Logowanie

[TEST] Soundcraft Notepad-5 oraz Notepad-8FX - Kompaktowe miksery z wbudowanym interfejsem audio

[TEST] Soundcraft Notepad-5 oraz Notepad-8FX - Kompaktowe miksery z wbudowanym interfejsem audio

Soundcraft Notepad to seria kompaktowych mikserów analogowych ze zintegrowanym interfejsem audio. Otrzymaliśmy je jakiś czas temu na testy, a więc dzielimy się z Wami naszymi wrażeniami.

Dawid Kujawa, Radek Barczak

Seria Spirit Notepad firmy Soundcraft to jedne z najbardziej popularnych małych mikserów w historii. Była nawet wersja Soundcraft Notepad typu power mikser, z wbudowanym wzmacniaczem stereo. Pracowały dosłownie wszędzie - w szkołach, kościołach, salach prób, domowych studiach, dyskotkach, restauracjach i barach - widziałem je nawet w górach w knajpkach na stokach narciarskich na wysokości ponad 2500 m n.p.m.! Popularność tej serii była tak duża, że konkurencyjni producenci nagłośnienia nie mający mikserów w ofercie, w przykładowych konfiguracjach swojego nagłośnienia prezentowali grafiki z Soundcraft Notepad :-) Czy nowa seria, która pojawiła się na rynku po kilkunastu latach zdobędzie równie dużą popularność?

Czas pokaże. Ale na pewno nowe miksery tej serii są dostosowane do współczesnych wymogów i potrzeb muzyków. Soundrcaft Notepad-5 to najmniejszy przedstawiciel tej serii. Udostępnia 1 wejście XLR typu combo, czyli podłączymy zarówno XLR jak i TRS 1/4”. Do tego 2 kanały wejściowe liniowe, które udostępniają 2 wejścia TRS 1/4” dla sygnału stereo lub mono (jeżeli wepniemy tylko w lewy kanał oraz 2 wejścia RCA również stereo lub mono w przypadku podpięcia pod lewy kanał. Reasumując otrzymujemy 3 kanały wejściowe. Warto dodać, że na kanale z wejściami RCA można także zapodać sygnał z komputera poprzez USB, ponieważ te miksery posiadają zintegrowany interfejs audio wspierający częstotliwości próbkowania 44,1 oraz 48 kHz. Możemy również pobierać sygnał z miksera do komputera co jest nieocenione w przypadku prowadzenia podcastów na żywo, audycji, czy nagrywania np. W domowym studiu. Miksery też mogą się przydać w trakcie streamingu.

DSC 0021

Na 1 kanale został zaimplementowany przedwzmacniacz mikrofonowy wysokiej jakości, który można znaleźć w innych topowych mikserach Soundcrafta. Zaimplementowany także filtr górnoprzepustowy nastawiony na 100 Hz, który skutecznie pozbywa się najniższego pasma. Do tego przełącznik impedancji tzw. Hi-Z, dzięki czemu możemy spokojnie podpiąć np gitarę basową do tego wejścia i nagrywać. Kanał 1 ma możliwość regulacji gaina od +10 do +60 dB oraz korektor 2-pasmowy z możliwością regulacji niskich częstotliwości (filtr półkowy, nastawiony na 80 Hz, plus/minus 12 dB) oraz wysokich częstotliwości (filtr półkowy, nastawiony na 12 kHz, plus/minus 12 dB). Poza tym dwa pokrętła kontrolujące poziom wysyłany na kanał Monitor oraz główną głośność całego kanału (od wyciszenia do +10 dB).

Kanał 2/3 udostępnia wspomniane dwa wejścia TRS 1/4” stereo i w tym przypadku nie mamy żadnej innej kontroli nad sygnałem jak tylko Trim (od -20 do +20 dB) oraz poziom sygnału na kanale Monitor i ogólna głośność wysyłana na sumę.

DSC 0019

W przypadku kanału 3 (4/5) mikser oddaje w ręce użytkownika dwa wejścia stereo RCA oraz USB do przesyłania sygnału z komputera. Tutaj już tylko za pomocą dwóch pokręteł możemy ustalać sygnał na kanał Monitor i sumę. Nic więcej.

Jeżeli chodzi o sekcję wyjściową do dwa główne wyjścia zrealizowane są na złączach XLR z kolei wyjście Monitor na pojedynczym złączu TRS 1/4”. Główny poziom wyjściowy kontrolujemy za pomocą pokrętła Master (od wyciszenia do +10 dB), z kolei poziom na kanale Monitor kontrolujemy poprzez pokrętło Monitor Master (od wyciszenia do +10 dB). To jak pracuje kanał monitor, wybieramy za pomocą przycisku poniżej. Może być nastawiony na wyjście liniowe mono lub słuchawkowe stereo. Natomiast za pomocą drugiego przycisku można wybrać źródło monitorowanego sygnału. Może to być szyna Monitor albo szyna Master. W tej sekcji znajdziemy jeszcze 4-segmentowy miernik LEDowy wskazujący poziomy -20, 0, +6 od PK symbolizujący clipping.

DSC 0025

Poza tym, na panelu tylnym znajdziemy wejście na zasilacz, bez którego mikser nie funkcjonuje. 

Jest to bardzo kompaktowa konstrukcja dla niewymagających osób. Można spokojnie nagrać sobie gitarę, wokal, lektorkę, podcast, skorzystać z tego jak z interfejsu audio do DAW lub jak z konwertera AD/DA. Jest bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze w związku z czym bez problemu każdy poradzi sobie z jego obsługą. Udostępnia wysokiej jakości preamp i obwody, w związku z czym jakość dźwięku jest naprawdę dobra. Do tego solidna konstrukcja, która spokojnie przetrwa nawet wymogi trasy koncertowej, czy podróży dla mobilnego muzyka. Świetne, solidne i budżetowe rozwiązanie.

Poniżej próbki głosu nagranego przez mikrofon shure VP64AL podłączonego bezpośrednio do przewzmacniacza mikrofonowego na kanale 1. Do tegó również próbka gitary elektrycznej podłączonej do wejścia 1 z włączoną wyższą impedancją.

Soundcraft Notepad-5 - Test głos i gitara elektryczna  Play icon

DSC 0028

Notepad-8FX to już nieco bardziej rozbudowany mikser, który w nazwie ma dodany człon „FX” nie bez powodu, bowiem tutaj producent dorzuca jeszcze sekcję efektową Lexicona. HARMAN ma w swoim portfolio wiele świetnych marek audio, a więc może żonglować różnymi rozwiązaniami w swoich produktach i tak też robi. 

W tym przypadku mamy do czynienia z 5 kanałami wejściowymi:

- XLR typu combo;
- XLR typu combo;
- TRS 1/4” stereo;
- TRS 1/4” stereo;
- RCA stereo + USB.

W przypadku kanałów ze złączem XLR typu combo sytuacja wygląda tak samo jak w przypadku NOTEPAD-5, a więc możemy skorzystać z wysokiej jakości przedwzmacniacza mikrofonowego, a także podłączyć instrument np. Gitarę elektryczną. Jednak przełącznik impedancji mamy tylko na kanale 1. Poza tym pierwszy i drugi kanał udostępnia to samo, czyli:

- Pokrętło gain (od +10 do +60 dB);
- Korekcja 3-pasmowa: HF (półka, 12 kHz), MF (dzwon, 2,5 kHz) i LF (półka, 80 Hz) - plus/minus 12 dB;
- Pokrętło AUX/FX (od wyciszenia do +10 dB);
- Pokrętło PAN do kontroli panoramy L/R;
- Pokrętło LEVEL do kontroli głośności kanału.

DSC 0031

Dalsze dwa kanały wejściowe, czyli 3/4 oraz 5/6 udostępniają wejścia stereo TRS 1/4”. Można także podpiąć mono w lewy kanał. Jeżeli tutaj chodzi o „channel strip” to mamy do czynienia z pokrętłem Trim (od -20 do +20 dB), a poza tym:

- Pokrętło AUX/FX (od wyciszenia do +10 dB);
- Pokrętło PAN do kontroli panoramy L/R;
- Pokrętło LEVEL do kontroli głośności kanału.

Ostatni kanał wejściowy to 7/8 i oddaje w ręce użytkownika 2 wejścia stereo RCA lub mono (lewy) oraz złącze USB do pobierania sygnału z komputera poprzez zaimplementowany interfejs audio. Tutaj już tylko 3 ostatnie kontrolki, czyli:

- Pokrętło AUX/FX (od wyciszenia do +10 dB);
- Pokrętło PAN do kontroli panoramy L/R;
- Pokrętło LEVEL do kontroli głośności kanału.

DSC 0033

Sekcja wyjść udostępnia dwa główne wyjścia zrealizowane na złączach XLR. Do tego wyjście AUX na TRS 1/4” oraz wyjście słuchawkowe również na dużym jacku. Główny poziom wyjściowy kontrolujemy w tym przypadku nie pokrętłem, a faderem (od wyciszenia do +10 dB). Poza tym za pomocą dwóch przycisków kontrolnych możemy ustalać co ma się znaleźć w szynie AUX i na odsłuchu słuchawkowym - szyna MASTER czy AUX. Głośność osłuchu można swobodnie kontrolować potencjometrem umieszczonym nad 4-segmentowym mierniku LED, wskazującym 4 poziomy sygnału głównego - -20, 0, +6 oraz PK (clipping).

DSC 0031

Tak jak wspomniałem wcześniej, w tym mikserze zaimplementowano sekcję efektową Lexicona, czyli naprawdę cenionego producenta efektów, a zwłaszcza legendarnych pogłosów. Do dyspozycji mamy 3 efekty: Delay, Chorus oraz Reverb. Wszystko to jest kontrolowane za pomocą 3 przycisków i potencjometru PARAMETER. Za pomocą przycisków możemy aktywować dany efekt, z kolei potencjometr PARAMETER określa poziom danego efektu i różny wpływ na brzmienie. Przekręcając do w prawo intesyfikujemy każdy z efektów, czyli np. Pogłos staje się większy jakbyśmy zwiększali pomieszczenie, Delay dłuższy itd. Jednak aby w ogóle usłyszeć dany efekt oraz również kontrolować głośność sekcji efektowej i niejako mieszać ją z suchym sygnałem na zasadzie wet/dry to trzeba pochwycić za kontrolkę AUX MASTER. Ten potencjometr służy za kontrolę poziomu AUX a także sekcji efektowej zrealizowanej na tej samej szynie. Dodatkowo dołożono przycisk TAP TEMPO za pomocą którego możemy „wystukać” tempo w jakim mają pracować efekty, co daje bardzo fajne możliwości synchronizacji z naszym głównym sygnałem, ale też kreatywnego wykorzystania i eksperymentowania z tempem efektów.

Co do brzmienia efektów, postanowiłem nagrać na losowym przykładzie lektorskim ich możliwości. Od lekkiego wpływu po skrajny, a także kilka efektów na raz. Posłuchać możecie poniżej. Do tego po prostu suche próbki głosu nagranego przez mikrofon shure VP64AL, który był podłączony bezpośrednio do przewzmacniacza mikrofonowego na kanale 1. Do tegó również próbka gitary elektrycznej podłączonej do wejścia 1 z włączoną wyższą impedancją.

Soundcraft Notepad-8FX - Test głos i gitara elektryczna + efekty  Play icon

W przypadku tej konstrukcji również musimy wpiąć zasilanie na panelu tylnym aby w ogóle móc korzystać z miksera.

DSC 0038

NOTEPAD-8FX sprawdzi się w domowym, czy projektowym studiu, a także w trasie i dla mobilnego muzyka/radiowca/podcastowca itd. Streaming też jak najbardziej wchodzi w grę. Świetna jakość preampów, kompaktowa i intuicyjna konstrukcja plus wysokiej jakości efekty Lexicona. Prosty, solidny, świetnie brzmiący mikser. Do tego możliwość podłączenia go do komputera i korzystania jak z interfejsu audio. Soundcraft naprawdę zrobił świetną robotę z tymi mikserami. Myślę, że wielu niewymagających użytkowników chcących mieć jakość dźwięku Soundcrafta i podstawową kontrolę nad brzmieniem - będzie bardzo zadowolonych z tej serii. Jak najbardziej polecam przyjrzeć im się bliżej!

Do testów dostarczył: ESS Audio

DSC 0012