Logowanie

EVE Audio SC204, SC205, SC207, SC208 i SC305 w sklepie muzycznym PASJA w Warszawie

EVE Audio SC204, SC205, SC207, SC208 i SC305 w sklepie muzycznym PASJA w Warszawie

PASJA_Eve_insert_550

Przez 2 tygodnie z okładem w warszawskim sklepie muzycznym PASJA można testować i porównywać szeroki wybór monitorów EVE Audio. Do porównania dostępne są modele dwudrożne: SC204, SC205, SC207 i SC208 oraz trójdrożne SC305. Skorzystaliśmy z okazji i odwiedziliśmy sklep.

Błażej Kanclerz, Radek Barczak

 

PASJA_Eve_monitory_ALL1

Dni EVE Audio w sklepie PASJA to niezła okazja, żeby posłuchać różne modele EVE Audio. Przegląd modeli z aktualnej oferty jest niemal pełen – zabrakło jedynie największego aktualnie dostępnego modelu 3-drożnego SC307. To jednak wynik przemyślanej decyzji, gdyż pomieszczenie odsłuchowe sklepu PASJA jest za małe, żeby pozwolić w pełni rozwinąć skrzydła SC307...

Dzięki zautomatyzowanej krosownicy stworzone zostały warunki umożliwiające szybkie i bezpieczne przełączanie się między poszczególnymi odsłuchami. Za materiał odsłuchowy posłużyły zarówno gotowe nagrania, jak sesja wielośladowa. W odsłuchach uczestniczył prócz nas także Bolesław „Bolo” Scholl – człowiek-instytucja w warszawskim środowisku proaudio, na co dzień realizator w firmie NON oraz Jakub Zaczkowski – szef Akademickiej Inicjatywy Filmowo-Fonograficznej (w skrócie AIFF) pełniącej funkcję Koła Naukowego przy Wydziale Reżyserii Dźwięku Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

PASJA_Eve_odsluchy_gora1

Już pierwsze odsłuchy wykazały, że wszystkie monitory EVE Audio mają bardzo zbliżone charakterem brzmienie. Przełączając się z najmniejszych SC204 na coraz większe modele, zmienia się tylko szerokość przetwarzanego pasma w dole – wraz ze wzrostem gabarytów, monitory w naturalny sposób grają coraz „niżej”. To co zwraca uwagę w brzmieniu monitorów EVE Audio, to pełna reprezentacja środkowego pasma. Na tle konkurencyjnych konstrukcji innych producentów charakteryzujących się mniejszą lub większą „konturowością” brzmienia, EVE Audio zdecydowanie mają „środek” :-). Prezentują wyrównane pasmo z adekwatną ilością środkowego pasma, co zwłaszcza w przypadku monitorów bliskiego jest pomocne na etapie miksu.

Co ważne, jak na swoje niewielkie gabaryty i niewielkie średnice membran, monitory udostępnione do porównań imponująco wręcz radzą sobie z przetwarzaniem najniższego pasma. To nie dowcip, ale grają zupełnie, jakby przetworniki dolnopasmowe były przynajmniej o ten jeden lub nawet dwa cale większe. Model SC204 wręcz budzi uśmiech niedowierzania, gdy się okazuje że podawane przez producenta pasmo od 64 Hz jest... prawdą. Nie jest to oczywiście precyzyjny bas na miarę większych modeli, ale przy tych gabarytach monitorka i tak brzmienie jest więcej jak imponujące. Zdecydowanie SC204 to jedna z najciekawszych propozycji na rynku dedykowana na stanowiska montażowe wideo, montażu lektorskiego, audiobooków, czy do wozów transmisyjnych.

PASJA_Eve_dyskusja

Konstrukcyjnie monitory EVE Audio mają dość szczególną cechę – szczelinowy otwór bass-reflex umieszczony z tyłu obudowy. Potencjalnie może to generować problemy związane ze wzmocnieniem basu w sytuacji, gdy monitory stoją blisko ściany. Producent wyposażył jednak każdy model monitorów w cyfrowy DSP udostępniający m.in. filtr „anty-basowy” Desk filter działający w zakresie 0 dB – -5 dB dla częstotliwości 160 Hz, 170 Hz, 180 Hz lub 200 Hz (w zależności od modelu). To pozwala skutecznie skompensować dół pasma. Dodatkowo jest filtr półkowy nastrojony na 300 Hz i działający w zakresie -5 dB – +3 dB. Jeśli komuś brakuje „punchu”, to do dyspozycji jest również filtr Desk filter Boost dodający do +3 dB w skokach co 1 dB dołu @80 Hz.

Im dłużej słuchaliśmy monitorów EVE Audio, tym bardziej nas one przekonywały do siebie. W przypadku niemal każdego materiału dźwiękowego EVE Audio doskonale odwzorowywały przestrzeń stereo, dawały dużą pewność i precyzję w lokalizowaniu kierunkowości poszczególnych sygnałów. Świetnie radziły sobie z prezentacją głębi pogłosu, co nie jest częste wśród monitorów bliskiego pola. Często zdarza się, że „pogłosowując” materiał w miksie na monitorach, podczas odsłuchu na słuchawkach okazuje się, że jest go za dużo... Monitory EVE Audio pod tym względem są bardzo precyzyjne. Górne pasmo jest otwarte, dynamiczne, szczegółowe, doskonale przetwarza transjenty, a przy tym nie jest nachalne i męczące dla słuchu. Po całym dniu odsłuchów nie odczuwaliśmy zmęczenia naszych narządów słuchu...

PASJA_Eve_Bolo

Fakt, że poznając poszczególne modele zaczęliśmy dostrzegać również pewne niuanse, nad którymi producent mógłby jeszcze popracować. Odsłuchy pod kątem dolnego pasma wykazały, że jakkolwiek bas jest sowicie reprezentowany – choć nie przesadnie, to mógłby on być nieco bardziej precyzyjny. Punkt podziału pasma między przetwornik dolno- i górnopasmowy to w przypadku modeli SC204, SC205, SC207 i SC305 „wysokie” 3 kHz. W modelu SC208 nieco niżej (@2,8 kHz). Gdy przetwornik nisko-średniotonowy ma przetwarzać tak szerokie pasmo, w jakimś stopniu odbija się to na precyzji dołu... To niuans, ale i na to jest remedium – już wkrótce do oferty dołączą subwoofery EVE Audio. Po odciążeniu najniższego pasma przez dedykowane suby, precyzja przetwarzania w zakresie wysokiego dołu i środka jeszcze wzrośnie.

Odsłuchy porównawcze wykazały, ze porównywane monitory grają „w tej samej tonacji” prezentując wyrównane, zrównoważone brzmienie – podkreślmy: z pełną reprezentacją środka. Czarną owcą w rodzinie jest model SC208, który środka ma mniej, ale to akurat wynik specyficznych cech konstrukcyjnych – EVE Audio SC208 ma inną zaletę. Ma imponujący dół, jakiego nie powstydziłby się 12-calowy subwoofer! To nie przesada :-) SC208 schodzi realnie do około 40 Hz, a przy spadku -3 dB aż do 36 Hz.

PASJA_Eve_monitory_ADAM_prawa

W pewnym momencie testu postanowiliśmy podłączyć do krosownicy dwa popularne modele monitorów ADAM Audio – A5X i A7X. Na tle monitorów studyjnych innych producentów konstrukcje ADAM Audio i EVE Audio wizualnie są do siebie bardzo podobne. Okazało się jednak, ze wprawne ucho od razu odróżni odsłuchy tych marek... Oto krótka impresja wideo z testów porównawczych :-)

 

 

W warszawskim sklepie muzycznym PASJA można się „nausznie” przekonać, jakie są różnice w brzmieniu monitorów EVE Audio oraz innych producentów. Zachęcamy do wizyty, bo to naprawdę doskonała sposobność, żeby zapoznać się z monitorami EVE Audio. I chyba jedna z niewielu okazji, żeby porównać EVE Audio z konkurencyjnymi monitorami...

Strona sklepu: Sklep Muzyczny PASJA

PASJA_Eve_dyskusja2

PASJA_Eve_Blazej_Kanclerz

PASJA_Eve_Jakub_Zaczkowski_2

PASJA_Eve_SC205_A5X

PASJA_Eve_SC207_A7X

PASJA_Eve_odsluchy_gora_smile

TAGI: test monitorów EVE Audio SC207, odsłuchy testowe monitorów EVE Audio SC207, porównanie monitorów ADAM Audio i EVE Audio, EVE Audio SC208 cena, ADAM Audio AX7X vs EVE Audio SC207, testy porównawcze EVE Audio SC205 i ADAM Audio A5X, które monitory są lepsze: ADAM Audio A7X czy EVE Audio SC207?, EVE Audio SC207 tanio, gdzie kupić EVE Audio SC205?, co zamiast ADAM Audio A7X?, gdzie można posłuchać EVE Audio SC207 i ADAM Audio A7X?, dobry sklep muzyczny Pasja w Warszawie, gdzie można porównać A5X z SC205?, porównanie ADAM Audio A5X z EVE Audio SC205 cena, które monitory wybrać: A5X czy SC205?, najlepsze monitory bliskiego pola z 5” dołem