Logowanie

Z wizytą w Clavia DMI AB - producenta Nord Keyboards

Z wizytą w Clavia DMI AB - producenta Nord Keyboards

 

Clavia Nord Keyboards 00W pierwszej połowie września dzięki firmie Audiostacja - dystrybutora czerwonych instrumentów spod marki NORD - wybrane sklepy z Polski zostały zaproszone do siedziby firmy CLAVIA DMI AB mieszczącej się w samym sercu stolicy Szwecji, w Sztokholmie. Nie powiem, ale samo zaproszenie już wywołało u mnie dreszczyk emocji...

Paweł Szulc / Music Store Poznań

 

Nie sądziłem, że kiedykolwiek będę mógł zobaczyć jak odbywa się proces produkcji najbardziej rozpoznawalnych instrumentów na świecie, które na stałe zagościły na scenach całego świata.

Clavia Nord Keyboards 01 wejcie

Samo wejście do „fabryki” czerwonych cacek wzbudziło we mnie - powiedzmy - delikatny uśmiech na twarzy, który zniknął po przekroczeniu progu. Za nim zrobiło się czerwono, ale nie od krwi jak w szklanej pułapce IV, tylko od ilości modeli z pod znaku NORD.

Clavia Nord Keyboards 02

Cała nasza grupa otrzymała przewodnika, który przedstawił nam zarys historyczny firmy, która powstała już w roku 1983, mogliśmy również osobiście poznać założyciela i twórcę marki CLAVIA. Zapoznaliśmy się z historią firmy – od perkusji elektronicznej ddrum, pierwszego syntezatora Nord Lead z 1985 roku w którym po raz pierwszy w historii zastosowano technologię modelowania syntezy analogowej (Virtual Analog), przez wspaniały i kreatywny syntezator Nord Modular, klasyka wśród instrumentów typu stage piano Nord Stage, aż po aktualne modele z najświeższą nowością Nord Lead 4 na czele. Później pokazano nam co to zapewne wolno było pokazać odnośnie procesu powstawania instrumentu, ale to i tak było dla nas duże przeżycie, że możemy w tym uczestniczyć.

Clavia Nord Keyboards 03

Sam widok najnowszego modelu NORD LEAD 4 w ilości kilkudziesięciu sztuk gotowych do wysyłki już robił wrażenie. Widzieliśmy też „wygrzewanie” kilkudziesięciu płyt głównych różnych modeli – w przewadze Nord Lead 4. Dzięki takim działaniom eliminuje się ewentualne problemy jakościowe, a to przekłada się na niezawodność instrumentów przez lata.

Clavia Nord Keyboards 04a

Następnie zaproszono nas na prezentacje każdego z produkowanych obecnie modeli. Dla mnie była to jedna z lepszych prezentacji sprzętu, na jakich dotychczas miałem okazję bywać. Każda prezentacja była przygotowana bardzo rzetelnie i podparta przykładami dźwiękowymi, dzięki czemu mogliśmy poznać każdy z prezentowanych instrumentów.

Clavia Nord Keyboards 04d

Mimo upływu paru ładnych tygodni od tej wizyty, cały czas mam ją w pamięci i zapewne długo nie zapomnę. Dzięki tej wizycie przekonałem się, że motto firmy: LESS FOR MORE jest prawdziwe, a instrumenty pochodzące ze znakiem NORD nie przypadkiem zajmują czołowe miejsca na scenach całego świata...

 Clavia Nord Keyboards 04b

Clavia Nord Keyboards 04c

Clavia Nord Keyboards 05

Clavia Nord Keyboards 06

Clavia Nord Keyboards 07

Clavia Nord Keyboards 08

Clavia Nord Keyboards 09

Clavia Nord Keyboards 10

Clavia Nord Keyboards 11

Clavia Nord Keyboards 12