werner. Pokazał ogromną pomysłowość, interesującą mieszankę stylów i doskonały warsztat kompozytorski, a do tego świetną umiejętność opanowania sceny i nawiązywania kontaktu z publicznością, która żywo reagowała na jego występ. W interesujący sposób łączył skrajnie różne elementy stylistyczne: chorał gregoriański czy tematy z pieśni kościelnych z ostrym, punktowym i mocno zrytmizowanym akompaniamentem z pogranicza breakbeat'u i muzyki industrialnej. Przy tym wyraźne w twórczości Dietera Wernera było nawiązanie do berlińskiej szkoły muzyki elektronicznej. Od strony warsztatowej Dieter zaimponował mi faktem, że przy skromnym instrumentarium (Roland SH-201 i Korg TR) osiągał bardzo interesujące palety brzmień. Uwagę zwracała też przemyślana synkopowana rytmika.

 Cekcyn_Day2_koncert_Operators_3

O ile występ Ditera Wernera emanował na publiczność emocjami, to koncert duetu Operators był ekstatyczną erupcją. Muzyczni „bracia” Piotr i Mikołaj Dygasiewicz – na co dzień ojciec i syn :-) - całkowicie zawładnęli nad publicznością dynamizmem scenicznym i doskonale wyprodukowanymi dźwiękami z pogranicza transu, electro z pobrzmiewającym w tle uwielbieniem dla Depeche Mode... Instrumentarium w postaci klasycznego syntezatora Roland SH-101, współczesnego analogowego klasyka Moog Little Phatty było uzupełnione laptopami MacBook Pro z aplikacją Logic 9 sterowaną multikontrolerem Akai MPK61. Do tego dołączył zestaw bębnów elektronicznych, zestaw kostek analogowych z filtrem Moog Moogerfooger na czele (cyfrowe ścieżki z wirtualnych instrumentów zyskiwały absolutnie nowy wymiar brzmieniowy dzięki analogowemu filtrowi Mooga), procesor TC-Helion Voicelive Rack i interfejsy RME Fireface UFX i Babyface. Trzeba przyznać, że włączenie do instrumentarium padów perkusyjnych znacząco podniosło atrakcyjność i dynamizm występu.

Cekcyn_Day2_koncert_Operators_5

Ze sceny emanował ogień (Mikołaj Dygasiewicz) i... woda (Piotr Dygasiewicz). Opanowanie warsztatu kompozycyjno-arażerskiego tego drugiego stanowiło świetną podstawę do kreacji scenicznej Mikołaja, który zaprezentował się nie tylko jako multiinstrumentalista, ale i wokalista. Majstersztykiem było wplecenie w ostatni utwór setu wykonawców z sali, którzy wzięli udział w kreowaniu muzyki dzięki nagranym wypowiadanym sylabom, które później Piotr Dygasiewicz na szybko przygotował i podłożył do samplera. Publiczność doceniła debiutancki występ duetu Operators gromkimi brawami, które zmusiły wręcz wykonawców do bisu...

 Cekcyn_Day2_koncert_ER1

O ile występ Operators wnosił nowinki techniczne i technologiczne oraz wyznaczał nowe kierunki rozwoju el-muzyki, to występ Electronic Revival ukazał klasyczne oblicze el-muzyki wzbogaconej o brzmienia gitarowe. Historia grupy sięga roku 2003, gdy Marcin Chmara prezentował na Synth ART Festival w Bydgoszczy muzykę „Cybernetyczna ekologia”, której Marcin jest współautorem. Na tej imprezie Marcin Chmara poznał się z gitarzystą Tomaszem Florkiem, z którym utworzyli duet kompozytorski. Dwa lata później (2005) duet zdobył główną nagrodę konkursu dla twórców el-muzyki, który odbył się w Poznaniu w ramach Dni instrumentów Klawiszowych zorganizowanych przez portal E-MUZYK.pl i poznański sklep Music Store. Rok później został powołany projekt Electronic Revival – to wokół tego projektu osadza się festiwal The Day of Electronic Music w Cekcynie.

 Cekcyn_Day2_koncert_ER4

W tym roku duet wydał nową, świetnie przyjętą przez środowisko el-muzyki płytę „Minus plus”. Na koncercie mogliśmy posłuchać utworów z nowego krążka. Jednak tegoroczny koncert w ramach festiwalu The Day of Electronic Music stanowił cezurę w historii projektu – ze składu odszedł bowiem Tomasz Florek, a w jego miejsce wszedł Marcin Grzella. W trakcie koncertu nastąpiło symboliczne przekazanie pałeczki, w jednym z utworów Electronic Revival wystąpił w składzie 3-osobowym :-) Tomaszowi Florkowi współtwórca Electronic Revival – Marcin Chmara - wspaniale podziękował partnerowi za lata współpracy.

 Cekcyn_Day2_koncert_ER_Tomek

Materiał z najnowszego krążka Electronic Revival jest dowodem na nieustanny rozwój koncepcji muzycznej grupy i zarazem ciągle rosnącego potencjału kompozytorsko-aranżacyjnego lidera, Marcina Chmary. Zagrane na koncercie kompozycje świadczyły o bardzo szerokich perspektywach stylistycznych autora. W klimat kompozycji doskonale wpisał się Marcin Grzella rozszerzając estetykę o świetnie brzmiące solówki i kontrapunktyczne dogrywki. Muzyka Electronic Revival zabrzmiała potężnie - stylistycznie bogata, aranżacyjnie perfekcyjnie dopracowana miała w sobie „to coś” co sprawiało, że słuchacze zostali wciągnięci w dźwiękową otchłań el-muzycznego odrodzenia. Gorąco polecam przesłuchać fragmenty kompozycji dostępne na stronie Electronic Revival.

Cekcyn_Day2_koncert_Kanaan_0 

Po występie Electronic Revival nastąpił pokaz sztucznych ogni, po czym na scenę wkroczyła gwiazda tegorocznej edycji festiwalu – Robert Kanaan, który wystąpił ze swoim „ekologicznym” przekazem z płyty GAJA z towarzyszeniem dwóch bosych wokalistek. Robert zawsze był spektakularny :-) Ale prócz tego jest znamienitym, klasycznym el-muzykiem. Jego muzyka z najnowszej płyty wydanej w roku 2010 jest prostsza aranżacyjnie od wcześniejszych propozycji koncertowych, bardziej wysublimowana, mniej atakująca rytmem, a bardziej ciekawymi frazami i zestawieniami barw oraz elementami etnicznymi. Przy tym nie brak było w prezentowanej muzyce rozmachu. Koncert Roberta Kanaana to bardziej malowanie, niż rysowanie. Mimo późnej pory słuchacze wypełniający salę spontanicznie reagowali na muzyczną maestrię Gwiazdy...

 Cekcyn_Day2_koncert_Kanaan_2

Koncert festiwalowy ukazał, jak różne są oblicza el-muzyki, jak bogaty może być stylistycznie ten gatunek.

 Cekcyn_Day2_koncert_ER_Tomek_podziekowania

Na podsumowanie pragnę przekazać wielkie słowa uznania - należą się pasjonatom organizującym i współtworzącym festiwal w Cekcynie. Gdyby nie zaangażowanie Marcina Chmary i Tomka Florka – dwóch lokomotyw napędowych, a także szeregu aktywnych muzyków jak choćby Adama Filipskiego z żoną i córkami prowadzący znaną w całej Polsce orkiestrę „Campanella”, załogi GOKu oraz całej społeczności Cekcyna, The Day of Electronic Music nie miałby szans zaistnieć. A tymczasem po 7 latach impreza ta – obok olsztyńskich Elektronicznych Pejzaży Muzycznych – urosła do najważniejszych el-muzycznych imprez w Polsce. Cieszy też silne wsparcie lokalnych władz i biznesu, bez zaangażowania których impreza nie mogłaby mieć tak spektakularnego oddźwięku w całym polskim świecie el-muzyki. Wielkie słowa podziękowania za aktywne wspieranie kultury muzycznej należą się szefostwu firmy Audiostacja z Piotrem Dygasiewiczem na czele. Godne podkreślenia jest wsparcie mentalne i zaangażowanie największej i najjaśniejszej Gwiazdy polskiej el-muzyki – Marka Bilińskiego. To jego nazwisko otwiera drzwi i... konta wspierające finansowo cekcyński festiwal The Day of Electronic Music. Marku – wielkie dzięki!

 Cekcyn_Day1_Bilinski_Chmara_Dygasiewicz

No i na koniec pragnę wyrazić (oficjalne) WIELKIE UZNANIE dla niezwykle licznej el-muzycznej Publiczności, która co roku nawiedza festiwal w poszukiwaniu muzycznych wrażeń. To dzięki Wam – Drodzy Słuchacze - The Day of Electronic Music ma rację bytu jako ogólnopolski festiwal el-muzyki! Cieszy, że w dobie postępującego komercjalizmu i ogłupiającej przekompresowanej papki pseudomuzycznej emitowanej w 99% stacji radiowych el-muzyka cieszy się stałym i wiernym kręgiem odbiorców.

Do zobaczenia za rok :-)

Cekcyn_Day2_widownia1

Cekcyn_Day2_koncert_Operators_1

Cekcyn_Day1_konk_VariusMonx_scena

Cekcyn_Day2_koncert_Dieter_Werner2

Cekcyn_Day2_koncert_ER6

Cekcyn_Day2_koncert_ER_MarcinGrzella

Cekcyn_Day2_Operators_scena_sprzet1

Cekcyn_Day2_koncert_Operators_4

Cekcyn_Day2_koncert_Operators_5

Cekcyn_Day2_koncert_Operators_6